جزئیات خبر ناراحت کننده ی اذیت و آزار جنسی گروهی دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در منطقه ی ۲ درغرب تهران

نگام ، اجتماعی _ باز هم خبری هولناک که نشان می دهد انسان چقدر می تواند از انسانیت دور شود و برای ارضای امیال پست و کثیف خود دست به چه کارهایی بزند. خبر ناراحت کننده ی اذیت و آزار جنسی گروهی دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در منطقه ی ۲ درغرب تهران منتشر شد.در چند سال اخیر همه جور پرونده ی تجاوز دیده بودیم ولی اینبار وحشتناک است. پرونده ای که در آن شواهد حاکی از اذیت و آزار گروهی پسران یک دبیرستان در غرب تهران است.آنطور که اخبار نشان می دهد یکی از مسئولان دبیرستان پسرانه نوبت اول در منطقه ۲ تهران، با اذیت و آزار جنسی گروهی از دانش آموزان، باعث خشم و عصبانیت شدید و شکایت پدر و مادر پسران شده است.

 

جزئیات تجاوز آزار جنسی از زبان والدین

والدین یکی از پسران اظهار کرد: پسر من از چند ماه پیش از نظر روحی به شدت آسیب پذیر، پرخاشگر و به شدت عصبی شده بود و حتی ما تصور می کردیم او دچار بیماری شده است. او را پیش پزشک بردیم و روند درمان برای پرخاشگری او ادامه یافت تا اینکه پسرم گفت در مدرسه چه بلایی به سرش آمده است.
اینطور که پدر دانش آموز یاد شده اعلام می کند یکی از مسئولان مدرسه با پخش تصاویر مستجهن از طریق گوشی تلفن همراه، بچه ها را وادار به اعمال غیراخلاقی می کرده است.

 

اظهارات مدیر آموزش و پرورش

مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ شهر تهران در واکنش به خبر تجاوز گروهی به دانش‌آموزان در یکی از مدارس غرب تهران گفت: در پی ادعای مطرح شده مبنی بر تحریک تعدادی از دانش آموزان توسط یکی از نیروهای آزاد واحدآموزشی مذکور به عمل غیراخلاقی، پرونده ای در مراجع قضایی با شکایت والدین و پیگیری مسئولین منطقه تشکیل شده است.
مدیر آموزش و پرورش منطقه دو تهران گفت: در گذشته هیچ گونه شکایت و مراجعه‌ای از سوی دانش آموز یا خانواده به آموزش و پرورش در این خصوص واصل نشده است.
وی ادامه داد: این نیروی آزاد شاغل در مدرسه به عنوان معاون انضباطی جذب شده و عمل غیر اخلاقی وی در همان ابتدای اعلام خبر با حضور بازرسین، رسیدگی و منجر به تشکیل پرونده قضایی شده و از حضور وی در مدرسه جلوگیری گردیده و همچنین حکم مدیر آموزشگاه غیردولتی به حالت تعلیق درآمده است. درضمن مقرر گردید با تکمیل پرونده این آموزشگاه در شورای نظارت منطقه تصمیم گیری نهایی برای توقف فعالیت این آموزشگاه به عمل آید.
کوهستانی در پایان اظهار کرد: آموزش و پرورش موضوع را به طور جدی پیگیری نموده و در صورت اثبات جرم، از مراجع قضایی انتظار دارد با نامبرده به شدت برخورد شود.

 

بررسی ادعای ربط پرونده جنجالی تجاوز در مدرسه غرب تهران به اجرای سند ۲۰۳۰

حدود یک سال بعد از آنکه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرای سند ۲۰۳۰ در ایران را متوقف کرده است، یک نماینده مجلس مدعی شده این سند هنوز در دست اجراست. یک روز بعد از رسانه‌ای شدن ماجرای تعرض به دانش آموزان، صحن مجلس شاهد موضع گیری نمایندگان مجلس درباره این اتفاق بود. کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد که بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار داده است. اما در بین نطق‌های کوتاه، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر در مجلس ادعای عجیبی مطرح کرد. او اتفاق اخیر را ثمره اجرای سند ۲۰۳۰ دانست.

یک نماینده مجلس: تعرض به دانش آموزان؛ محصول اجرای ۲۰۳۰

حاجی دلیگانی گفت: دولت می‌گوید این امر لغو شد، اما اخبار رسیده حاکی از این است که این سند به صورت جسته و گریخته در برخی جا‌ها اجرا می‌شود و یکی از آن‌ها در مدرسه غرب تهران بروز کرد.

