شیرزاد: جلیلی اساسا به اشتباه دیپلمات شد ، بهتر بود ولایتی احساس حقارت خود را در زمان برجام ابراز می‌کرد

نگام ، سیاسی _ در حالی که تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان مشغول انجام مذاکرات با طرفین اروپایی درباره ساز و کار لازم جهت ادامه برجام هستند، روز چهارشنبه، سعید جلیلی، دبیر اسبق شورایعالی امنیت ملی و مسئول اسبق تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در توئیتی، ضمن انتقاد شدید از دستگاه دیپلماسی دولت، برجام را به خرید خودروی یک میلیون تومانی به قیمت یک میلیارد تومان تشبیه و در سخنانی کنایه آمیز، آن را غیرعقلانی و بدون توجیه منطقی توصیف کرد.

در همین رابطه، احمد شیرزاد، نماینده اسبق مردم در مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح طلب ضمن انتقاد از عملکرد جلیلی در دوره مسئولیت وی در مذاکرات هسته‌ای در گفتگو با امتداد اظهار داشت: نکته نخست قابل اشاره درباره عملکرد و رفتار دیپلماتیک جلیلی، عدم تسلط وی به سخنوری و بیان صریح مواضع کشور و حاکمیت است که به نظر بنده به هیچ عنوان نمی‌توان ایشان را یک دیپلمات آن هم در سطح بین المللی نامید.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: جلیلی اساسا به اشتباه دیپلمات شد و شما حتی اگر پای صحبت‌های ایشان با مردم نیز بنشینید به طور مثال از یک سخنرانی ۳۰ دقیقه‌ای، به زحمت چند دقیقه سخن صریح و روشن خواهدی شنید و صحبت‌های وی عموما مملو از ادبیات تکراری و به کار بردن مکرر بدیهیاتی است که به هیچ عنوان نمی توان از آن برداشتی روشن و دیپلماتیک داشت.

شیرزاد افزود: وقتی کسی به زبان فارسی چندان نمی‌تواند سخن قابل اعتنایی برای بیان داشته باشد، بی تردید در مقابل دیپلمات‌های سایر کشورها آن هم همچنان به زبان فارسی نمی‌تواند در موضعی دیپلماتیک کاری از پیش ببرد.

وی خاطرنشان کرد: این ضعف برجسته در رفتار دیپلماتیک منتقد امروز برجام را زمانی می توانیم بهتر درک کنیم که مقایسه‌ای میان آن و رفتار ظریف در مواجهه با دیپلمات‌های برجسته سایر کشورها داشته باشیم، چرا که ایشان به اعتراف و اذعان رقبای خارجی، انصافا در حوزه دیپلماتیک بسیار قدر ظاهر شده و توانسته به خوبی در جهت تحقق اهداف نظام گام بردارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب عنوان داشت: بنا بر این فردی که امروز اینچنین ادبیاتی را برای انتقاد از تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به خدمت گرفته، در دوره مسئولیت وی در سمت مشابه، هیچ تناسبی میان قابلیت‌ها و وظایفش شاهد نبودیم.

نماینده اسبق مردم اصفهان در مجلس همچنین ضمن انتقاد از هجمه‌های برخی چهره‌های جریان اصولگرا علیه تیم دیپلماسی کشورمان یادآور شد: به لحاظ تاریخی باید به صداقت گفت که جریان منتقد امروز درباره تیم دیپلماسی دولت، عموما فاقد نیروهای با نبوغ و برجسته در حوزه سیاست خارجی و مناسبات دیپلماتیک بوده استو جز چند چهره مشخص، چهره‌های شاخصی از اصولگرایان در این حوزه سراغ نداریم.

