روسیه علنا به توافق با اسرائیل علیه ایران اعتراف کرد

نگام ، بین الملل – بر اساس توافق، به حضور نظامی ایران و حزب‌‌‌الله در سوریه خاتمه داده می شود، حضور نظامی روسیه در سوریه تثبیت می شود.

 

سارا آکالین _ پس از اینکه واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد علنا اعلام کرد که در خصوص حضور نیروهای ایرانی در سوریه با اسرائیل توافق کرده اند و اتفاقا از این توافق نیز راضی هستند، سیدحسین موسویان، دیپلمات سابق کشور نکاتی را درباره وضعیت پیش رو در سوریه و یمن و احتمال معامله پشت پرده میان اسرائیل و روسیه عنوان کرد که حائز اهمیت است.

موسویان در گفتگو با ایلنا گفت من قبلا شنیده بودم که محمد بن سلمان در سفر دو، سه ماه پیش خود به واشنگتن به آمریکایی‌ها اطمینان داده بود به زودی ورق در یمن برخواهد گشت. این موضوع را در سرمقاله‌‌‌ای در دنیای اقتصاد عنوان کردم. اکنون حملات گازانبری عربستان و امارات برای بازپس‌‌‌‌گیری بندر حدیده، تنها بندر در اختیار حوثی‌‌‌‌ها آغاز شده و باید ببینیم برنامه‌‌‌‌های بعدیشان چیست.

این دیپلمات کشور در ادامه به موضوع مذاکره روسیه و اسرائیل اشاره و تصریح کرد: چند روز پیش هم در کنفرانسی در اروپا شرکت داشتم و از کارشناسان مطلع اروپایی شنیدم که اسراییل و روسیه در حال مذاکره در مورد نهایی کردن طرحی در مورد حل بحران سوریه هستند.

به گفته موسویان در طرح هفت ماده‌ای روسیه و اسرائیل گفته شده،۱- بشار اسد در قدرت بماند، ۲- به حضور نظامی ایران و حزب‌‌‌الله در سوریه خاتمه داده شود،

۳- اسرائیل به حملات نظامی خود به سوریه خاتمه دهد، ۴- حضور نظامی روسیه در سوریه تثبیت شود، ۵- درصورت لزوم، مستشاران روسی و سازمان ملل در کنار سربازان سوریه در مرز این کشور با اسرائیل مستقر شوند۶- بعد از مدتی آمریکا هم به تدریج نیروهای نظامی‌‌‌اش را از سوریه خارج کند، ۷- عادی‌‌‌سازی روابط سوریه با اعراب انجام شود که با پول کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان آغاز شود.

این دیپلمات سابق کشور در ادامه گفت کارشناسان اروپایی همچنین به من گفتند که برنامه بعدی اسرائیل این است که اولا کشورهای عربی خلیج فارس کمک‌‌‌های میلیاردی خود به سوریه را به کاهش نفوذ سیاسی – امنیتی ایران در سوریه مشروط کنند و ثانیا بلندی‌های جولان سوریه را با حمایت آمریکا به طور رسمی به خاک اسرائیل الحاق کند که در این صورت دیگر قدرت‌‌‌‌‌‌های بزرگ و کشورهای عربی، همچون موضوع پایتختی بیت‌‌‌‌‌‌المقدس، به‌‌‌‌‌ صدور بیانیه‌‌‌‌‌‌های مخالفت سیاسی اکتفا کرده و این پروسه را به پیش برد.

با اینهمه نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفته که مسکو و تل آویو از توافق فوق راضی هستند و حتی اگر این توافق درحال حاضر اجرا نشود در آینده قطعا اجرایی خواهد شد.

پیش از این سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود که قرار است ارتش سوریه در مناطق جنوبی این کشور مستقر بود. جنوب سوریه هم مرز با اردن و اسرائیل است. اسرائیل بارها خواسته است نیروهای ایرانی از نزدیکی مرزهای سوریه – اسرائیل دور شوند و این اتفاق با توافق فوق می افتد.