اخبار روز حقوق بشر ؛ نگاهی به اعدام غلامرضا خسروی در چهارمین سالگرد / صدای منتشر نشده زندانی / انتقاد حمیدرضا جلایی‌پور از پاسخ‌گو نبودن اطلاعات سپاه درباره بازداشت ۴۰ روزه پسرش

نگام ، حقوق بشر _ نامه سرگشاده جمعی از زندانیان سیاسی بلوچ زندان اردبیل در واکنش به نقض حقوق شهروندان بلوچ ، دهمین روز اعتصاب رانندگان کامیون: مداخله رییس قوه‌قضاییه، چراغ سبزی برای سرکوب و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نگاهی به اعدام غلامرضا خسروی در چهارمین سالگرد / صدای منتشر نشده زندانی

غلامرضا خسروی سواد جانی از زندانیان سیاسی مورخ ۱۱ خرداد ۹۳ در زندان رجایی شهر کرج در کنار جمعی از زندانیان غیرسیاسی اعدام شد. این زندانی در ابتدای امر تنها به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که با دخالت دادستانی و ارجاع پرونده به تهران حکم وی به اعدام تغییر کرد. گزارش پیش رو علاوه بر شرح اعدام این زندانی حاوی فایل آرشیوی هرانا از صدای آقای خسروی است که به خواندن سرود می پردازد. این فایل برای نخستین بار به مناسبت سالگرد اعدام او منتشر می شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

انتقاد حمیدرضا جلایی‌پور از پاسخ‌گو نبودن اطلاعات سپاه درباره بازداشت ۴۰ روزه پسرش

پدر محمدرضا جلایی‌پور پس از گذشته ۴۰ روز بازداشت فرزندش به کمپین حقوق بشر در ایران گفت هنوز از علت بازداشت و اتهام او اطلاعی ندارد. به گفته حمیدرضا جلایی‌پور فرزندش در بند دو الف سپاه پاسداران به سر می‌برد و از زمان بازداشت تاکنون فقط پنج بار تماس تلفنی کوتاه با خانواده داشته است.همچنین به گفته آقای جلا‌یی‌پور، فرزندش هنوز در مرحله بازجویی است و وکیل او اجازه ورود به پرونده را پیدا نکرده است. حمیدرضا جلا‌یی‌پور گفت: «پسرم ۲۰ روز اول در انفرادی بود و پس از آن به بندی که چند نفر دیگر هم حضور دارند منتقل شد. در این دوران هم‌بندی‌های متفاوتی داشته، مدتی با چند نفر از فعالان محیط زیست بود، مدتی با داعشی‌ها، مدتی با آقای محمدعلی طاهری و این روزها هم با آقای مشایی هم بند است.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

نامه سرگشاده جمعی از زندانیان سیاسی بلوچ زندان اردبیل در واکنش به نقض حقوق شهروندان بلوچ

سه تن از زندانیان سیاسی بلوچ محبوس در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل به نام‌های “محمد صابر ملک ریسی، شیر احمد شیرانی، رحمت حسن زهی” با شرحی از وضعیت این قشر از جامعه و در اعتراض به افزایش آمار کشتار و تبعیض علیه مردم بلوچ توسط ارگان‌های نظامی با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خواستار حمایت نهادهای حقوق بشری از شهروندان بلوچ شده‌اند.این زندانیان در بخشی از نامه خود به کشته شدن یک شهروند بلوچ به دست نیروهای انتظامی در شب ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری اشاره می‌کنند که طی آن مأموران پلیس سراوان در شهرک رجایی این شهر به سمت خودرو حامل ۴ کیسه برنج آتش گشودند که در اثر آن یک جوان بلوچ کشته شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دهمین روز اعتصاب رانندگان کامیون: مداخله رییس قوه‌قضاییه، چراغ سبزی برای سرکوب

اعتصاب رانندگان کامیون ایران در اعتراض به مشکلات صنفی، علیرغم موافقت دولت با افزایش بیست درصدی کرایه‌ها و تهدید رئیس قوه قضائیه، برای دهمین روز نیز در تعدادی از شهرهای ایران ادامه یافت. یک راننده معترض به کمپین گفت به دلیل افزایش هزینه‌های رانندگان  و قیمت تصاعدی لوازم یدکی، عوارض اتوبان و حق بیمه اتومبیل، رانندگان خواستار افزایش چهل درصدی قیمت کرایه‌ها شده‌اند و افزایش ۲۰ درصدی قیمت‌ها نمی‌تواند گرهی از مشکلات رانندگان باز کند و حتی در صورت پایان اعتصاب نیز بحران صنعت کامیونداری و باربری ایران ادامه خواهد یافت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

چرا شکایت به سازمان ملل بردی؟ / گزارشی از برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات راحله راحمی پور

مورخ ١۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات راحله راحمی پور، فعال حقوق بشر در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب با ریاست قاضى مقیسه برگزار شد. طرح اتهامات علیه خانم راحمی پور پس از آن شکل گرفت که وی در طلب پاسخی از سرنوشت برادرزاده خود که والدینش بعنوان زندانیان سیاسی اعدام شده بودند برآمد. خانم راحمی پور پس از نامیدی از پاسخگویی دولت ایران، پیگیری های خود را به سازمان ملل برد، این موضوع او را در مضان اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام قرار داده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید