گفتگوی نگام با فریبرز دهقان ، روزنامه نگار / تحلیل دیدار اخیر آقای خامنه ای با دانشجویان

نگام ، منصور راسخی _ هفته گذشته گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با جمعی از دانشجویان به توصیف او «انقلابی» خبرساز شد. آیت‌الله علی خامنه‌ای در پاسخ به درخواست برخی از این دانشجویان برای مداخله بیشتر و مستقیم در امور گفت: رهبر نمی‌تواند در جزییات تصمیم‌گیری دستگاه‌های گوناگون وارد شود.او مداخله در جزییات را تنها در مواردی جایز دانست که بیم ایجاد انحراف در نظام می‌رود. رهبر جمهوری اسلامی ایران دانشجویان هوادار نظام را به ادامه مطالبه‌گری تشویق کرد و اجتماع در برابر باور کسانی را که می‌خواهند به گفته او از خطر قرمزها عبور کنند را مفید دانست.

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای فریبرز دهقان ، روزنامه نگار که در ادامه می خوانید:

 

نگام : در اخبار خواندیم که آیت الله خامنه ای با دانشجویان دیداری داشته است.در ابتدا بیان بفرمائید که از دیدگاه شما در گزینش این دانشجویان چه فیلتری در نظر گرفته میشود؛

باید خدمتتان عرض کنم کاش مجالی بود تا دفتر رهبری به این سوال بجای شما پاسخ میدادند اما با توجه به دیده و شنیده ها و بررسی اجمالی از مدعوین این جلسات و جلسات مشابه آن به نظر می آید که سعی میشود حتی الامکان مدعوین از نظر دیدگاه و نظرات همسو با رهبری باشند و خیلی کم پیش می آید یک تشکل آزاد و مستقل بتواند در این جلسات به عنوان متکلم حضور داشته باشد.معمولا دانشجویان وابسته به بسیج و تشکلهای اسلامی و نهاد دانشجویی دفتر رهبری بیشترین مدعوین را در این گونه جلسات دارند.

 

نگام : سخنان یکی از دانشجویان بسیار رسانه ای شد.چه شرایطی بوجود میآید که آقای خامنه ای که هیچگاه در جلسات پرسش و پاسخ حضور ندارد به یکباره در این جلسات بدین شکل مورد نقد قرار میگیرد؛

به نظر می آید آقای خامنه ای صدای مردم ایران را شنیده است و سعی شده است با انتخاب فردی گزینشی و یک سخنرانی از قبل مشخص شده فضای سیاسی و اجتماعی کشور را به سمتی هدایت کنند که در آن نقد نسبت به رهبری هم مورد پذیرش باشد و القا شود که سانسور در ایران وجود ندارد.هر چند این حرکت میتواند سرآغاز تحولات بسیار خوبی در آینده باشد و صدای های متفاوت و مخالف هم جرات ابراز عقیده پیدا کنند.

 

نگام : در سال ۸۸ هم در چنین جلسه ای دانشجویی به نام محمود وحیدنیا بدین شکل رهبری را نقد کرد.آیا اینها سناریویی نیست که تنها در زمان اعتراضات ساخته میشود؟

حتی اگر این یک سناریو هم باشد شرایط جامعه و کشور در وضعیتی قرار دارد که اینگونه سناریوها دیگر جواب نمیدهد و مسئولین ناچار هستند به انتقادها گوش فرادهند و آزادی بیان جان تازه ای بگیرد.در مجموع این گونه جلسات با رویکرد نقد مسئولان را مفید و سازنده ارزیابی میکنم.

 

نگام : آقای خامنه ای بیان کرد که نظارت بر قوه قضائیه و صداسیما با من نیست.تنها انتخاب آنها با من است.تحلیل شما در این باره چیست؛

این قسمت از سخنان رهبری بیشترین انعکاس را با خود به همراه داشته است.چون برای همگان این سوال مطرح است که اگر رهبری بر صدا و سیما نظارتی ندارد کدام ارگان کشور صدا و سیما را در اختیار خود گرفته و با این سخنان رهبری اصولگرایان تندرو در مضان اتهام در اختیار گرفتن صدا و سیما قرار دارند.در مورد قوه قضاییه باید از رهبری پرسید چرا بر عملکرد یکی از منصوبین خود نظارت ندارد و وضعیت نابسامان قوه قضاییه را چه کسی پاسخگو میباشد؟ به هر حال اگر رهبری توان نظارت بر این دو ارگان مهم را ندارد شایستگی ایشان برای رهبری زیر سوال قرارمیگیرد و این نشان از ضعف رهبری و مدیریتی ایشان دارد.