اخبار روز اجتماعی ؛ دلیل کاهش باروری زنان ایران / فقر و مسائل سیاسی عامل بالا رفتن تنش‌های روانی است/ جامعه‌ای که سلامت روان ندارد آینده خود را نابود می‌کند

نگام ، اجتماعی _ مسمومیت‌های کبدی و کلیوی از عوارض مصرف لوازم آرایشی غیرمجاز ، مرکز آمار ایران: «سن ازدواج ۳ سال و ۳ ماه بالا رفت» ، متقاضیان آزمون دستیاری پزشکی در اعتراض به سهمیه جدید خانواده مجروحان جنگی تجمع کردند و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

دلیل کاهش باروری زنان ایران

احمد دراهکی دکترای جمعیت شناسی و مدرس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در موضوع جمعیت، سه مقوله مرتبط با یکدیگر وجود دارد که باید با هم آنها را مورد توجه قرار داد، گفت: تعداد، رشد و ساختار جمعیت سه مقولهای هستند که نباید در این مسئله از آن ها غفلت کرد. در سال ۱۳۰۰ ایران حدود ده میلیون نفر جمعیت داشت که در ۳۵ سال بعد به ۱۹ میلیون نفر رسیده است و در آخرین سرشماری، جمعیت کشور به ۸۰ میلیون نفر رسیده است یعنی در یک سده جمعیت ایران هشت برابر شده است که قابل توجه است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

فخاری : فقر و مسائل سیاسی عامل بالا رفتن تنش‌های روانی است/جامعه‌ای که سلامت روان ندارد آینده خود را نابود می‌کند

الهام فخاری (عضو شورای شهر و رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران) با اشاره به حادثه‌ای که در آن راننده خودروی پراید پس از جریمه شدن، خودروی خود را به آتش کشید و در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان تنش‌های روانی مردم شهر تهران را کاهش داد، گفت: در مورد تنش روانی یا رفتارهای واکنشی ناهنجار و غیرمتعارف باید دو مفهوم را به‌ صورت جداگانه مورد بررسی قرار داد. اولین مساله عوامل تنش‌زا هستند اما پیش از آن بخش دیگری وجود دارد و آن مهارت‌های روانشناختی شهروندی است. این دو مساله با یکدیگر در پیوند است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مسمومیت‌های کبدی و کلیوی از عوارض مصرف لوازم آرایشی غیرمجاز

فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و قاچاق غالبا فرآورده‌های تقلبی هستند که در شرایط نامناسب و با مواد اولیه نامرغوب، غیر مجاز و با کیفیت پایین تهیه می‌شوند.بعضی از این فرآورده‌ها حتی اگر اصل باشند، چون بصورت قاچاق و از طریق مناطق صعب‌العبور مرزی و با شرایط حمل‌ونقل نامناسب وارد می‌شوند، ممکن است ساعت‌ها و روزها در برابر گرمای بسیار زیاد قرار گرفته و درجاتی از فساد در آنها ایجاد شود که موجب حساسیت‌های پوستی و عوارض و آسیب‌های دیگر در مصرف‌کنندگان می‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

مرکز آمار ایران: «سن ازدواج ۳ سال و ۳ ماه بالا رفت»

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران براساس سرشماری سال ۱۳۹۵، فاصله میانگین سن در اولین ازدواج مردان نسبت به زنان در کل کشور چهار سال و ۴ ماه بیشتر است که این فاصله نسبت به سال ۱۳۵۵ تغییر معنی‌داری نیافته است به طوری که در سال ۱۳۹۵ میانگین سن در اولین ازدواج مردان ۲۷ سال و ۴ ماه و زنان ۲۳ سال در کل کشور محاسبه شده است.این نماگر در سال ۱۳۵۵ برای مردان ۲۴ سال و یک ماه و زنان ۱۹ سال و ۷ ماه بوده است؛ به عبارتی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۵۵ مردان و زنان به طور متوسط، ۳ سال و ۳ ماه دیرتر ازدواج کرده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

متقاضیان آزمون دستیاری پزشکی در اعتراض به سهمیه جدید خانواده مجروحان جنگی تجمع کردند

روهی از شرکت‌کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی امروز برای دومین روز متوالی در چند شهر مقابل ساختمان علوم پزشکی تجمع کردند. معترضان در شهرهای رشت، تهران، مشهد، شیراز و اصفهان در پارچه‌نوشت‌هایی که به همراه داشتند، به سهمیه‌بندی در آزمون دستیاری اعتراض کردند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

One thought on “اخبار روز اجتماعی ؛ دلیل کاهش باروری زنان ایران / فقر و مسائل سیاسی عامل بالا رفتن تنش‌های روانی است/ جامعه‌ای که سلامت روان ندارد آینده خود را نابود می‌کند

Comments are closed.