اخبار روز اجتماعی ؛ ایران جزو ۱۰ کشور نخست به لحاظ میزان افسردگی است/ مراجع مذهبی برای ترویج نشاط در جامعه وارد میدان شوند / چالش‌های پولی تامین دارو در داروخانه‌ها/علت کمبود برخی اقلام دارویی

نگام ، اجتماعی _ موانع ترویج دوچرخه‌سواری در ایران؛ از شهرهای خودرومحور تا چالش‌های پیش‌روی زنان ، بانک جهانی گزارش داد: «تهران در جمع‌ آلوده‌ترین شهرهای جهان» و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

رییس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران:ایران جزو ۱۰ کشور نخست به لحاظ میزان افسردگی است/ مراجع مذهبی برای ترویج نشاط در جامعه وارد میدان شوند

کوروش محمدی (رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران و مشاور رئیس سازمان بهریستی کشور) در خصوص میزان و علت خشونت در جامعه ایرانی و آسیب شناسی آن گفت: خشونت، هیجان مدیریت نشده و در واقع طغیان احساسات منفی فرد است. این نوع خشونت زمانی اتفاق می‌افتد که فرد با مجموعه‌ای از بن بست‌ها در زندگی خود مواجه شده و میزان استرس‌های وارده بر فرد از آستانه تحمل وی بیشتر می‌شود که در این صورت وجود کمترین عامل تحریکی می‌تواند، او را به این کار وادار کند. در واقع ظرفیت روانی فرد مدت‌ها قبل از بروز خشونتی با این شدت در اثر بروز استرس‌های مختلف و ناکامی‌ها در فرد پر شده تا جایی که توان مواجهه و پذیرش مساله پیش پا افتاده‌ای مثل جریمه را ندارد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دبیر انجمن داروسازان تهران اعلام کرد ؛ چالش‌های پولی تامین دارو در داروخانه‌ها/علت کمبود برخی اقلام دارویی

دبیر انجمن داروسازان تهران با اشاره به کم‌بنیه شدن اقتصاد داروخانه‌ها به دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات آنها از سوی سازمان‌های بیمه‌گر، درباره افزایش قیمت در برخی اقلام داروهای وارداتی و تولید داخل توضیحاتی ارائه داد.دکتر محمدرضا دری با اشاره به چالش‌ عدم پرداخت مطالبات داروخانه‌داران، گفت: مشکل اساسی داروسازان که لطمه بسیار اساسی به پیکره داروخانه می‌زند، همچون گذشته نحوه پرداخت مطالبات داروخانه‌داران از سوی بیمه‌هاست.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

به مناسبت «روز جهانی دوچرخه» بررسی شد ؛ موانع ترویج دوچرخه‌سواری در ایران؛ از شهرهای خودرومحور تا چالش‌های پیش‌روی زنان

فردا (۱۳ خردادماه) روز جهانی “دوچرخه” است. روز دوچرخه به تازگی با ابتکار عمل کشور مسلمان ترکمنستان طی قطعنامه سازمان ملل به منظور کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت شهروندان به تصویب رسید. در ایران هم حدود دو سال است که حرکت‌های مدنی برای ترویج دوچرخه آغاز شده است. در این باره یک فعال حوزه محیط زیست با اشاره به وظایف دولت‌ها برای ایجاد بستر مناسب دوچرخه‌سواری، مشکلات و موانع پیش‌روی ترویج دوچرخه‌ را در ایران تشریح کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

بانک جهانی گزارش داد: «تهران در جمع‌ آلوده‌ترین شهرهای جهان» / آمار بالای استفاده از خودروهای شخصی در میان شهروندان تهرانی

در این گزارش آمده است؛ تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران، با جمعیتی حدود ۵/۸ میلیون نفر در شمال کشور واقع شده است. در طول روز به دلیل رفت‌وآمد مردم حومه شهر تهران، برای کار روزانه جمعیت به بالای ۵/۱۲ میلیون نفر می رسد. در طول روز بیش از ۱۷ میلیون رفت‌وآمد با وسایل نقلیه انجام می شود که بسیاری از این وسایل نقلیه، دارای تکنولوژی منسوخ‌شده هستند. بنابراین تهران در ردیف یکی از آلودهترین شهرهای جهان قرار گرفته است. آلودگی هوا با توجه به پیامدهای زیان‌بار آن به یکی از ملموس‌ترین معضلات زیست‌محیطی تهران، تبدیل‌ شده ‌است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مدیرعامل هلدینگِ آتیه صبا:«هلدینگ‌داری» کمکی به صندوق بازنشستگی کشوری نکرده‌/به دنبال واگذاری شرکت‌های زیان‌ده هستیم

هولدینگ شما زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری است. صندوق بازنشستگی کشوری در حال حاضر مشکلات عدیده‌ای دارد؛ ضریب پشتیبانی آن ۱ است؛ درحالیکه طبق نظر کارشناسان اگر ضریب پشتیبانی صندوقی زیر ۵ باشد این صندوق در آستانه بحران قرار دارد. به عبارتی می‌شود گفت در حال حاضر فقط تامین اجتماعی است که تا حدودی وضعیت پایدار و متعادل دارد. در این شرایط شرکت‌داری و هولدینگ‌داری چه کمکی می‌تواند به صندوق بازنشستگی کشوری بکند و آیا می‌تواند آینده صندوق را از بحران نجات دهد؟ آیا شرکت‌داری می‌تواند صندوق بازنشستگی کشوری را از رسیدن به مرز «بحران حاد» یعنی شرایطی که نتواند مستمری‌های ماهانه را پرداخت کند، نجات بدهد؟

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید