اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ تولید نانوکاتالیست از علف‌های هرز / تشخیص سرطان پوست با هوش مصنوعی / دانشگاه‌های ایران به روایت آمار و ارقام

نگام ، علم و تکنولوژی _ «گوگل» ارزشمندترین برند جهان شد ، شناخت چگونگی سوختن سلول‌های چربی با نیکوتین! و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

تولید نانوکاتالیست از علف‌های هرز

سلولز فراوان‌ترین پلیمر طبیعی است که به دلیل خواص منحصربه‌ فرد کاربردهای متنوعی در حوزه فناوری نانو از جمله فناوری غشایی تصفیه آب و دارورسانی هدفمند، یافته است.یکی از منابع اصلی استخراج سلولز چوب درختان است که با توجه به بحران‌های زیست‌محیطی و قطع بی‌رویه درختان به‌عنوان منابعی تجدیدناپذیر، امروزه محققان به دنبال یک منبع جایگزین برای استخراج به‌صرفه‌تر و ارزان‌تر سلولز هستند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تشخیص سرطان پوست با هوش مصنوعی

محققان آلمانی، آمریکایی و فرانسوی یک سیستم هوش مصنوعی ساخته اند که هنگام بررسی ۱۰۰ هزار تصویر توانست ضایعات خطرناک پوستی را تشخیص می دهد.این درحالی است که عملکرد رایانه در ایجاد تمایز میان ملانوماهای بدخیم و خال های بی ضرر، سریع تر و دقیق تر از ۵۸ متخصص پوست از ۱۷ کشور دنیا است. در این آزمایش نرخ صحت تشخیص متخصصان پوست ۸۶.۶ درصد و ماشین هوش مصنوعی ۹۵ درصد بود.همچنین باید توجه داشت که این سیستم در مقایسه با متخصصانی به کار گرفته شد که حداقل ۵ سال تجربه داشتند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شباهت‌های آموزش عالی ایران با جهان؛ دانشگاه‌های ایران به روایت آمار و ارقام

رشد و توسعه هر جامعه‌ای بدون توجه به علم، دانش و آموزش امکانپذیر نخواهد بود و یقیناً دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در این زمینه نقش اساسی و کلیدی ایفا می‌کنند، اما هر توسعه‌ای بدون توجه به استانداردها و زیرساخت‌های موجود در جامعه می‌تواند آسیب‌زا باشد. بررسی کلی از آمار دانشگاه‌هاو دانشجویان موجود در کشور نشان دهنده این موضوع است که گسترش بی رویه مراکز آموزش عالی طی سال‌های اخیر نه تنها کمکی به رشد علمی و حل معضلات جامعه بخصوص اشتغال نکرده است بلکه خود موجب ایجاد معضلات جدیدی نظیر شکل دهی پدیده صندلی خالی، افت کیفیت آموزش، افزایش تعداد فارغ التحصیلان بیکار، بالا رفتن سطح توقعات فارغ التحصیلان، اتلاف مبلغ هنگفتی از بودجه کشور و معضلاتی از این قبیل شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کشف راز تشکیل سیاره پلوتو/ سیاره ای از جنس ستاره های دنباله دار!

کریس گلاین یکی از محققان مرکز تحقیقات ساوث وست در آمریکا می گوید: ما همخوانی خاصی میان مقدار نیتروژن موجود درون یخچال و  میزانی از این ماده که تصور می شود در زمان تشکیل پلوتو ایجاد شده،  یافته ایم. ما تخمین می زنیم این سیاره از تراکم میلیاردها ستاره دنباله دار یا اشیای دیگر در کمربند Kuiper به وجود آمده باشد که ترکیبات شیمیایی آن شبیه شهاب سنگ ۶۷P باشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

«گوگل» ارزشمندترین برند جهان شد

شرکت گوگل که زیرمجموعه شرکت مادر آلفابت است، بالاخره توانست شرکت سخت‌افزاری و معروف اپل را شکست بدهد و با ارزش ۳۰۲ میلیارد دلار بالاتر از جایگاه اپل با ارزش ۳۰۱ میلیارد دلار بایستد و لقب ارزشمندترین برند جهان را به خود اختصاص دهد.این اعداد و ارقام توسط شرکت تحقیقاتی برند زی (BrandZ) گردآوری شده و بدست آمده است؛ این شرکت، رتبه‌بندی‌های صورت گرفته برای برندهای مختلف را بر اساس جذب درآمد خالص هر برند برای شرکت مادر خود انجام می‌دهد. این سبک از ارزش‌گذاری ارزش خالص هر برند را مشخص می‌کند که نشان می‌دهد چه برندهایی تاثیرگذارتر از بقیه رقبای خود عمل کرده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شناخت چگونگی سوختن سلول‌های چربی با نیکوتین!

افزایش وزن اغلب به عنوان یک عارضه جانبی ناشی از ترک سیگار شناخته شده است و تحقیقات به خوبی ثابت کرده است که نیکوتین می‌تواند به عنوان یک مهارکننده اشتها عمل کند.در حال حاضر یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه میشیگان از یک مکانیزم جدید پرده برداشته است که نشان می‌دهد نیکوتین چگونه به طور مستقیم یک پروتئین را فعال می‌کند که به یک نوع سلول چربی برای شروع سوختن انرژی سیگنال می‌دهد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید