گفتگوی نگام با حسن جمشیدی خراسانی / بررسی عملکرد دولت دوازدهم و آینده ی نظام

نگام ، حسن مقیمی _ درباره ارزیابی عمل به وعده های انتخاباتی روحانی در مورد دو موضوع اصلی مورد نظرش یعنی : چگونگی حل و فصل پرونده هسته ای، و بهبود وضعیت بحرانی اقتصاد کشور، می توان گفت دولت روحانی با توجه به شرایط محیطی و محاطی ایران به طور نسبی موفق عمل کرده است اما با خروج آمریکا از برجام همه نگاه ها به سمت آینده این معضل متوجه شد که باید دید چه تدبیری را در نظر میگیرد هرچند روحانی برای عملی ساختن وعده های دیگرش در عرصه سیاست داخلی و ازجمله رفع و رجوع مسائل باقی مانده از انتخابات بحث انگیز و پرمناقشه ریاست جمهوری سال ٨٨ از قبیل رفع حصر آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتیجه این انتخابات و سرکار خانم رهنورد و تبدیل فضای نظامی امنیتی برآمده از این رخداد به فضای سیاسی مدنی برای کسب رضایت خاطر شهروندانی که به او رای دادند تاکنون ناکام مانده است، و باید دید با توجه به این عملکرد چه نتیجه ای بر جای خواهد گذاشت

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای حسن جمشیدی خراسانی که در ادامه می خوانید :

 

نگام : آمریکا از برجام خارج شد ، آیا از دیدگاه شما برجام شکست خورده است؟

برجام یک قرارداد دو جانبه است. درست است که کشورهای اروپایی و روسیه و چین به نحوی درگیر آن هستند ولی تحریمهای امریکا بود که منجر به توافق برجام شد. با کنار کشیدن امریکا برجام عملا نقض شده است ولی مساله مهم این است که این نقض از طرف ایرانی قرار داد به حسب ظاهر نقض نشده است. طرف آمریکایی آن را نقض کرده است. یقینا اگر طرف ایرانی آن را نقض می کرد با شرایط بدتری رو به رو می شد. لااقل الان اروپا را در کنار خود دارد ولی به نظر نمی رسد خاصیت چندانی داشته باشد چون عملا تحریمها بر می گردد و شرایط بدتر و سخت تری بر ایران تحمیل خواهد شد. این را هم طرف امریکایی خوب می داند و هم طرف ایرانی.
عنایت شود طرف آمریکایی می خواهد ایران را یک بار دیگر به پای میز بکشاند و طرف ایرانی نمی دانم چه بازی می خواهد داشته باشد. گروههای مخالف برجام داخل کشور همسو با اسراییل و آمریکا می خواهند برجام نقض بشود. فکر می کنند دولت روحانی فقط سقوط خواهد کرد. باید توجه داد شما قرار بود یک راهپیمایی اعتراضی در دیماه در مشهد راه بیندازید. در ادامه چند کشته روی دست نظام گذاشتید و متوجه شدید که شعارها علیه نظام بلکه علیه شخص دهبری است. پس همیشه آن جوری که برنامه بریزید پیش نخواهد رفت.
به نظر می رسد همراه با فشارهای امریکا بر حکومت، عملا فشار از جوانب گوناگون بر مردم تحمیل می شود‌ که تلگرام یکی از آنها است. یقینا این روزها با خانمها برخورد خواهند کرد. به عناوین بدحجابی و بی حجابی و… حتما سراغ ماشینها خواهند رفت و اسناد و مدارک دال به نسبت سرنشینهای ماشین داشته باشند. اینها که به برجام ربطی ندارد ولی می تواند فشار بر حکومت را شاید تعدیل کند و به بدنه مردم بکشاند‌.
لذا اگر برجام بالاخره قرارداد نیمه جانی هم باشد جریان تمامیت خواه داخل حکومت همان ذره تاثیر مثبتش را از بین خواهد برد. آتش زدن پرچم امریکا در مجلس سر آغاز آن است و پایان هم نخواهد یافت. جریان همسو با اسراییل در پی ایجاد جنگ با امریکا است. تردید نکنید. این اسراییل نیست که در پی جنگ با ایران و یا محدود کردن ایران است بلکه در داخل کشور هم جریانهای همسو با انها بر طبل جنگ می کوبند. انهایی که یقینا از جنگ امتیازاتش را دیده اند نه کشته شدن شوهران و نه بیوه شدن همسران و نه یتیم شدن فرزندان و نه بی فرزندی پدران و مادران را.

 

نگام : بسیاری از کارشناسان تنها دستاورد دولت آقای روحانی را برجام میدانند.آیا شما هم این نظریه را قبول دارید؟

دولت ایران در اختیار گروهی بود که به نظر می رسید برای انهدام نظام آمده اند. بعضی هم این را خوب فهمیده بودند. ولی متاسفانه ارکان نظام خیلی گوشش با این صداهای انعکاس دهنده واقعیتها آشنا که نیست بلکه سخت موضع دارد. همین که روحانی توانست دست و پای آن دولت را بپیچد و جمع کند من فکر می کنم خیلی موفقیت آمیزتر از برجام است. عمده رویدادهای فعلی و بحران متعلق به همان دوره است. دوستان کارشناس و دلسوز شرایط خیلی بدی را برای ایران پیش بینی می کردند. شرایط فعلی دور از ذهن نبود و نیست. ولی جریانهای افراطی بلکه همان جریان حاکم در دوره پیش از روحانی به نظر من هنوز در پی براندازی است. جالب است بدانید در همان دوره بودند افرادی که به عنوان براندازی نظام به احمدی نژاد رای دادند. معتقد بودند که ایشان می تواند زودتر نظام را به هم بپیچد. همین که این جریان قرار بود با تابلو دیگری روی کار بیاید و نیامد من فکر می کنم موفقیت بزرگی است. حداقل نظام هشت سال دوام بیشتری آورد.

 

نگام : آیا آقای روحانی توانست به شعار های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند؟

به همه شعارها نه. تلاش می کند ولی نمی شود. به نظر می رسد قوه قضاییه که بازوی نظام باید باشد رقیب جدی روحانی شده است. دولت چون منتخب مردم است باید در پی حفظ آرای خود باشد ولی قوه قضاییه که ربطی به انتخاب مردم ندارد عملا بی توجه به آرای مردم است. ممکن است در کوتاه مدت بتوانند در برابر شخص روحانی و یا هر منتخب مردم مثل دکتر مطهری و یا دکتر صادقی مقاومت کنند و ضرب شصت نشان بدهند ولی نظام از درون پشتوانه خودش را از دست خواهد داد. بخشی از شعارهای داده شده عملا حل و فصل آن به دست رهبری است و بخشی به دست ریاست قوه قضاییه و این واقعیت هم برای مردم کاملا روشن و مبرهن است که رییس جمهور کار گزار است و همه امور زیر نظر رهبری مستقیم به دست رهبری است.‌گرچه بعضی از عناصر حکومت تلاش می کنند تا رهبری را مصون بدارند ولی باید متوجه بود که ایران تنها نظام ولایی در جهان است. این سخنان صریح مصباح یزدی و علم الهدی است یعنی امور به دست ایشان تدبیر می شود. لذا بخشی از شعارهای روحانی مثل شکستن حصر یا فضای باز سیاسی حتی در حوزه اختیار شمخانی هم نیست . وی تابع دستورات مقام بالاتر خود است. این که گفته می شود رهبری فوق قانون است یعنی همین. و این که بعضی می گویند فوق قانون نداریم همه در دل قانون معنا و موقعیت می یابند برای این است که مسوولیتها مشخص شود‌. به نظر من طرحی که در شرف اجرا هم هست چیز خوبی است. رییس جمهور را بردارند و معاون اول را به عنوان نخست وزیر معرفی کنند. به نظر می رسد عملا رییس جمهور کاره ای نیست. اگر بخواهد خراب کند مثل دولت پیش از روحانی می تواند ولی اگر بخواهد مثل خاتمی و یا روحانی کار بکند دست و بالش خیلی باز نیست.

 

نگام : بسیاری اعتقاد دارند که دیگر ارکان نظام فشار بسیاری بر دولت وارد کردند تا دست دولت را برای انجام برنامه های خود ببندند و بتوانند گزینه مد نظر خود را با تضعیف اصلاح طلبان ، بر کرسی قدرت بنشانند؛ نظر شما در این باره چیست ؟

سخن درستی است. فکر می کنند همیشه برنامه طبق خواسته آنها پیش خواهد رفت. به نظر من فعلا سخن از اصل نظام است. شعارها نه علیه دولت که علیه شخص رهبری نظام است. حذف روحانی یک طرفش حذف اصلاح طلبها خواهد بود و طرف دیگر به احتمال قوی روی کار آمدن نظامی است که در مخیله هیچ کداممان نمی گنجد.

به نظر من تجربه جمهوری اسلامی تجربه خوبی نبود. زندانهای ما دانشگاه نشد بلکه دانشگاههای ما مرکز تولید زندانیان سیاسی شد‌.
با واژه ها که نمی شود بازی کرد. اگر که قوه قضاییه و صدا و سیما از بام تا شام بر مردم القا کنند که زندانی سیاسی نداریم کی باورش خواهد کرد. پذیرش دروغ هم تا حدی است. باورش هم حد و اندازه ای دارد. گروه های فشار بیش از اندازه دارند فشار وارد می کنند و این گروه های فشار بیشتر بر گرده مردم فشار می آورند تا مثلا دولتی ها و یا اصلاح طلبها. اصلاح طلبها به نظر من آخرین برگ برنده نظام است اگر این برگ کارایی خودش را از دست بدهد نظام را با چیز دیگری نمی توان سر و سامان داد.

به نظر من خیلی ها متوجه این برگ برنده و آخرین برگ نظام شده اند و تلاش می کنند تا آن را بسوزانند و حذفش کنند. یقینا نظام ضرر غیر قابل جبران خواهد کرد.

 

نگام : ریشه این اعتصابات و اعتراضات اخیر را حاصل عملکرد ضعیف و بی تدبیری دولت تدبیر و امید میدانید یا عوامل خارجی را دخیل میدانید؟

نه ربطی به بی تدبیری دولت تدبیر و امید ندارد. ادامه فشارهای سابق و بی تدبیری های گذشته است. ممکن است خارجی ها بطور کامل انعکاسش بدهند و بزرگ نمایی کنند. مگر حادثه کازرون به خارجی ها ربط داشت. یا نماینده مجلس بود یا امام جمعه. یک مساله ساده را تبدیل به بحران کردند و چند کشته هم روی دست نظام گذاشتند. به قدر کافی در داخل ایادی بد عمل می کنند که نیاز به خارجی نیست. وزیر کشور رسما اعلام کرد که حادثه دیماه نود و شش داخلی بود‌. دیگر این کار توده ای گری و چپها که هر حرکتی را از جانب سرمایه داری و اجانب و مزدوران خارجی بدانند جواب نمی دهد. ممکن است خود ارضایی بشود ولی مساله و مشکل را حل و فصل نمی کند چنان که تاکنون هم نکرده است.

