اخبار روز بین الملل ؛ نتانیاهو: با رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره تهدیدهای ایران مذاکره می‌کنم/ تلاش‌های پوتین برای راضی نگه داشتن همزمان ایران و اسرائیل در سوریه

نگام ، بین الملل _ فوران آتش‌فشان در گواتمالا باعث مرگ ۲۵ نفر شد ، «تغییرات عمده در فرماندهی نظامی کره شمالی» در آستانه دیدار ترامپ و کیم ، استقبال سناتور آمریکایی از موضع لهستان در بین کشورهای اروپایی علیه برجام و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نتانیاهو: با رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره تهدیدهای ایران مذاکره می‌کنم

توافق برجام و نقش جمهوری اسلامی ایران در منازعات منطقه خاورمیانه در دستور مذاکراتی است که نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید مصمم است این هفته درباره آنها با رهبران سه قدرت اروپایی گفتگو و تبادل نظر کند.بنیامین نتانیاهو، یکشنبه ۱۳ خرداد، در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت که مصمم است در جریان دیدار این هفته خود از سه کشور اروپایی، شامل آلمان، فرانسه و بریتانیا، موضع دولت خود را درباره ایران، به خصوص از دیدگاه توافق اتمی موسوم به برجام، با رهبران این سه کشور در میان بگذارد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گزارش «المانیتور» از تلاش‌های پوتین برای راضی نگه داشتن همزمان ایران و اسرائیل در سوریه

در هفته های اخیر شایعات مبتنی بر توافق پنهانی بین روسیه و مسکو در ‏خروج شبه نظامیان هم پیمان ایران در جنوب سوریه افزایش پیدا کرده است. در بحبوحه مذاکرات بین روسیه – آمریکا – اسرائیل و اردن ‏در مورد مناطق کاهش تنش در جنوب غربی سوریه، شویگو و لیبرمن با یکدیگر گفتگو کردند. هرکسی این ‏صحنه را تماشا میکند به راحتی تصور می کند دولت روسیه به سمت اسرائیل و آمریکا چرخش پیدا کرده ‏است.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

فوران آتش‌فشان در گواتمالا باعث مرگ ۲۵ نفر شد

مقام ها می گویند با فوران آتش‌فشان فیوگو در گواتمالا ۲۵ نفر کشته و تقریبا ۳۰۰ نفر زخمی شده اند.این آتش‌فشان در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب غربی پایتخت این کشور، گواتمالا سیتی، از مدتی پیش در حال فوران دود سیاه و خاکستر بود.با فوران آتش‌فشان چندین منطقه مسکونی در آن اطراف تخلیه شده و فرودگاه آرورای پایتخت بسته شده است.جیمی مورالس رئیس جمهور گواتمالا گفته سازمان های اورژانس وارد عمل شده اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

«تغییرات عمده در فرماندهی نظامی کره شمالی» در آستانه دیدار ترامپ و کیم

خبرگزاری دولتی کره جنوبی، یون‌هاپ، شب ۱۳ خرداد به نقل از یک منبع خبری که نامش فاش نشده گزارش داده بود در حال حاضر هر سه فرمانده اصلی نیروهای مسلح کره شمالی، از جمله وزیر نیروهای مسلح خلق کره (وزارت دفاع) و فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح تغییر کرده‌اند.یون‌هاپ می‌گوید وزیر دفاع تازه «چهره میانه‌روتری» به شمار می‌رود. روز یک‌شنبه روزنامه آساهی‌ ژاپن نیز گزارش داده بود که چهره میانه‌رویی جایگزین وزیر دفاع کره شمالی شده‌است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

استقبال سناتور آمریکایی از موضع لهستان در بین کشورهای اروپایی علیه برجام

یک سناتور آمریکایی می گوید با همکاری متحدان آمریکا همچون لهستان باید فشار بر تهران افزایش یابد.سناتور مارکو روبیو در تازه ترین موضع گیری در توئیتر خود نوشت: چشم انتظار همکاری نزدیک با لهستان از متحدان ایالات متحده برای بررسی راههای فشار بیشتر بر رژیم ایران به خاطر برنامه های بی ثبات کننده اش در منطقه است.اشاره و توئیت این سناتور جمهوریخواه به موضع گیری اخیر وزیر خارجه لهستان است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید