اخبار روز بین الملل ؛ حقیقت تلخ این است؛ وزیر خارجه ایران در طول مذاکرات ۵۹۸، یک متخصص اطفال بود / اگر به خاطر حماقت صدام نبود، اسرا و سرزمین های اشغال شده آخر جنگ را نمی توانستیم آزاد کنیم / از سه لایه تحریم های ضدایرانی، دو لایه در دوران وزارت فخیمه ولایتی ریخته شد؛ او بگوید چه هنری در مقابل این تحریم ها به خرج داد؟ / عجیب است که ولایتی می گوید به روسیه خوش بین باشید؛ مسکو حامی صدام و تجزیه ی آذربایجان بود؛ این سخن چه فرقی با سخن توده‌ای‌ها دارد؟

نگام ، بین الملل _ پوتین و نتانیاهو بر سر عقب‌نشینی سپاه قدس از جنوب سوریه توافق کردند ، نتانیاهو دوبار به موساد دستور داد برای حمله به ایران آماده شود و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

انتقاد شدید روزنامه «جمهوری اسلامی» از ولایتی:حقیقت تلخ این است؛ وزیر خارجه ایران در طول مذاکرات ۵۹۸، یک متخصص اطفال بود / اگر به خاطر حماقت صدام نبود، اسرا و سرزمین های اشغال شده آخر جنگ را نمی توانستیم آزاد کنیم / از سه لایه تحریم های ضدایرانی، دو لایه در دوران وزارت فخیمه ولایتی ریخته شد؛ او بگوید چه هنری در مقابل این تحریم ها به خرج داد؟ / عجیب است که ولایتی می گوید به روسیه خوش بین باشید؛ مسکو حامی صدام و تجزیه ی آذربایجان بود؛ این سخن چه فرقی با سخن توده‌ای‌ها دارد؟

متاسفانه ایشان بعنوان وزیر خارجه؛ فریاد نکشید و به مسئولین و مردم نگفت: حامی اصلی تسلیحاتی صدام؛روسیه است آن هم باوجود روابط دیپلماتیک با ما هفتاد در صد سلاحهای صدام را تامین می‌کند هویت دشمن تابع خواست ما نیست بلکه واقعیت خارجی است که بسا خلاف خواست و تحلیلهای ماست گاهی شما می‌خواهی با بنی امیه بجنگی ولی می‌بینی منصور دوانیقی مقابل شماست باید سیاستت را مطابق واقع کنی.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

انزوای کامل آمریکا در جلسه شورای امنیت درباره غزه

در حالی که آمریکا با وتوی قطعنامه پیشنهادی کویت درباره خشونت‌های خونین اخیر در غزه مانع از تصویب آن در جلسه امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد شد، پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا که در آن حماس مقصر معرفی شده بود هم نتوانست حتی یک رای مثبت به غیر از خود آمریکا کسب کند.عصر جمعه (اول ژوئن – ۱۱ خرداد) پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از چند ساعت بحث و گفتگو بر سر دو پیش‌نویس پیشنهادی به رای نشستند.پیش‌نویس نخست که از سوی کویت بروی میز گذاشته شده بود و در آن از به کارگیری خشونت فزاینده از سوی اسرائیل انتقاد شده بود با ۱۰ رای مثبت، و ۴ رای ممتنع و تنها یک رای مخالف از سوی نماینده آمریکا وتو شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پوتین و نتانیاهو بر سر عقب‌نشینی سپاه قدس از جنوب سوریه توافق کردند

سرگئی شوجوی و آویگدور لیبرمن، وزیران دفاع روسیه و اسرائیل درباره ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه با یکدیگر گفت‌وگو کردند. سپس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در یک تماس تلفنی درباره تحولات منطقه و نفوذ ایران در سوریه با هم گفت‌وگو کردند. این توافق به دست آمد که سپاه قدس و حزب‌الله لبنان از شعاع ۷۰ الی ۸۰ کیلومتری مرز اسرائیل دور شوند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نشست ترامپ و رهبر کره شمالی ۲۲ خرداد «برگزار می‌شود»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۱۱ خرداد خبر داد که نشست او با رهبر کره شمالی در روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار خواهد شد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تصمیم دونالد ترامپ پس از جلسه یک‌ساعته‌ای که وی در دفتر خود با «کیم یونگ چول»، از مقام‌های ارشد کره شمالی، داشت اعلام شده است.رئیس جمهوری آمریکا پس از این جلسه با ذکر این‌که تعامل با کره جنوبی روند آسانی نخواهد بود، گفت که به باور او این روند «سرانجام با موفقیت همراه خواهد شد.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نتانیاهو دوبار به موساد دستور داد برای حمله به ایران آماده شود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دو بار از موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل، و ارتش این کشور خواست برای حمله به ایران آماده شوند. این درخواست ها در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ مطرح شد.به نوشته نشریه دیلی بیست و نقل از هاآرتص، اما این درخواست ها پس از آنکه رهبران موساد قانونی بودن دستورها را زیر سوال بردند، متوقف شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید