اخبار روز بین الملل ؛ آنگلا مرکل «توئیت آیت‌الله خامنه‌ای» درباره نابودی اسرائیل را محکوم کرد /رهبر ایران: سازمان انرژی اتمی سریعاً برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو آماده شود

نگام ، بین الملل _ آیا اسرائیل توانسته بین ایران و روسیه تفرقه بیاندازد؟ ، شمار قربانیان فوران آتش‌فشان در گواتمالا همچنان رو به افزایش است و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

آنگلا مرکل «توئیت آیت‌الله خامنه‌ای» درباره نابودی اسرائیل را محکوم کرد

صدراعظم آلمان با محکوم کردن «توئیت رهبر ایران» در مورد توصیف اسرائیل به عنوان «غده سرطانی»، خواهان حذف آن و نیز افزایش فشار بر ایران برای کاهش نفوذ نظامی‌اش در خاورمیانه شد.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنگلا مرکل این درخواست را روز دوشنبه ۱۴ خرداد در یک نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بیان کرد.آقای نتانیاهو در نخستین مرحله از سفر چهار روزه‌اش به سه کشور اروپایی به آلمان سفر کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رهبر ایران: سازمان انرژی اتمی سریعاً برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو آماده شود

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، امروز دوشنبه (چهاردهم خرداد) به سازمان انرژی اتمی ایران دستور داده سریعا آمادگی لازم برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو را در چارچوب توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی فراهم کند.سو (SWU) واحد کار یک سانتریفوژ است که توانمندی آن را در جداسازی و میزان غنی سازی اورانیوم نشان می‌دهد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شمار قربانیان فوران آتش‌فشان در گواتمالا همچنان رو به افزایش است

شمار قربانیان فوران آتش‌فشان «فو‌ئه‌گو» در گواتمالا به دست‌کم ۶۵ نفر رسیده است و مقام‌های دولتی همچنان از احتمال افزایش این رقم خبر می‌دهند.سازمان سوانح طبیعی گواتمالا شب ۱۴ خرداد شمار قربانیان فعلی را ۶۵ نفر، شماری زخمی‌ها را ۴۶ نفر و افرادی که در پناهگاه‌های موقتی اسکان داده شده‌اند را نزدیک به دو هزار نفر اعلام کرد. به گفته این سازمان بیش از ۳۲۰۰ نفر موفق شده‌اند از محل فاجعه بگریزند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

آیا اسرائیل توانسته بین ایران و روسیه تفرقه بیاندازد؟

روسیه و ایران حامیان اصلی رژیم بشار اسد بوده‌اند .اگر حمایت این دو کشور نبود شاید اسد برسرقدرت باقی نمی ماند.ولی مسکو رابطه نزدیکی هم با اسرائیل دارد.بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اخیرا میهمان افتخاری روسیه در رژه عظیمی بود که در مسکو به مناسبت پیروزی در جنگ جهانی دوم برگزار شد.روسیه تاکنون درمقابل حمله‌های هوایی اسرائیل به حومه دمشق، پایتخت سوریه، واکنشی نشان نداده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

«القدس العربی» گزارش داد؛تلاش آمریکا برای محاصره ایران با کشورهای عربی / آیا قطر در این دیوار، شکاف ایجاد می‌کند؟

القدس العربی چاپ لندن در تحلیلی به قلم رلى موفّق نوشت: با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا تحولات ریشه ای مهمی در منطقه اتفاق افتاده است. چه کسی گمان می کرد که ایران پس از ۸ سال آزادی که در زمان اوباما داشت ممکن است توسط ترامپ اینطور تحت فشار قرار گیرد؟ چه کسی انتظار داشت که نزاع عربی اسرائیلی به این حد از چالشها برسد و رئیس جمهور جدید آمریکا در خطاب تبلیغاتی اش از انتقال سفارت کشورش به قدس سخن بگوید؟ از اینجاست که بحث پیرامون افق بحران خلیج فارس آغاز می شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید