اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ ملاقات “ماه” و “بهرام” در بعدازظهر امروز/ ساخت مولکول مصنوعی برای نابودی باکتری ها/ آیا اندروید P شانسی دارد؟

نگام ، علم و تکنولوژی _ از خطرات ازن بر سلامتی تا اقداماتی که باید هنگام آلایندگی آن کرد ، تصویر خیره کننده از زمین توسط ماهواره هواشناسی GOES-1 و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

ملاقات “ماه” و “بهرام” در بعدازظهر امروز

در ساعت ۱۶ و ۲۸ دقیقه امروز، یکشنبه ١٣خرداد، پدیده همنشینی ماه و سیاره بهرام رخ می‌دهد. در این پدیده سیاره بهرام در  ٣.٢ درجه جنوب ماه قرار می‌گیرد.در این زمان ماه هنوز طلوع نکرده و پس از طلوع در بامداد این روز، نزدیکترین جرم با رنگ قرمز به ماه، سیاره بهرام خواهد بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ساخت مولکول مصنوعی برای نابودی باکتری ها

دهها سال از تجویز و مصرف آنتی بیوتیک های شدید و غیر ضروری می گذرد و همین امر باعث بروز مقاومت در برابر آنتی بیوتیک شده است. بر اساس گزارش اخیر، مقاومت در برابر آنتی بیوتیک تا سال ۲۰۵۰ میلادی می تواند حدود ۱۰ میلیون نفر را از بین ببرد.در حال حاضر برای حل این مشکل راه حل های متفاوتی از جمله انواع دارو های شیمیایی و گیاهی و انواع پلیمرها و ژل های جدید اندیشیده شده است که هریک با مشکلاتی همراه است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آیا اندروید P شانسی دارد؟

شرکت‌های بزرگ نعمتی برای بشریت هستند. آن‌ها درآمدزا، هم برای صاحبان‌شان و هم برای دولت هستند. عده‌ای را سر کار می‌برند و بر روی دسته‌ای از افراد تاثیر می‌گذارند. چه با محصولات‌ و چه با خدمات‌شان. این‌ها، چرخ‌ها اقتصاد را به حرکت درمی‌آورند و کشوری را شهره‌ی عام و خاص می‌کنند. کمپانی‌های عظیم یک خطه، می‌توانند بر روی قیمت ارز هم آثاری باقی بگذارند. ارزش پول ملی را بالا ببرند و حسابی کشور به رونق بیندازند.یکی از صنایع سودآور، موبایل‌سازی است. در این عصر که همه به ارتباط با دیگران نیازمندند و دوست دارند سرگرم باشند، گوشی‌ها به یکی از اساسی‌ترین وسایل زندگی تبدیل گشته‌اند و به قول معروف: «حسابی در بورس‌اند.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

از خطرات ازن بر سلامتی تا اقداماتی که باید هنگام آلایندگی آن کرد

گاز ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می‌شود و یک اکسید قوی کننده است. ازن موجود در سطح زمین برای سلامتی انسان، جانوران و گیاهان مضر است و از آن به عنوان آلاینده یاد می‌شود. این گاز به‌طور مستقیم در هوا منتشر نمی‌شود بلکه توسط واکنش‌های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید ایجاد می‌شود، از این رو میزان ازن در تابستان و در وسط روز بیش از سایر مواقع است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تصویر خیره کننده از زمین توسط ماهواره هواشناسی GOES-17

این تصویر خیره‌کننده‌ زمین که از سطح حدود ۲۲ هزار مایل(۳۵ هزار و۴۰۵ کیلومتر) بالای سطح زمین گرفته شده است، تمام ویژگی‌های اساسی جو را با جزییات بالا نشان می‌دهد.این تصویر خیره کننده در ۲۰ مه توسط Advanced Baseline Imager  ماهواره هواشناسی GOES-17 ثبت شده است. این تصویر با استفاده از سنسورهایی که کانال‌های مختلف نور را ثبت می‌کنند، گرفته شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید