شیخ الاسلام: اگر به دمشق مشرف شده باشید می‌بینید که اکثر تاکسی‌های آنجا پراید هستند ، این طور نیست که ما از سوریه بکنیم و بیاییم چون سوری‌ها هم از ما دل نمی‌کنند

نگام ، بین الملل _ به دنبال اعتراف رسمی واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد که اعلام کرد در خصوص حضور نیروهای ایرانی در سوریه با اسرائیل توافق کرده اند و اتفاقا از این توافق نیز راضی هستند، حسین شیخ الاسلام، سفیر سابق ایران در دمشق و از مشاوران وزیر امور خارجه کشور در مصاحبه ای به نکاتی چند درباره حضور ایران در سوریه اشاره کرد که قابل تامل هستند.

سارا آکالین _ شیخ الاسلام درباره اظهارات مقام‌های روسیه مبنی بر لزوم خروج نیروهای خارجی از سوریه که در توافق با اسرائیل مطرح شده، گفت: البته روسیه هم نباید در امور داخلی سوریه دخالت کند. اینکه چه کسی آنجا بماند یا برود جزء اختیارات دولت سوریه است و نه کس دیگری. توجه داشته باشیم که فیصل مقداد قائم مقام وزارت امور خارجه سوریه بعد از اظهارات روس‌ها تأکید کرد که نیروهای ایران و حزب‌الله بنا به درخواست دولت ما در سوریه هستند و حضورشان ادامه خواهد یافت.

او در گفتگو با “ایران” به نکته ای اشاره کرد که قابل توجه بود. شیخ الاسلام گفت اشتباه نشود ما آنجا شهید ندادیم که پول پارو کنیم. ما شهید دادیم که از امنیت ملت ایران دفاع کنیم. نه اینکه در بازسازی سوریه ما نقش نخواهیم داشت، نخیر قبل از اینها هم ما در سوریه نقش اقتصادی بزرگی داشته‌ایم. شما اگر به دمشق مشرف شده باشید می‌بینید که اکثر تاکسی‌های آنجا پراید هستند.

او افزود: ما قبلاً در سوریه نقش اقتصادی پررنگی داشتیم و این نقش هم ادامه خواهد یافت. گو اینکه شیطان‌های غربی برای تحریک احساسات و جلوگیری از حضور مؤثر ما در سوریه شایعه پراکنی می‌کنند. اما بدانید که بیش از ۵۰ درصد مناقصات برق و آب سوریه را شرکت‌های ایرانی پیروز شده‌اند. ما در آنجا پالایشگاه و سیلو ساختیم. ۱۰ سیلو در زمان مسئولیت سفارت خود من ساخته شد. ما در آنجا کمپانی‌های مونتاژ پراید و سمند داریم. در بسیاری از پروژه‌های راه‌سازی و… به سوریه خدمات فنی و مهندسی می‌دهیم. این‌ها ادامه پیدا خواهد کرد این طور نیست که بعد از این حرف‌ها ما از سوریه بکنیم و بیاییم چون سوری‌ها هم از ما دل نمی‌کنند.

شیخ الاسلام همچنین درباره نقش روسیه در ثبات سوریه گفت: در هر صورت دولت روسیه نقش تعیین‌کننده‌ای در ثبات سوریه داشته است. از نخستین قطعنامه‌هایی که غربی‌ها هفت سال پیش برای دخالت در امور سوریه به سازمان ملل بردند؛ روسیه سه بار این قطعنامه‌ها را وتو کرد. آنجایی که لازم بود نیروی هوایی‌اش بیاید برای کمک به دولت سوریه حضور پیدا کرد. دلیل‌اش هم این بود که دولت سوریه نیروی هوایی دقیق نداشت و در بمباران‌ها متأسفانه به اشتباه بعضی از غیرنظامیان لطمه می‌دیدند. دولت روسیه در کنار ایران به دولت و ارتش سوریه کمک کرد و اجازه نداد سوریه تجزیه شود. روسیه به‌خاطر مصالح و منافع خودش در مقابله با تروریسم نقش فعالی داشت. زیرا بسیاری از تروریست‌ها از مناطقی از جنوب روسیه خود را به سوریه می‌رساندند و آموزش می‌دیدند و باز می‌گشتند در روسیه عملیات انجام می‌دادند. بلاشک روسیه به‌خاطر مصالح و منافع ملی و منطقه‌ای خودش در سوریه حضور پیدا کرد، نه به‌خاطر ما. اگر چه ما در برهه‌هایی توانستیم خیلی دقیق در جاهایی منافع مشترکی با روسیه و دولت سوریه تعریف کنیم از جمله نابودی تروریسم، حفظ یکپارچگی سوریه و ثبات و امنیت منطقه، منافع مشترک داشتیم و همکاری کردیم. باز هم اگر منافع مشترک داشته باشیم همکاری می‌کنیم.

گفتنی است نماینده روسیه در سازمان ملل متحد اخیرا گفته که مسکو و تل آویو از توافق علیه ایران راضی هستند و حتی اگر این توافق در حال حاضر اجرا نشود در آینده قطعا اجرایی خواهد شد.

پیش از این سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود که قرار است ارتش سوریه در مناطق جنوبی این کشور مستقر بود. جنوب سوریه هم مرز با اردن و اسرائیل است. اسرائیل بارها خواسته است نیروهای ایرانی از نزدیکی مرزهای سوریه – اسرائیل دور شوند و این اتفاق با توافق فوق می افتد.

One thought on “شیخ الاسلام: اگر به دمشق مشرف شده باشید می‌بینید که اکثر تاکسی‌های آنجا پراید هستند ، این طور نیست که ما از سوریه بکنیم و بیاییم چون سوری‌ها هم از ما دل نمی‌کنند

Comments are closed.