دلایل تحریم جدید آمریکا نسبت به زندان اوین،‌ انصار حزب‌الله و رئیس صدا و سیمای ایران

نگام ، بین الملل _ وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز -چهارشنبه- از وضع تحریم‌های جدیدی علیه ایران خبر داد. طبق بیانیه این وزارتخانه، ۶ شخص و ۳ شرکت وابسته به ایران به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند که در میان آنها نام «زندان اوین» به چشم می‌خورد.

 

نام «عبدالعلی علی‌عسگری» رئیس سازمان صدا و سیما، «حسین الله‌کرم» رئیس شورای هماهنگی انصار حزب‌الله، «عبدالحسن فیروزآبادی»،‌ «عبدالصمد خرم‌آبادی» معاون دادستان کل کشور، «عبدالحمید محتشم» دبیر کل انصار حزب‌الله و سردبیر نشریه یالثارات الحسین و «حمید استاد» مسئول انصار حزب الله مشهد هم در این فهرست دیده می‌شود .

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه خود آورده است که با مجموعه تحریم‌های تازه خود گروه انصار حزب‌الله و گروه برنامه‌نویسی هانیستا را نیز هدف قرار داده است. گروه برنامه‌نویسی هانسیتا از سوی آمریکا متهم است که با طراحی و تولید دو نرم‌افزار موبوگرام و موبوپلاس امکان ردیابی و زیرنظر گرفتن کاربران ایرانی اینترنت را برای نهادهای امنیتی و قضایی این کشور فراهم کرده است.

پیش از این وزارت خزانه‌داری آمریکا ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران و معاون بخش بین‌الملل وی را به اتهام پشتیبانی مالی از حزب‌الله لبنان به واسطه سپاه پاسداران تحریم کرده بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که اشخاص یاد شده، همچنین انصار حزب‌الله و زندان اوین را به دلیل نقض حقوق شهروندان به دستور حکومت یا مساعدت برای نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه ۳۰ مه/ ۹ خرداد در توضیح این تحریم‌های تازه گفته است:

«ایران فقط صادرکننده تروریسم و بی‌ثباتی به سراسر جهان نیست. حکومت این کشور به طور منظم، حقوق شهروندان ایرانی را محدود می‌کند و منابع ملی این کشور را که در تملک شهروندان قرار دارد صرف دستگاه عظیم و پرخرجی می‌کند که برای سانسور عقاید به کار گرفته می‌شود.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره تحریم زندان اوین هم گفته است:

«آن‌ها که به سوءمدیریت و فساد اقتصادی معترض‌اند، در زندان‌های ایران شکنجه و آزار می‌بینند. وزارت خزانه‌داری آمریکا برای پاسخگویی حکومت ایران و حمایت از مردم این کشور، تحریم‌های تازه را اعمال می‌کند.»

فروردین سال گذشته، وزارت خزانه‌داری آمریکا سازمان زندان‌های ایران و سهراب سلیمانی (برادر قاسم سلیمانی و از مقامات ارشد سازمان زندان‌های ایران و مدیرکل سابق سازمان زندان‌های استان تهران) را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود. در آن زمان وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده بود که «تحریم‌ها علیه ناقضان حقوق بشر در زندان‌های ایران در زمانی وضع‌ شده که ایران همچنان به بازداشت ناعادلانه اتباع خارجی از جمله شهروندان ایالات متحده آمریکا ادامه می‌دهد.»

تحریم این اشخاص و نهادها به آن معنی است که شهروندان و نهادهای آمریکایی حق معامله و همکاری با آنها را ندارند، دارایی‌های احتمالی آنها در آمریکا بلوکه می‌‍شود و این افراد حق سفر به آمریکا نخواهند داشت.

از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خروج از توافق هسته‌ای را اعلام کرد، این چندمین باری است که آمریکا اشخاص و نهادهایی را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه می‌کند. هرچند این تحریم‌شدگان ارتباطی به تحریم‌های رفع‌شده هسته‌ای که قرار است بازگردند ندارند.

نیروی مقاومت بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشتر و به اتهام نقض حقوق بشر در ژوئن ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بودند.

این بیانیه اضافه کرده که انصار حزب‌الله با جرائم اسیدپاشی به صورت زنان در اصفهان مرتبط است و زنانی که طبق قوانین اسلامی لباس نپوشیده‌اند، با حمله اسیدپاشی روبرو شده‌اند.

عبدالحسن فیروزآبادی به اتهام دست داشتن در فیلترینگ از جمله مسدود کردن تلگرام و عبدالصمد خرم‌آبادی به اتهام دست داشتن در اعمال سانسور و سرکوب حقوق دستیابی به اطلاعات آزاد، تحریم شده‌اند.

عبدالعلی علی‌عسکری، رییس فعلی صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم به دلیل تحریف حقایق، اعمال سانسور و عملکرد ابزاری برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به فهرست تحریم‌ها اضافه شده است.