 

نگام : آینده دولت آقای روحانی را چگونه ارزیابی میکنید و اینکه آیا این دولت میتواند از زیر این همه فشار سربلند بیرون بیاید؟

اگر کسی خواب باشد را می توان از خواب بیدار کرد. اگر ارکان حکومت قصد براندازی دولت را داشته باشد همه دست و پا زدنها الکی خواهد بود. این چهارنفر بنشینند و عملیات طراحی کنند و… خوب است. ولی خانه ساختن در کنار ساحل شنی است. به نظر کشور خیلی بیش از اندازه امنیتی و نظامی است در حدی که واقعا تهوع آور شده است. حتی نوع لباس من را هم برای من مشخص می کنند. حتی پوشیدن لباس زیر برای زن را هم مشخص می کنند. بسیاری از افراد جامعه را به بهانه مخالفت با رهبری یا همسو نبودن با رهبری از حقوق مسلم اجتماعی محروم کرده اند. اینها روزی سر باز خواهد کرد.
هر ایران چون ایرانی است شایسته بهترین شغل و منصب و موقعیت است. محروم کردن هر فرد به هر عنوان ظلم مضاعف است. چه مرجعی را از مرجعیت بیندازید و چه مغازه داری را از نان خوردن. ظلم بین و روشنی است. و قالده حتمیه است الحکومه یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم. دولت روحانی به نظر من آخرین برگ برنده نظام است با حمایت خاتمی و کلا اصلاح طلبها. اگر نتوانند کاری بکنند باید فکر جدی تری برای حفظ نظامی بکنند که عملا کارکرد خودش را از دست داده است.
نه اسلامی است و نه جمهوری است و نه انقلابی است.

 

نگام : در پایان اگر ناگفته خاصی در این زمینه هست برای سایت خبری ناگفته‌های ایران ما، نگام بیان بفرمائید؛

پیش از این گفته ام چاره ای جز این نیست که مسوولان و مدیران ارشد نظام متوجه داخل کشور بشوند و نگذارند تجربه جمهوری اسلامی که تا به این جا ناموفق بوده منجر به پروژه شکست خورده شود. بیش از این هزینه کردن بیرون از مرزها تجربه این سالها نشان داد که درون را از دست داده ایم.
باید فضای بیش از اندازه امنیتی ، متعادل بشود. امنیت برای ایجاد فعالیت در کشور است وقتی جایی برای فعالیت نگذاشته ایم چه کاری می خواهد صورت بگیرد. به نظرم نفس همین امنیتی شدن یک زنگ خطر و هشدار است. پس اتفاقهایی در حال وقوع است.
نکته دیگر این که اصلاح طلبها یقینا به دنبال تغییر هستند هیچ کس تردیدی در آن نباید داشته باشد اما تغییر در درون نظام و در چارچوب قانون و بدون خشونت. لذا نباید نظام و حکومت و نیروهای امنیتی داخلی متمرکز روی اینها بشوند. و یقین هم داشته باشند که نه ترامپ و نه هیچ رییس جمهوری دیگر روی چهره های شاخص اصلاح طلب حتی فکر هم نخواهند کرد. چون برای انها ناکارآمدند. لذا نیروهای امنیتی متمرکز بشوند روی کسانی که معتقد به به هم ریختن نظام و واژگونی آنند. یقینا نیروهای درون نظام با چنگ و دندان از همین نظام ناکارامد یا کم کارامد باز هم دفاع خواهند کرد. خیلی بد است با بوق و کرنا جریانی را به خارج نسبت بدهید و بعد هم حتی یک برگ نداشته باشید که رو کنید و بعد اسم خود را مسلمان و شیعه بگذارید. به نظر می رسد یک جای کار می لنگد.
به نظر می رسد بیش از اندازه بعضی از نهادها و سیستمهای داخل حکومت فراقانونی عمل کرده اند. اینک فرصتی است که همگان تن به قوانین کشور بدهند وبه قوانین احترام بگذارند و به آن عمل کنند.
تملق و چاپلوسی نشانه بدی است که بیش از اندازه در صدا و سیما و بعضی از مسوولان و ائمه جمعه ظهور و بروز یافته است. فکر نکنم رهبری هم این تملقات را بربتابد. برای کشور و نظام هم خیلی زشت و زننده است یک جوری چاپلوسان و متملقان از اطراف ظروف شیرینی دور بشوند.