تائید و تکذیب تجاوز گروهی به دختربچه افغان و عدم پاسخگویی مسئولان محلی

نگام ، حوادث _ مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان از تاکید دادستان بر رسیدگی سریع، بی‌چون و چرا و بدون هیچ‌گونه مسامحه با «عامل آزارِ دختربچه افغانستانی» خبر داده و در عین حال گفته است تا قبل از تکمیل تحقیقات از سوی ضابطین قضایی هر گونه اظهار‌نظر درباره این ماجرا فاقد اعتبار است.

 

گفته شده بود که دختر بچه‌ افغان شش یا پنج ساله، به نام «بهاره» در خمینی‌شهر اصفهان در حالی که داشته مقابل خانه بازی می‌کرده توسط سه مرد ربوده و پس از تجاوز، بدن نیمه‌جانش در خرابه رها شده است. خبرگزاری صدای افغان، آوا درباره چگونگی حادثه نوشته بود که همسایگان دختربچه بی‌هوش را پیدا می‌کنند و به خانه می‌برند.

تأیید و تکذیب خبر توسط اورژانس اجتماعی کشور

به محض پیچیدن خبر، رسانه‌ها به سراغ راستی‌آزمایی رفتند. رضا جعفری رئیس اورژانس اجتماعی کشور تأییدیه گرفت؛ تأییدیه‌ای که بعد از آن، از سوی ایمنا ـ خبرگزاری استان اصفهان ـ رد شد.

جعفری خبر تجاوز به دختر بچه افغان را تأیید کرده و اظهار داشت که پیکر نیمه جان دختر بچه در خرابه‌ای پیدا شده است. به گفته جعفری حمایت‌های روانی ـ اجتماعی از طریق اورژانس اجتماعی در جریان است.

** بهزیستی استان اصفهان خبر را تکذیب کرد

اما پس از آن مرضیه فرشاد مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ضمن تکذیب جزئیات خبر، نوشت: «اورژانس اجتماعی کشور تنها یک کودک‌آزاری را تأیید کرده است نه این خبر با این شرح ماوقع. لذا شرح این خبر چون از مستندات درستی برخوردار نیست، از طرف ما هم تکذیب می‌شود».

 

** عدم پاسخگویی مسئولان محلی

پس از انتشار این اخبار ضد و نقیض محمود ابراهیمی مدیرکل اجتماعی استانداری اصفهان صحت خبر را جویا شد که این مقام استانی از این موضوع ابراز بی‌اطلاعی کرد. همچنین مرادی، مسئول اورژانس اجتماعی خمینی‌شهر ضمن امتناع از پاسخگویی به ایرناپلاس بیان داشت که باید اطلاعات مورد نیاز را از فرمانداری خمینی شهر اخذ کرد.

لازم به توضیح است که تلاش ایرنا پلاس برای گفت‌وگو با فرمانداری خمینی شهر، علی‌رغم تماس‌های متعدد با دفتر ایشان به ثمر ننشسته است.

پیش از این مسعود فریادی، مسئول امور حوادث و زندانیان سفارت افغانستان در تهران در گفت‌وگو با صدای افغان تأکید کرد که سفارت این موضوع را از طریق مراجع قضایی ایران و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان پیگیری می‌کند.

خبرها حاکی است بهاره پنج ساله، بعد از جراحی از بیمارستان مرخص شده است و اکنون در منزل به سر می‌برد.

بهاره اگر افغان باشد و اگر این اتفاقات برایش افتاده باشد، نخستین دختر افغان نیست که در طول دو سال گذشته خبر تجاوز به او احساسات جامعه ایران را جریحه‌دار کرده است؛ خبر مربوط به او، تلخی ماجرای ستایش ۶ ساله در ورامین و ندا ۶ ساله در مشهد را تداعی کرده است.

 

استانداری اصفهان: تجاوز گروهی به دختربچه افغان صحت ندارد

در کنار تاکید مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان بر بازداشت یک نفر به عنوان متهم در این ماجرا، گفته شده است که دادستان در چارچوب قوانین و مقررات و با سرعت به این پرونده تجاوز رسیدگی خواهد کرد و «تابعیت و ملیت» افراد تأثیری در رسیدگی به این پرونده ندارد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز یک‌شنبه ۱۳ خرداد از قول مهدی سلیمانی درباره این پرونده نوشته است: «پس از وصول گزارش مبنی بر آزار دختر پنج ساله افغانستانی، مراتب از سوی فرمانداری شهرستان، مقامات قضایی، نیروی انتظامی و بهزیستی مورد پیگیری قرار گرفت و با تلاش‌های کادر بیمارستان ضمن تکمیل روند درمانی، او در کمتر از ۲۴ ساعت از بیمارستان ترخیص و تحویل خانواده خود شد.»

به گفته سلیمانی، «معاضدت‌های قضایی لازم به این خانواده برای تکمیل پرونده و رسیدگی نهایی صورت خواهد گرفت.»

او همچنین مرجع تشخیص کودک‌آزاری و نوع آن را پزشکی قانونی و قاضی پرونده دانسته و گفته است: «تحقیقات با حفظ حرمت خانواده و همچنین خدشه‌دار نشدن روند شناسایی متهم با جدیت در حال انجام است.»

بر اساس اظهارات مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان، ۱۷۰ هزار از اتباع افغانستان با مدرک قانونی اقامت در استان اصفهان زندگی می‌کنند و «سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ کرامت این مهاجران و ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی، قضایی و انتظامی به درخواست‌های آنان بدون توجه به مدرک اقامتی آنان است.»

با وجود این اظهارات در دو سال گذشته این سومین بار است که خبر تجاوز به یک دختربچه افغانستانی در ایران در رسانه‌ها بازتاب پیدا می‌کند.

در مورد پیشین، فروردین ماه امسال مردی در مشهد به تجاوز و قتل ندا، یک دختربچه هفت‌ساله افغان اعتراف کرد. او جسد ندا را در کیسه زباله‌ای در شهرک رجایی‌شهر مشهد رها کرده بود.

پیش از این مورد نیز قتل یک دختر بچه افغان در سال ۱۳۹۵ خبرساز شده بود. ۲۱ فروردین آن سال، امیرحسین پورجعفر، یک پسر ایرانی ۱۷ ساله، ستایش قریشی، دختربچه افغانستانی را که در همسایگی‌شان در روستای خیرآباد ورامین زندگی می‌کرد، ربود و پس از آزار جنسی، او را به قتل رساند و بعدتر سعی کرد بدن او را با اسید از بین ببرد.

امیرحسین پورجعفر با درخواست خانواده مقتول به قصاص محکوم و پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی اعدام شد.

 

 

One thought on “تائید و تکذیب تجاوز گروهی به دختربچه افغان و عدم پاسخگویی مسئولان محلی

Comments are closed.