گفتگوی نگام با ابراهیم شرفی ، فعال سیاسی / ترس صداوسیما از بزرگانی همچون ناصر ملک مطیعی

نگام ، منصور راسخی _ مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی، بازیگر سرشناس ایران، یکشنبه ۶ خرداد، از مقابل خانه سینما در تهران، برگزار شد. در این مراسم هزاران نفر از علاقمندان این هنرمند حضور داشتند و سینماگرانی از جمله مسعود کیمیایی، پرویز پرستویی و پوری بنایی سخنرانی کردند. در این مراسم پیام صوتی بهروز وثوقی بازیگر سرشناس ایرانیِ ساکن آمریکا هم پخش شد. براساس گزارش ها از تهران، هزاران نفر از شرکت کنندگان در مراسم ، علیه صدا و سیما و مسئولانی که مانع فعالیت آقای ملک مطیعی شده بودند، شعار دادند.

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای ابراهیم شرفی ، فعال سیاسی که در ادامه می خوانید:

 

نگام : علت ۴۰سال بایکوت خبری اکثر هنرمندانی که در زمان قبل از انقلاب از ستاره های دنیای هنر بودند از طرف صدا و سیما چیست؟

به عقیده بنده سیاست گذاری های غلط در صدا و سیما و عدم درک درست از مردم و زمان باعث گردید صدا و سیما از یک رسانه ی فراگیر به سمت یک رسانه ی سفارشی گام بردارد و تبدیل به بلندگویی برای بیان نقطه نظرات و دیدگاه های یک طیف خاص شود.
صدا و سیما در تمامی این سالها بجای آنکه آینه تمام نمای جامعه ایران باشد تبدیل به آینه ی شکسته ای گردید در خدمت حاکمیت و پیاده کردن سیاست های حاکمیت.

 

نگام : چرا صدا و سیما هیچ گاه به اسطوره هایی نظیر مرحوم ملک مطیعی اعتنا ننمود و با آگاهی از کنار آنان عبور کرد و اجازه مطرح شدن دوباره را به آنان نداد؛

صدا و سیما وقتی آلت دست حاکمیت باشد و منعکس کننده نظرات و دیدگاه های آنان ،به اجبار باید از تمام واقعیت های جامعه و مردم چشم پوشی نماید.ترسی که حاکمیت از اسطوره ها دارد به صدا و سیما هم منتقل گردیده و با اسطوره پروری و بزرگداشت اسطوره ها مخالف می باشند.

 

نگام : دیدگاه شما پیرامون نادیده گرفته شدن مرحوم ملک مطیعی و بایکوت خبری ایشان و فوت ایشان چیست؟

قطعا خوانندگان عزیز بیشتر از بنده به این نکته واقف می باشند که مرحوم ملک مطیعی چهره ای مردمی و ستاره بی چون و چرای بخشی از سینمای ایران در قبل از انقلاب میباشد. ستاره ها و اسطوره هایی که با جهل مطلق حاکمیت در شناخت درست از زمان و جامعه به ترسی عجیب برای حاکمیت تبدیل گردیدند.
حاکمیت به اشتباه همیشه قصد دارد بین مردم و اسطوره ها فاصله ایجاد کند و کاری کند که این عزیزان به قهرمان تبدیل نشوند و با توجه به جایگاه مردمی مرحوم ملک مطیعی و اقبالی که چند نسل از جامعه به ایشان و هنر ایشان داشتند ،حاکمیت و به تبع آنان صدا و سیما همیشه این عزیزان را نادیده گرفتند.

 

نگام : در تشییع جنازه مرحوم ملک مطیعی ما شاهد اعتراض گسترده مردم به عملکرد صدا و سیما بودیم دلایل این اعتراضات چیست؟

مردم در مراسم خاکسپاری این هنرمند مردمی و محبوب با سر دادن شعار ننگ ما ، ننگ ما ، صداو سیمای ما  ،چهل سال وابستگی این رسانه به حاکمیت را فریاد زدند و نارضایتی خود از عملکرد صدا و سیما در تمام مسایل جاری جامعه را به گوش صدا و سیما و حاکمیت رساندند.
مردم معترضِ سانسور گسترده در صدا و سیما هستند. مردم به رسانه ای نیاز دارند که چشم و زبان مردم باشد نه وابسته به یک جریان خاص.
مردم به عملکرد حاکمیت اعتراض دارند و می خواهند صدای این اعتراض از طریق صدا و سیما به گوش حاکمیت برسد،اتفاقی که هیچگاه رخ نخواهد داد.