ادعای حاجی دلیگانی در حالی بود که دولت اجرای سند ۲۰۳۰ را لغو کرده است. ماجرای لغو این سند به سخنرانی رهبر انقلاب درباره این سند برمی‌گردد. ایشان از اجرای سند ۲۰۳۰ گلایه کردند و گفتند: بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مند هستم. آن‌ها باید مراقبت می‌کردند و نباید می‌گذاشتند که کار به اینجا بکشد که ما بیاییم و جلوی این کاررا بگیریم.

 

اجرای ۲۰۳۰ یک سال پیش لغو شد
برخی مقامات دولت، اما می‌گفتند درباره سند ۲۰۳۰ گزارش‌های غلطی به رهبر انقلاب داده شده است. اما ایشان در یک سخنرانی دیگر گفتند: «برداشت افرادی که خیال می‌کنند ما در این موضوع گزارش‌های درستی نگرفته‌ایم، برداشت درستی نیست. برخی می‌گویند ما در این خصوص تحفظ داده‌ایم و گفته‌ایم فلان بخش آن را قبول نداریم، در حالی که حتی اگر هیچ مورد واضحِ خلاف اسلام در آن وجود نداشت، باز هم نظام آموزشی نباید در بیرون از کشور نوشته شود، حال آن که موارد خلاف اسلام نیز در آن سند وجود دارد.»

سرانجام خردادماه ۹۶ در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اکثریت اعضای این شورا تصویب کردند که مبنای عمل در کشور اسناد بالادستی مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و سایر مراجع قانونی بوده و در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت، سند اساسی و ملی، «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» خواهد بود که این سند در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده‌است و هر سند، بیانیه یا موضوع دیگری که مغایر با این سند باشد، ملغی است.

 

در مدرسه دکتر معین ۲۰۳۰ اجرا نشد
کوهستانی اجرای سند ۲۰۳۰ در مدرسه دکتر معین را به شدت تکذیب می‌کند. او می‌گوید: اگر اتفاق اخیر محصول اجرای سند ۲۰۳۰ بود، باید آموزشی وجود می‌داشت. اتفاقا به بچه‌ها آگاهی رسانی درستی نشده بود. ما باید به بچه‌ها کمک کنیم که در این زمینه‌ها آگاهی مناسب داشته باشند. ما در حوزه‌های مشاوره ای، تکلیف خودمان می‌دانیم که در این گونه مسائل بچه‌ها را آگاه کنیم و اطلاعات کافی به آن‌ها بدهیم. اما وقتی چنین اتفاقی رخ داده به این خاطر است که آن مدرسه در این زمینه کم کاری کرده است.

کوهستانی در بیان تفاوت آموزش‌های جنسی آموزش و پرورش و سند ۲۰۳۰ می‌گوید: ما در زمینه آگاهی جنسی، کاری به ۲۰۳۰ نداریم. خودمان برای این آموزش‌ها دستورالعمل راهنمایی و مشاوره داریم. با سند ۲۰۳۰ هم به شدت مخالفیم. مجموعه دستورالعمل راهنمایی و مشاوره‌ای داریم که بچه‌ها و خانواده‌ها را در قالب کارگاه آموزشی تحت پوشش می‌دهیم. او می‌گوید این مدرسه هم این مشاوره‌ها را قطعا داشته است، اما یقینا سطح آموزش‌ها پایین بوده است. ما وظیفه خودمان می‌دانیم که در این حوزه‌ها نظارت بیشتری کنیم و حجم آموزش‌ها را بالاتر ببریم. در کل اتفاقی که رخ داده هیچ ارتباطی به ۲۰۳۰ نداشته است. او در پایان تاکید می‌کند: «اطلاع موثقِ موثق دارم که در مدرسه دکتر معین سند ۲۰۳۰ اجرا نشده است.»

با دستور وزیر آموزش و پرورش انجام شد ؛ حکم بازرس ویژه وزارتی برای رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش‌آموزان تهرانی

وزیر آموزش ‌و پرورش به بازرس ویژه وزارتی در مورد رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش آموزان مدرسه ‌ی در منطقه ۲ تهران، دستور فوری داد.

سید محمد بطحایی در حکمی حسین بزرگی زاده، مشاور و بازرس ویژه خود را مسئول رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش آموزان مدرسه ای در منطقه ۲ تهران کرد.

وزیر آموزش و پرورش در ابلاغ این حکم به بزرگی زاده با اشاره به‌اتفاق بسیار شنیع انجام‌شده در یکی از واحدهای آموزشی منطقه ۲ تهران از وی خواست تا ضمن مراقبت در تسریع پیگیری‌ها، با فوریت و اولویت، تمامی عوامل مرتبط با اتفاق مذکور از ابتدا تاکنون را با گروهی از صاحب‌نظران موضوع مورد بررسی دقیق قرار داده و هرگونه مسامحه احتمالی در هریک از واحدهای سازمانی متبوع که موجب بروز آن شده است را سریعاً گزارش نماید.

سید محمد بطحایی در ادامه نامه افزود: ازآنجایی‌که فرد متخلف، نیروی غیررسمی بوده است لازم است نسبت به بررسی نحوه به‌کارگیری مشارالیه و رعایت ضوابط مقرر، دقت مضاعف به عمل‌آورید.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، تصویر این حکم در زیر قابل مشاهده است:

جزئیات جدید درباره تجاوز گروهی به دانش‌آموزان تهرانی!

 

ماجرای تجاوز به دانش‌آموزان تهرانی، وزیر آموزش و پرورش را به مجلس کشاند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در همه جوامع عده‌ای افراد بیمار وجود دارند که به شکل‌های مختلف نمایان می‌شوند بیماران جنسی هم از شایع‌ترین آنها هستند اما در همه آن جوامع این بیماران کنترل می‌شوند، ابزار کنترلی برای آنها وجود دارد. اما در کشور ما ابزار کنترل وجود ندارد، تنها ابزار کنترل ما در بحث خشونت جنسی جرم انگاری است، پس نقش پیشگیری و آموزش در این بین چیست؟ خانواده‌ها و بچه‌ها باید در این موارد آموزش ببینند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به موضوع آزار جنسی دانش آموزان در مدرسه‌ای غیر انتفاعی در غرب تهران واکنش نشان دادند.

به نظر می‌رسد این موضوع که اخیرا اتفاق افتاده و ابعاد رسانه‌ای گسترده‌ای هم به دنبال داشته منجر به طرح سوال و تلاش نمایندگان برای به صحن کشاندن وزیر آموزش و پرورش شده است.

پروانه مافی، در خصوص طرح سوال از وزیر آموزش و پرورش گفت: ما برای این موضوع قاطعانه پیگیر طرح سوال از وزیر هستیم، وزیر باید در این خصوص پاسخگو باشد.

وی افزود: این افراد باید به اشد مجازات محکوم شوند، چراکه این موضوعات شوخی‌بردار نیست و هیچ گونه تخفیفی نباید صورت بگیرد.

مافی ادامه داد: ما نسبت به موارد مشابهی که پیش آمده برخورد جدی نداشته‌ایم به همین دلیل با افزایش آمار این اتفاقات در جامعه روبه رو هستیم.

نماینده تهران با بیان اینکه مجازات برای عبرت دیگران تعبیه شده اما این افراد مجازاتی درخور اعمالشان ندیده‌اند، گفت: وقتی برای خاطیان در این موارد اتفاقی نمی‌افتد آنها بر جرم و اعمال خود دلیر و جسور می‌شوند.

مافی گفت: ما اینبار از این مورد عبور نمی‌کنیم، وزیر باید به مجلس بیاید و در خصوص تکرار این موارد پاسخگو باشد، اشد مجازات باید برای فرد خاطی تعیین شود.

وی یادآور شد: آنقدر از کنار این مسائل ساده گذشته‌ایم که قبح آنها در میان مردم ریخته است، مجازات خاطی باید سنگین باشد تا جامعه مصون بماند.

طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم دراین باره به نقد شدید نسبت به عدم آموزش خانواده‌ها به فرزندان پرداخت و گفت: پدید آمدن این اتفاقات آن هم به طور پی در پی فضای خشونت را در جامعه تشدید می‌کند، آن هم خشونتی که به بدترین شکل ممکن آن یعنی خشونت جنسی پدیدار شده است.

وی ادامه داد: خشونت جنسی از زشت‌ترین اشکال خشونت در جامعه ما است. در جامعه ما بعضی مسائل به لحاظ مذهبی و فرهنگی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد در نتیجه توقع بیشتری هم در خصوص برخورد با آنها می‌رود. جامعه از این مسائل به شدت متاثر می‌شود.

سیاوشی با بیان اینکه حاکمیت وظیفه دارد آموزش مسائل جنسی به فرزندان را در خانواده‌ها نهادینه کند گفت: وزارت آموزش و پرورش باید مکلف شود تا وظایفی تعریف شده در این زمینه داشته باشد.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: سوال این است که این نیروها به چه شکلی وارد چارچوب آموزشی می‌شوند؟ چه نظارتی بر نیروهای آموزش و پرورش وجود دارد؟ چگونه وارد مدارس می‌شوند؟ چه مراحلی طی می‌شود تا افراد وارد آموزش و پرورش شوند؟

سیاوشی خاطرنشان کرد: در همه جوامع عده‌ای افراد بیمار وجود دارند که به شکل‌های مختلف نمایان می‌شوند بیماران جنسی هم از شایع‌ترین آنها هستند اما در همه آن جوامع این بیماران کنترل می‌شوند، ابزار کنترلی برای آنها وجود دارد. اما در کشور ما ابزار کنترل وجود ندارد، تنها ابزار کنترل ما در بحث خشونت جنسی جرم‌انگاری است، پس نقش پیشگیری و آموزش در این بین چیست؟ خانواده‌ها و بچه ها باید در این موارد آموزش ببینند.

 

خامنه ای خواستار اجرای «حدود» درباره متهمان شد

پس از گزارش ها درباره «آزار جنسی» تعدادی از دانش آموزان، توسط ناظم دبیرستان غیر دولتی معین در منطقه دو تهران،رهبرجمهوری اسلامی خواستار محاکمه سریع متهمان و اجرای «حدود الهی» درباره آنان شد.

آیت الله خامنه ای، روز سه شنبه هشتم خرداد، در دستوری خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشت:«خبر جنایت در یکی از مدارس غرب تهران موجب اندوه و تأسف شد. مقتضی است پس از محاکمه سریعاً حدود الهی را در رابطه با محکومین اجرا نمایید».

دستور رهبر جمهوری اسلامی درحالی صادر شده است که پیش از این شاکیان پرونده سعید طوسی، قاری مشهور قرآن، از نقش علی مقدم، مسئول ارتباطات دفتر رهبر جمهوری اسلامی، در صدور حکم تبرئه آقای طوسی سخن گفته بودند.

آقای طوسی درحالی دراین پرونده «تبرئه» شد که بازپرس پرونده ابتدا برای وی «قرار مجرمیت» صادر کرده بود.شاکیان این پرونده نیز از نقش علی مقدم مسئول ارتباطات دفتر رهبر جمهوری اسلامی در «تبرئه»آقای طوسی سخن گفته بودند.

تعدادی از شاگردان سعید طوسی مدعی شده‌اند که آقای طوسی در سال‌های اخیر به آنها تجاوز یا تعدی جنسی کرده است.

 

نوه آیت الله حائری شیرازی، امام جمعه سابق شیراز

برخی از کاربران شبکه های مجازی اعلام کرده اند که این فرد نوه آیت الله حائری شیرازی، امام جمعه سابق شیراز، بوده اما محمدحسن حائری شیرازی، پسرآیت الله حائری شیرازی این گزارش ها را رد کرده است.

این اتفاق بازتاب گسترده ای درفضای مجازی داشته است.

 

انتقاد از بی تفاوتی برخی نسبت به تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان

سهیلا جلودارزاده (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) در خصوص سرانجام لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان گفت: من متوجه نمی‌شوم، چرا این‌گونه مسائل که با شرافت، حیثیت و زندگی یک ملت سر و کار دارد، مثل خشونت علیه زنان یا کودک آزاری تا این اندازه باید به تعویق بیفتد؟

وی ادامه داد: در حال حاضر دو دوره از تصویب این لایحه گذشته و هنوز تلاش‌های دولت برای تحقق این لایحه به سرانجام نرسیده است و هنوز در پیچ و تاب مسیرهای دولت و مجلس دست‌ به دست می‌شود.

جلودارزاده با اشاره به بی‌تفاوتی برخی مسئولان درباره این امر توضیح داد: این مساله برای من تعجب برانگیز است، زیرا گاه احساس می‌شود در مجلس کسی کاری نمی‌کند و همه کسانی که مسئولیتی در قبال کارهای مختلف مثل فرهنگ، اشتغال مردم و حیثیت آنان و… دارند، این وظیفه را ساده می‌گیرند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: امروز باید این امر جدی‌تر گرفته شود. البته این مسائل به کمیسیون قضایی ارجاع داده می‌شود و هنوز به کمیسیون اجتماعی نرسیده و ما فقط شاهد آزار و اذیت مردم در این زمینه هستیم، زیرا بسیاری از این موارد بار مالی دارند و نمی‌تواند به صورت طرح در مجلس تنظیم شود.

جلودارزاده در پایان اظهار داشت:‌ هر بار که این لایحه مطرح می‌شود ما فقط می‌شنویم که مراحل پایانی را طی می‌کند یا تقدیم شده و از این دست کلمات ولی تا به الان هیچ نتیجه‌ای دربرنداشته است.

تاثیر آزار جنسی بر نوجوانان

پژوهشگران بین تأثیرات اولیه و پیامد و عواقب درازمدت آزار جنسی تمایز قائل شده اند . تأثیرات اولیه یا کوتاه مدت ، عوارضی است که در دو سال اول آزار جنسی نوجوانان نمایان می شود . گاهی تأثیرات درازمدت بدون آنکه در ابتدا عوارض کوتاه مدت آشکار شده باشد ، ظاهر می گردد .

آسیب کلی روانی

به طور کلی آسیب روانی شدید در کودکان و نوجوانانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند ، به مراتب بالاتر از کودکان عادی هم سن آنان است . کودکان ۷ تا ۱۳ ساله عموماً شکننده تر از کودکان و نوجوانان  آزاردیده پیش از مدرسه یا نوجوانان آزار دیده بالاتر از ۱۳ سال هستند . درجه تفاوت تا ۴۰ درصد هم می رسد.

هراس

شایعترین عارضه اولیه پس از آزار جنسی کودک عبارتست از ترس که این وضعیت از ۴۵ تا ۸۳ درصد  موارد در شش ماه ابتدای آزار ملاحظه می شود .

 افسردگی ، گوشه گیری، فرار از جمع و خودکشی

در نزدیک به نیمی از دختربچه های که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند بخش عمده ای از هیجانات درونی شده ، از جمله افسردگی ، در عرض دو سال پس از آزار ملاحظه می گردد . در یک بررسی دیده شده یک سوم از کودکان مورد آزار جنسی در عرض نه ماه دچار افسردگی و اضطراب شدند و این میزان در عرض دو سال تقریباً ثابت ماند . در گروه دیگری از نوجوانان که مورد آزار جنسی بستگان قرار گرفته بودند ، یک سوم اقدام به خودکشی کردند .

 خشونت و پرخاش

برخی از قربانیان کودک آزاری جنسی به وسیله بیرون ریزی خشم و پرخاشگری خود  واکنش نشان می دهند . این واکنش در نوجوانان آزار دیده بیشتر دیده می شود. از آنجایی که بسیاری از این کودکان و نوجوانان علاوه بر آزار جنسی مورد ضرب و شتم یا تهدید به آن هم قرار گرفته اند، ممکن است که پرخاشگری ناشی از آزار جسمی هم باشند .

 کمبود اعتماد به نفس، احساس گناه و شرم

 

نزدیک به ۶۰٪ آزار دیدگان جنسی دچار عقده ی حقارت میشوند ، هر چه سن آزار دیدگان بیشتر باشد این احساس هم بیشتر است.

 اختلالات جسمی

رابطه ی بین آزار جنسی با اختلال در خواب، اشتها و شب ادراری بعد از تجاوز وجود دارد . طبق پژوهش های انجام شده ، یک سوم از قربانیان تجاوز در عرض نه ماه دچار مشکلات در خواب و در حدود یک پنجم آنان دچار شب ادراری شده بودند

تمرد از خانه و دیگر رفتارهای « بیرون ریزی»

بر اساس برخی تحقیقات، فرار از خانه با آزار جنسی در نوجوانان ارتباط مستقیم دارد . در یک بررسی انجام شده، نشان داده شد که ۹۶% زنان خیابانی و تن فروش ، افرادی بودند که به دنبال آزار جنسی به خصوص تجاوز نزدیکان از خانه فرار کرده بودند . دیگر رفتارهای برون ریزی مرتبط با آزار جنسی عبارتست از : فرار از مدرسه ، سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر و الکل و روابط نامشروع جنسی

رفتارهای نامتعارف جنسی

رفتارهای زودرس و بیش از حد جنسی در کودکان مورد آزار جنسی گزارش می شود که هر چه سن کودک بیشتر باشد میزان آن هم افزوده می شود . ارتباط این موضوع با آزار جنسی ، از هر یک از عواملی که تاکنون ذکر شد بارزتر است .

One thought on “جزئیات خبر ناراحت کننده ی اذیت و آزار جنسی گروهی دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در منطقه ی ۲ درغرب تهران

Comments are closed.