اخبار روز اقتصادی ؛ نامه پرسنل سایپا به حسن روحانی: ما را از هپکویی شدن نجات دهید / تغییرات یکساله شاخص‌های نیروی کار/سیر نزولی اشتغال در بخش کشاورزی

نگام ، اقتصادی _ مبادله چک در اقتصاد ایران ۳۳درصد افت کرد/ ۶.۷میلیون فقره چک مبادله شد  ، رئیس اتاق مشترک ایران و هند: با دلار ۴۲۰۰ تومانی سنگ قبر چینی وارد کردند/ظریف هیچ فعال اقتصادی را با خود به هند نبرد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نامه پرسنل سایپا به حسن روحانی: ما را از هپکویی شدن نجات دهید

جمعی از پرسنل گروه صنعتی سایپا در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به افشای برخی زدوبندهای مالی در این شرکت بزرگ خودروسازی پرداخته اند. متن این نامه بدین شرح است:

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تغییرات یکساله شاخص‌های نیروی کار/سیر نزولی اشتغال در بخش کشاورزی

جزئیات نتایج نیروی کار مربوط به زمستان ۹۶ که به تازگی از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده است، نشان می دهد، نرخ مشارکت اقتصادی به عنوان شاخصی برای تعیین میزان جمعیت فعال و غیرفعال کشور افزایش داشته است. در عین حال نرخ بیکاری ۰.۴ دهم درصد نسبت به زمستان ۹۵ کاهش یافته است. همچنین برآیند وضعیت سهم اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی طی یکساله منتهی به زمستان ۹۶ حاکی از آن است که علیرغم افزایش میزان اشتغال در بخش خدمات، روند اشتغالزایی در بخش کشاورزی کاهشی بود. در عین حال سهم بخش صنعت از اشتغال تقریبا یک روند بدون تغییر را طی کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

بر اساس آمارهای رسمی؛ مبادله چک در اقتصاد ایران ۳۳درصد افت کرد/ ۶.۷میلیون فقره چک مبادله شد

بیش از ۶.۷ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۴۶۶ هزار میلیارد ریال در فروردین ماه ١٣٩٧، در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳۳.۲ درصد و ۴۶.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. بر این اساس، در فروردین ماه ۱۳۹۷ در استان تهران حدود ۲.۲ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٢۶٣ هزار میلیارد ریال مبادله شد. در فروردین ماه سال جاری ۵۰.۶ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است که به‌ ترتیب با ۳۲.۷ درصد، ۹.۳ درصد و ۸.۶ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آرایش جدید خریداران مسکن در پی افزایش نامتعارف قیمت پیشنهادی در فایل‌های «کلیدنخورده»

بازار خانه‌های «کلیدنخورده» در پایتخت تحت‌تاثیر آرایش جدید خریداران مسکن با دومین سکته معاملاتی طی یک‌سال همراه شد. عوامل فروش «نوساز»ها اخیرا افزایش روزانه سطح «قیمت پیشنهادی» را در پیش گرفته‌اند. این اقدام در کنار سه حرکت دیگر باعث افت بیشتر سهم خانه‌های «تا ۵ سال ساخت» از کل معاملات مسکن و رشد بیش از ۴۰ درصدی حجم فروش «سالخورده»‌ها شده است. خریداران در مواجهه با قیمت‌های نامتعارف واحدهای نوساز، از گزینه‌های جایگزین استفاده می‌کنند. ناظران بازار اما شکل فعلی قیمت‌گذاری توسط عوامل فروش را به زیان رونق می‌دانند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رئیس اتاق مشترک ایران و هند: با دلار ۴۲۰۰ تومانی سنگ قبر چینی وارد کردند/ظریف هیچ فعال اقتصادی را با خود به هند نبرد

ابراهیم جمیلی با انتقاد از عملکرد وزیر امور خارجه در سفر به هند گفت: متاسفانه آقای ظریف هیچ یک از فعالین اقتصادی بخش خصوصی را در این سفر همراه خود نداشت در صورتی که با وضعیت موجود، هند به یکی از شرکای اصلی ما تبدیل شده است و ادامه فعالیت در چابهار، خرید نفت و روابط بانکی امروز اولویت همکاری‌های دو کشور است و هنوز هیچ خبری از اینکه چه توافقاتی در این خصوص صورت گرفته نداریم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

One thought on “اخبار روز اقتصادی ؛ نامه پرسنل سایپا به حسن روحانی: ما را از هپکویی شدن نجات دهید / تغییرات یکساله شاخص‌های نیروی کار/سیر نزولی اشتغال در بخش کشاورزی

 • ۱۳۹۷-۰۳-۱۸ at ۱۱:۲۶ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  نامه پرسنل سایپا به حسن روحانی مطلب جالبی بود
  افرادیکه سالهاست در سایپا کنگر خورده اند و لنگر انداخته اند به دست و پا افتاده اند و با دادن برخی اطلاعات یکسویه به ایادی و جیره خواران خود ایشان را واداشته اند تا چنین متنی را که از ادبیات آن به سادگی می توان حدس زد توسط چه شخصی و یا اشخاصی می باشد بنویسند.
  عموما” در تغییراتی که در سطح مدیریت ارشد سازمان رخ می داد مدیرعامل و یا هیئت مدیره ای منصوب می شدند که بتواند شرکت سایپا را بعنوان یک بنگاه درآمدساز یزرگ کشور هم راستای خواسته های جناحی مدیریت کند و این موضوع برای مدیرعامل جدید هر دوره امکان پذیر نبود مگر به همکاری با تیم حاکم و مدیران موروثی سایپا.
  اصولا” می توان اینگونه جمعبندی کرد که شرکت سایپا بایستی تولید داشته باشد تا به ترتیب اهمیت:
  ۱. در راستای اهداف جناحی حرکت کند.
  ۲. منافع تیم حاکم و مدیران موروثی چندین و چند ساله تضمین و تامین باشد.
  ۳.در اذهان سهامداران فعالیت شرکت سایپا بعنوان یک خودروساز توجیه پذیر باشد.
  ۴. جوابگوی نیاز کمی ( و نه کیفی و رقابتی)خودروی داخلی صرفا” جهت توجیه ماموریت خودروساز بودن باشد.
  و حتما” می توان موارد دیگری نیز به آن افزود که از حوصله این مقال خارج است.
  از منظر من بعنوان یک پرسنل چندین ساله شرکت سایپا آنچه که در سایپا در حال اتفاق است در تاریخ خودروسازی ایران برای اولین بار است که رخ می دهد.
  حال مدیرعاملی منصوب شده است که روند بازی و خواب خوش آقایان را برهم زده و بواسطه خودروساز بودن خود و شناخت ساختار مدیریتی کشور در تامین نیروی انسانی مجرب تحصیل کرده با تجربه برای جایگزین کردن مدیران موروثی هیچ محدودیتی ندارد.
  همانطور که در بالا ذکر شد ماموریت اصلی سایپا خودروسازیست که متاسفانه در الویت چهارم قرار دارد و از اینجهت است که ما با سربلندی(بخوانید شرمندگی) در مقابل ملت شهید پرور ۲۷ امین سال ورود پراید به سایپا را جشن(بخوانید سوگواریم)میگیریم.
  بنده درخصوص گرایش جناحی جناب جهرودی صحبتی ندارم اما آنچه که مسلم است اقدامات ایشان هیچگونه ارتباطی با سیاست های جناحی کشور ندارد چرا که تمامی افرادیکه عزل شده اند و انشاله به توفیق الهی الباقی ایشان نیز از صحنه سایپا محو خواهند شد گرایشات موافق با جریان حاکم دارند و از اینجهت نیز جناب جهرودی اثبات کرده اند به دور از گرایشات جناحی آمده اند تا الویت ۱ سایپا را خودروساز بودن قرار دهند.
  کوتاه سخن اینکه :
  سالهاست جامعه سایپا گرفتار جریان دیکتاتوری مدیریت موروثی به سرکردگی آقای ن.آ.م از یکسو و از سوی دیگر شروع رشد و نمو جریان جدید مدیریت موروثی و فامیلی وابسته به استاندار اسبق تهران جناب س.ح.ه می باشد و حال شاهد آن هستیم که جناب مهندس جهرودی حرکتی بس بزرگ را شروع کرده اند که انشااله به حول و قوه الهی و رهنمودهای وزیر محترم صمت به سمت موفقیت و خودروساز شدن به معنای واقعی خواهیم رفت.
  کلامم را با سخن دوستی که با شنیدن خبر نامه به رئیس محترم جمهور برایم گفت به اتمام می رسانم که:
  قطار ایستاده را هیچکس سنگ نمی زند و اگر دیدی سنگت می زنند بدان که در حرکتی.
  این سخنان دلسوزی بود که جوانیش را و بلکه تمام عمر کاریش را بدون توجه باینکه چه شخصی مدیر است و چقدر می گیرد به پای درحرکت بودن خطوط تولید سایپا و صنعت مملکتش خرج کرد.
  والسلام

Comments are closed.