اخبار روز اقتصادی ؛ روایت آماری از افزایش قیمت ۲۴ قلم کالای اساسی / تداوم صعود سکه و کاهش ارزش تومان

نگام ، اقتصادی _ جزییات تغییرات تورمی در دو سال اخیر/ ایران در جمع دارندگان بالاترین تورم در دنیا ، بلاتکلیفی تجار در سیاست جدید ارزی و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

روایت آماری از افزایش قیمت ۲۴ قلم کالای اساسی

اقتصاد ایران در بدو ورود به سال ۹۷ با چالش‌های عمده‌ای مواجه شد که شاید بتوان تحرکات نرخ ارز را مهمترین آنها دانست؛ چراکه طبق گفته کارشناسان، یکی از نتایج هیجانی شدن بازار ارز، افزایش قیمت اقلام مورد نیاز مردم و البته صعودی شدن نرخ تورم است.باید در نظر داشت که افزایش قیمت کالاهای ضروری و خوراکی، نه تنها به کوچک شدن سفره مردم منتج می شود؛ بلکه به اعتماد عمومی نیز لطمه وارد می کند؛ به گونه ای که دستاوردهای دولت در حوزه های دیگر چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و دولت به مرور زمان، جایگاه خود را در میان مردم از دست می دهد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تداوم صعود سکه و کاهش ارزش تومان

قیمت سکه بهار آزادی  (سه‌شنبه) افزایش نرخ و نوسان روزانه ۳۰ هزار تومانی را تجربه کرد و نهایتاً در پایان روز با نرخ ۲ میلیون و ۶۰ هزار تومان تثبیت شد. دیروز (چهارشنبه) اوج‌گیری قیمت سکه ادامه یافت و سکه بهار آزادی با نوسان ۴۰ تا ۴۵ هزار تومانی بین نرخ‌های ۲ میلیون و ۶۵ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان معامله شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛جزییات تغییرات تورمی در دو سال اخیر/ ایران در جمع دارندگان بالاترین تورم در دنیا

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت تورم در دو سال اخیر پرداخت. بر این اساس، نتایج این پژوهش‌ها نشان می دهد، پس از افزایش قابل توجه تورم در سال ۱۳۹۲ و قرار گرفتن در نقطه ۳۴.۷ درصد برای تورم سالانه، نرخ تورم از سال ۱۳۹۲ کاهش پیدا کرده و در ادامه مسیر کاهشی خود، در سال ۱۳۹۵ به رقم کم‌سابقه ۹ درصد رسید.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

۱۸ بنگاه دولتی به مزایده گذاشته می‌شوند

سازمان خصوصی سازی در اواخر ماه جاری دور جدید واگذاری‌های خود را انجام می‌دهد. در این واگذاری ها که طی آن ۱۸ بنگاه از طریق مزایده عرضه می شوند، قسمتی از سهام یک شرکت از طریق بورس و قسمتی از سهام یک شرکت از طریق فرابورس عرضه می‌شود.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

رییس سابق اتاق بازرگانی مطرح کرد ؛ بلاتکلیفی تجار در سیاست جدید ارزی

پس از نوسانات به وجود آمده در بازار ارز دولتمردان تصمیم گرفتند سیاستگذاری جدیدی برای ساماندهی آن انجام دهند و در این زمینه سامانه‌ای به عنوان نیما (نظام یکپارچه سازی ارزی) راه‌اندازی و مقرر شد که دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه واردکنندگان و نیازمندان به ارز از جمله مسافران، دانشجویان و تجار اختصاص یابد و صادرکنندگان در راستای شفاف‌سازی و تامین منابع ارزی کشور، ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما بر اساس نرخ رسمی اعلام شده تحویل دهند تا واردکنندگان بتوانند از دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده کنند که در این زمینه مقرر شد لیست اقلامی که امکان عرضه درآمد صادراتی در این سامانه را بدارند اعلام شود که در این زمینه محسن جلال پور – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران- به ایسنا گفت: با وجود اعلام این تصمیم و وعده‌های بسیار برای انتشار لیست مورد نظر هنوز هیچ فهرستی از اقلام کالاهای صادراتی مشمول این دستورالعمل جدید منتشر نشده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید