فلاحت پیشه: برخى از مدیران از مردم پول میگرفتند تا کارشان را راه بیندازند

نگام ، سیاسی _ فلاحت پیشه نماینده مردم کرمانشاه، می‌گوید طبق قانون مناطقی که دچار بلاهایی طبیعی مانند زلزله می‌شوند، تا دوسال می‌توانند برای پرداخت اقساط وامشان تنفس داشته باشند اما اکنون در کرمانشاه بانک‌ها سریعا اقساط عقب مانده و دیرکرد آن‌ها را از مردم می‌خواهند و بعضا ضامن وام‌گیرندگان را هم احضار کرده‌اند.

 

در حالی‌که بیش از شش ماه از زلزله ویرانگیر کرمانشاه می‌گذرد، مردم این مناطق همچنان در بدترین شرایط معیشتی قرار دارند و اغلب وعده‌های مسئولان در قبال مردم زلزله زده عملیاتی و اجرایی نشده است.

نبود بهداشت، زندگی در چادر، عدم همکاری بنیاد مسکن برای ساخت خانه‌ها و فشار بانک‌ها به مردم برای پرداخت اقساط وام‌هایشان گوشه کوچکی از مشکلاتی است که این روزها مردم کرمانشاه با آن درگیر هستند.

طبق وعده مسئولان، بانک‌ها تا دوسال نباید از مردم اقساط وام‌هایشان را طلب کنند، اما این روزها و با شروع سال نو، بانک‌ها یکی از پس از دیگری مردم این منطقه که تمام دارایی‌های خود را در زیر آوار جا گذاشتند، فشار می‌آورند تا سریعا اقساط وام‌ها و جریمه دیرکرد آن را پرداخت کنند.

مشکلات مردم زلزله زده فراموش شده است

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آبادغرب در مجلس شوراى اسلامى با اشاره به آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده، گفت: حقیقتا موضوعى که وجود دارد این است که مسئله مردم زلزله‌زده کرمانشاه رو به فراموشى است و بسیارى از مشکلات در این منطقه کماکان وجود دارد.

ضامن‌های وام‌های مردم زلزله زده احضار شده‌اند

فلاحت پیشه ادامه داد: مشکل اول عدم امهال وام‌هاى مردم زلزله زده است که یک ظلم آشکار به مردم است. مردم این منطقه پس از زلزله همچنان با مشکلات مالى مواجه هستند و طبق قانون وام‌هاى آنها تا دوسال باید امهال شود. مسئولانى که به منطقه آمدند نیز این موضوع را اعلام کردند. اما پس از سال نو به یکباره بانک‌ها اعلام کردند مردم باید اقساط وام‌هایشان را پرداخت کنند، اکنون نیز مردم با ۶الى ٧قسط عقب افتاده که باید پرداخت کنند مواجه هستند. بانک‌ها تمامى اقساط عقب مانده به همراه جریمه را از مردم می‌خواهند و حتى ضامن‌هاى آنها را به بانک احضار کرده‌اند.

دولت اعلام کرد سوال از رییس جمهور پس گرفته شود تا مشکل وام‌ها را حل کنیم!

این نماینده مجلس ادامه داد: سوالى را از رییس جمهور داشتم که یکی از آنها بحث مردم زلزله و مشکلات آنها بود، مسئولان دولتى اعلام کردند که اگر سوال پس گرفته شود بحث امهال وام‌ها را سریعا پیگیرى خواهیم کرد. ما نیز منتظریم و حداکثر یک زمان ده روزه را براى حل این مشکل در نظر گرفته‌ایم و اگر این مشکل حل نشود یک مشکل جدید در منطقه ایجاد خواهد شد.

بنیاد مسکن کارشکنی می‌کند

عضوکمیسیون امنیت ملى، با بیان اینکه مشکل دیگرى که مردم این منطقه با آن مواجه هستند بحث گران شدن مصالح ساختمانى است، تصریح کرد: قرار بود که به خانه‌هاى خراب شده در شهر و روستا وام بازسازى و ده ملیون تومان وام بلاعوض تعلق بگیرد. کارشکنى‌هاى بسیارى از سوى بنیاد مسکن صورت گرفت. به طور مثال در منطقه اسلام آباد غرب و دالاهو برخى از مدیران از مردم پول میگرفتند تا کارشان را راه بیندازند و تبانى‌هاى بسیارى از مصالح ساختمانى تا پیمانکاران شکل گرفته است. مردم مناطق زلزله زده تمام دارایى‌هایشان زیر آوار مانده است و اکنون نیز با کارشکنى‌هاى بنیاد مسکن مردم در این فصل سال با مار و عقرب و بسیارى از مشکلات دیگر مواجه هستند.

اعلام جرم می‌کنم

فلاحت پیشه، با بیان اینکه وعده بسیارى از نهادها و دستگاه‌ها در این مناطق عملیاتى نشد، تصریح کرد: مثلا وزارت آموزش و پرورش، بانک‌ها و حتى برخى از سازمان‌هاى خصوصى وعده ساخت و ساز در این مناطق را داده بودند اما هیچ کدام اجرایى نشد. حتى یک بیمارستان در منطقه اسلام آبادغرب توسط وزیر بهداشت کلنگ زنى شد اما تاکنون هیچ کارى صورت نگرفته است، این رفتارها طبیعتا ضربه زننده به اعتمادعمومى مردم است و من به شخصه به عنوان نماینده مردم در این خصوص اعلام جرم خواهم کرد.

سوءاستفاده از کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان

این نماینده ادامه داد: موضوع بعدى، بحث کمک‌هاى مختلفى است که براى مردم آمده است که قرار بود یک اطلاعات و برآورد دقیقى از کمک‌هاى رسیده به این منطقه را اعلام کنند و با توجه به عدم توجه به این موضوع نشان می‌دهد که سوءاستفاده‌هایى در این مسیرشده است. مجمع نمایندگان استان قرار است بعد از ماه رمضان قرار است جلسه‌اى را برگزار کنند تا وعده هاى داده شده براى مناطق زلزله زده را برآورد کنند.

نماینده مردم اسلام‌آبادغرب، با اشاره به ضعف مدیریتى در مناطق زلزله زده، گفت: وزارت کشور برای حل مشکل ورود کرد و دولت وعده داد سریعا مسائل و مشکلات مناطق زلزله زده کرمانشاه از جمله امهال وام‌ها را دنبال کنند و من نیز بر قول شرف مسئولان حساب باز کرده‌ام و اگر این اتفاق رخ ندهد، از وظایف و ابزارهاى نظارتى خود استفاده خواهم کرد.