احمد شیرزاد همچنین اظهار داشت: اگر نگاهی به داد و ستد دولت در مقوله برجام بیاندازیم، این مهم بر همگان روشن است که ایران چه آورده‌ای را در برابر این توافق بدست آورده و نمی‌توان با سیاه نمایی آن را انکار کرد. با برجام در وهله نخست کشور از انزوای شدید بین المللی که پیش از این در آن به سر می‌برد خارج شد و مضاف بر آن شاهد حذف یک به یک قطعنامه‌های سنگین تحریمی به صورت کلی و خروج پرونده ایران از شورای امنیت بودیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: آقای جلیلی و دوستان‌شان به روشنی بگویند که ایران در مقابله این ستاده‌ها چه چیزی را به طرفین مذاکره اعطا کرده است؟ ما در زمان حضور در مجلس می‌گفتیم که صنعت هسته‌ای آش دهان سوزی برای کشور نیست. شخص رئیس جمهور نیز در زمان انتخابات سال ۹۲ گفت که خوب است در کنار چرخش سانتریفیوژها، چرخ صنعت نیز بچرخد و همه دیدیم که با حصول توافق برجام، این اتفاق به نوعی در کشور رخ داد و توانستیم شاهد به گردش افتادن چرخ صنعت از محل خروجی برجام در ایران باشیم.

وی همچنین ضمن انتقاد مجدد از عملکرد جلیلی در زمان مذاکرات هسته‌ای توسط وی و تیم تحت مدیریت شورایعالی امنیت ملی بیان داشت: اگر مبتنی بر کلام بخواهیم کارنامه ایشان را به قضاوت بنشینیم، در واقع این کارنامه عملکرد نبود و شاید بهتر آن است که خروجی آن را “عمل نکرد” بنامیم.

شیرزاد یادآور شد: ایشان در زمان انجام مذاکرات، در واقع به عنوان یک دیپلمات و نماینده یک ملت، هیچ اختیاری از خود نداشتند و برای کوچکترین مسائلی مجبور به ترک مذاکرات و مشورت با داخل می‌شدند که همین مسئله نیز مذاکرات ده‌ها ساعته بدون کوچکترین پیشبرد و خروجی موفقی را به دنبال داشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه اشاره‌ای نیز به سخنان اخیر ولایتی در خصوص برجام داشت و ضمن انتقاد از بیان این سخنان در وهله کنونی تصریح کرد: اینکه فردی موضعی موافق یا مخالف با هر مقوله‌ای داشته باشد، فی‌نفسه به هیچ عنوان محل ایراد نیست اما، بهتر این بود که اگر ایشان مخالفتی با برجام چه حین مذاکرات و چه در زمان حصول به توافق داشتند، همان زمان مطرح می‌کردند که البته تا آنجایی که بنده به خاطر دارم، مخالفتی از سوی ایشان درباره این توافق ندیدیم.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر ایشان اکنون از برجام احساس حقارت می‌کنند، در همان زمان انجام توافق به تیم مذاکره کننده و به عنوان مشاور مقام معظم رهبری، به ارکان حاکمیت دسترسی داشته‌اند اگر این احساس در ایشان وجود داشت، می‌توانستند همان زمان بی پرده و صریح مطرح کنند.

وی عنوان داشت: به نظر می‌رسد که ولایتی گاها تلاش می‌کند که با گرفتن چهره و موضعی رادیکال در سخنان خود، کهولت سنی که امروز در آن قرار دارد را تحت‌الشعاع قرار دهد. البته افراد گاها در این وهله سنی دچار تندخویی می‌شوند و شاید بهتر این باشد که سرانجام شاهد بازنشستگی این چهره ارزشمند باشیم.

شیرزاد افزود: به نظر بنده این مسئله که بخواهیم برای بیان مواضع خود از کنایه و طعنه مدد بگیریم نیز خیلی در شان ایشان نیست و اگر می‌خواهد مواضع و راهکاری را جهت حل پاره‌ای از مشکلات مطرح کند، از صراحت لهجه و سخن بی پرده استفاده کند تا کنایه‌هایی که چندان قابل اعتنا و اتکا نیست.

وی در پایان نیز اظهار داشت: اما اگر هم ایشان با طرح چنین مباحثی بنای جلب افکار عمومی را دارد، باید گفت که برای انجام چنین رفتارهایی کمی دیر شده و پیشتر و در انتخابات شاهد چند و چون رویکرد مردم درباره وی بوده‌ایم و در چنین آزمونی نتوانسته اقبال عمومی را به خود جلب کند.