یاران اصغرزاده در مقابل یاران غریبانی ؛ انشعاب در انجمن اسلامی مهندسین ، چگونه حزب قدیمی دوم خردادی دوتکه شد

نگام ، سیاسی _ برگزاری دو کنگره در فاصله دو هفته برای یک حزب و انتخاب دو دبیر کل برای آن، از عجایبی بود که احتمالا از نوادر تاریخ تحزب ایران است؛ اتفاقی که در انجمن اسلامی مهندسین رخ داد تا بار نخست ابراهیم اصغرزاده به عنوان دبیرکل انتخاب شود و به چند روز بعد علیمحمد غریبانی در مقام دبیر کل بنشیند.

میثم سعادت در رویداد ۲۴ نوشت : بعد از درگیری در کنگره حزب اعتمادملی، این بار نوبت انجمن اسلامی مهندسان بود که اختلافات آن حاشیه‌ساز شود. این حزب مدتی است که دچار اختلافات داخلی است. سال ۹۵ جمعی از اعضای شورای مرکزی اعلام کردند که رحمت‌الله خسروی دبیرکل این حزب شده است. همان زمان غریبانی اعلام کرد که مصوبه شورای مرکزی در زمانی تصویب شده که حد نصاب لازم در جلسه حضور نداشته‌اند. حالا در فاصله دو هفته دو کنگره برای این حزب برگزار شده است. یک کنگره ابراهیم اصغرزاده را به عنوان دبیرکل انتخاب کرده است و کنگره دیگر، علیمحمد غریبانی را به عنوان دبیرکل «ابقا» کرده است. به عبارت دیگر کنگره دوم، مصوبه شورای مرکزی برای تغییر دبیرکل در زمستان ۹۵ را فاقد اعتبار می‌داند در حالی که از آن زمان، خسروی به عنوان نماینده حزب در جلسات شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان شرکت می‌کند.

یاران ابراهیم، بازگشت به نخستین رهبر

از اعضای سابق شورای مرکزی که در کنگره سال ۹۴ و قبل از اختلافات برگزیده شده بودند، هفت نفر در شورای مرکزی اول حضور داشتند. همان کنگره‌ای که ابراهیم اصغرزاده را به عنوان دبیرکل انتخاب کرد. کمال مرادی (مدیر دبیرخانه کلان‌شهرها) کریم ملک‌آسا (نماینده مجلس سوم) مهدی کاملان (از فعالان سیاسی استان خراسان رضوی)، عادل قاسمی، محمدعلی رحیمی دارابی، بهنام سعادتخواه و امیر ارجمند این هفت نفر هستند که البته با دو عضو علی البدل شورای قبلی (رحمت‌الله خسروی، عضو شورای شهر اول تهران و علیرضا عبدی)، در دوره جدید علم انجمن اسلامی مهندسان را به رهبری اولین رهبر آن بر افراشته‌اند.

غربت غریبانی

غریبانی در شورای مرکزی سابق حزب متحدانی داشت و همین بود که توانست کنگره مفصلی برگزار کند. خود غریبانی عضو شورای مرکزی دوره قبلی انجمن اسلامی مهندسین بود اما از پانزده عضور شورای مرکزی قبل، تنها نادر کاووسی (نماینده تویسرکان در مجلس سوم) و داریوش سنجری معاون شهردار هشتگرد، غریبانی را همراهی می‌کنند. به این ترتیب یاران غریبانی در شورای مرکزی سابق به عدد سه می رسد (در برابر هفت عضو حاضر در کنگره رقیب) و با احتساب سه عضو علی‌البدل (حسن مختاری، علی فرهمندپور و محمدرضا نقوی‌نیا) باز هم به نظر می‌رسد روی کاغذ، عدد یاران اصغرزاده بیشتر است (۹ در برابر ۶)

ریزش‌ها: صدور نیروها از مهندسین به دیگر احزاب

پنج نفر از اعضای شورای مرکزی سابق، در هیچ کدام از دو کنگره حضور پیدا نکردند. از جمله اسدالله عابدی نماینده مجلس سوم شیراز که این روزها بیشتر در مجمع نمایندگان ادوار مجلس فعال است و سیدحسن الحسینی نماینده مجلس سوم اراک که به حزب پیشرو اصلاحات رفته است. اکبر امجدی، ‌غلامرضا آباد و مهدی لایق هم دیگر اعضای سابق این حزب هستند که این دوره در شورای مرکزی اول و دوم حضور ندارند.

رویش‌ها: دست اصغرزاده پرتر است

در کنگره‌ای که ابراهیم اصغرزاده برگزار کرده بود، شش نیروی جدا از شورای مرکزی سابق به شورای مرکزی آمدند اما در کنگره غریبانی، با توجه به افزایش شورای مرکزی به بیست و یک نفر و حضور کمرنگ تر نیروهای قدیمی، پانزده عضو جدید در شورای مرکزی حضور داشتند. با این حال به نظر می رسد افرادی که تمایل به فعالیت با برند اصغرزاده و زیر پرچم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را داشتند، افراد توانمندتری هستند. به جز ابراهیم اصغرزاده که چهره شناخته شده سیاست ایران است، حمید بادامی‌نجات نفر اول انتخابات شورای شهر همدان و روشنک سیاسی، از جمله مشهورترین چهره‌های پیوسته به انجمن اسلامی مهندسین هستند. محمدحسین جابری، زلیخا کرمی و رویا ارقند هم ترکیب شورای مرکزی را کامل می‌کنند.

در مقابل، یاران غریبانی نیز مجموعه‌ای از سیاستمداران از سراسر کشور هستند. محمدرضا بهمئی نماینده سه دوره مجلس مشهورترین چهره آن جمع است که مثل اصغرزاده سابقه عضویت در حزب همبستگی را در کارنامه دارد. سیامک صحافی، معین جلالی، پیمان قید، سیدمهدی سادات شجاعی، یوسف بسنجیده، یزدان ذوالفقاری، مهدیه میرناصری، میقانی، مهرزاد، باج، فصیح، مهری، عباسی و اکبریان دیگر اعضای شورای مرکزی این حزب به انتخاب کنگره یاران غریبانی هستند.

وزارت کشور بر سر دوراهی

پیش از این شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نشان داده بود که به گروه اول تمایل بیشتری دارد و گروه اول هم خود را زیرمجموعه شورای عالی تعریف کرده بود. با این حال اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد وزارت کشور همچنان علیمحمد غریبانی را به عنوان دبیرکل این حزب می‌شناسد و گروه دوم هم کنگره را با حضور افراد بیشتری از اعضا برگزار کرده است. همین کار قضاوت را دشوار می‌کند. شاید گروهی که رای موافق وزارت کشور را کسب نکنند، انشعاب کنند. چنانچه راه‌چمنی وقتی در حزب همبستگی توفیقی نیافت، بنای حزب همکاری و وحدت را گذاشت.

حالا اساسنامه کلی که وزارت کشور احمدی‌نژاد نوشته بود و مجلس اصولگرای نهم تصویب کرده بود، با اصرار وزارت کشور روحانی در حال اجرایی شدن است اما گویا مشکلات زیادی بر سر راه تحزب هنوز قرار دارد. آن هم در سالی که انتخاباتی پیش رو نیست و قرار است آسمان احزاب، آرام آرام آرام باشد.

علیمحمد غریبانی می‌گوید بخاطر حزب فعلا سکوت کرده و منتظر است پرونده در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بررسی شود. هرچند که به گفته او بدون رسانه‌ای کردن ماجرا در حال پیگیری قضایی ماجرا نیز هست. باید تا نوبت رسیدگی در وزارت کشور فرا برسد تا مشخص شود دبیر کل حزب قدیمی دو خردادی انجمن اصلامی مهندسین اصغرزاده است یا غریبانی.

One thought on “یاران اصغرزاده در مقابل یاران غریبانی ؛ انشعاب در انجمن اسلامی مهندسین ، چگونه حزب قدیمی دوم خردادی دوتکه شد

Comments are closed.