اخبار روز حقوق بشر ؛ گزارش سالانه آزادی ادیان میگوید بهاییان و نوکیشان مسیحی در ایران سرکوب می‌شوند / ممنوع الملاقات شدن سهیل عربی در زندان تهران بزرگ و پنهان‌کاری مسوولان زندان

نگام ، حقوق بشر _ حسن فتحی، روزنامه نگار در تهران بازداشت شد ، فرماندار یاسوج نمایندگان کشاورزان را با ترفند مذاکره به پلیس تحویل داد ، پرونده سازی برای ده کارگر معترض هپکو به اتهام اخلال در نظم و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

گزارش سالانه آزادی ادیان میگوید بهاییان و نوکیشان مسیحی در ایران سرکوب می‌شوند

این گزارش که روز سه‌شنبه با حضور مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده منتشر شد همچنین به نقض آزادی‌های مذهبی در عربستان و تعداد زیاد زندانیان دینی در کره شمالی اشاره کرده است.گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا افزوده است که عملیات پاکسازی نژادی مسلمانان روهینگیا در میانمار هنوز متوقف نشده است.گزارش مزبور می‌گوید هرچند دولت حسن روحانی وعده داده به برخی امور مرتبط با آزادی ادیان بپردازد، ولی هنوز اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ممنوع الملاقات شدن سهیل عربی در زندان تهران بزرگ و پنهان‌کاری مسوولان زندان

مادر سهیل عربی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت این زندانی عقیدتی به دلیل اعتصاب غذا در اعتراض به شرایط زندان ممنوع الملاقات شده و مسوولان زندان تهران بزرگ تلاش کرده‌اند او را وادار به نوشتن دستخطی کنند که طبق آن مسوولیت عواقب اعتصاب غذا به عهده خود سهیل عربی است.سهیل عربی به دلیل ابراز عقیده در فیس‌بوک، از آبان ماه ۱۳۹۲ در زندان‌های اوین تهران، رجایی شهر کرج و ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ زندانی است و بارها به نشانه اعتراض اعتصاب غذا کرده است، فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی روز هشتم خرداد به کمپین گفت پس از مراجعه آنان برای ملاقات با زندانی در روز هفتم خرداد، مسوولان زندان پس از ساعت‌ها معطلی به گفته‌اند سهیل عربی به دلیل دعوا ممنوع الملاقات شده و نمی‌تواند خانواده‌اش را ببیند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

حسن فتحی، روزنامه نگار در تهران بازداشت شد

حسن فتحی روزنامه‌نگار روز شنبه ۵ خردادماه ۱۳۹۷، توسط ماموران امنیتی در تهران و در منزلش بازداشت شده است.مسئولان قضایی به خانواده این روزنامه‌نگار گفته‌اند که دلیل بازداشت او مصاحبه‌اش با شبکه بی‌بی‌سی فارسی است.حسن فتحی دبیر سرویس بین‌المللی روزنامه اطلاعات بوده است.وی پیش‌تر نیز در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۹ به دلیل مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی فارسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دیوان عدالت اداری تاکید کرد؛ بهائیان در ایران حق تحصیلات دانشگاهی ندارند / اسناد

حنان حر، شهروند بهایی پس از شرکت در آزمون سراسری سال ۹۵ و علیرغم قبولی و پذیرش در دانشگاه نوشیروانی بابل، به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم ماند. این جوان بهایی برای استیفای حقوق انسانی و شهروندی خود شکایت به دیوان عدالت اداری برد. دیوان عدالت اداری پس از پایان فرآیند بررسی با صدور حکمی شکایت او را وارد ندانست چرا که به گفته این نهاد قضایی “شهروندان بهایی علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی از حق تحصیل در ایران نیز محروم هستند”.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

فرماندار یاسوج نمایندگان کشاورزان را با ترفند مذاکره به پلیس تحویل داد

منصور نوروزی  گفت: «حدود دویست نفر نسبت به این اقدام آب و فاضلاب شهری یاسوج معترض و جلوی فرمانداری تجمع کرده که از بین این تجمع کنندگان، پانزده نفر به عنوان نمایندگان معترضان در فرمانداری بویراحمد حاضر شدند، بعد از مدت زمانی که نمایندگان معترضان در محل فرمانداری بویراحمد حضور یافتند متاسفانه دستور بازداشت نمایندگان معترضان داده شده و هم اکنون در بازداشت هستند.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پرونده سازی برای ده کارگر معترض هپکو به اتهام اخلال در نظم

ده کارگر معترض کارخانه هپکو به اتهام اخلال در نظم عمومی و شرکت در تجمعات غیرقانونی به دادسرای اراک احضار شدند. پنج نفر از کارگران احضار شده، روز هفتم خرداد پس از مراجعه به دادسرای اراک، به دستور معاون دادستان بازداشت شدند و با سپردن وثیقه آزاد شدند.۹۰۰ کارگر کارخانه ماشین‌سازی هپکو اراک که به حقوق معوقه چندماهه و نامشخص بودن وضعیت شغلیشان معترضند، ۳۱ اردیبهشت برای دومین بار در سال جدید در مقابل این کارخانه تجمع کردند. دادستانی اراک ده تن از کارگران هپکو را در پرونده‌ای گروهی به اتهام «اخلال در نظم جامعه» و «شرکت در تجمعات غیرقانونی» به دادسرا احضار کرده است. این اتهامات در صورت اثبات در دادگاه، می‌تواند تا پنج سال زندان به دنبال داشته باشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید