سلحشوری: خشونت ها و کودک آزاری جامعه ایران را به سمت فروپاشی اخلاقی سوق می دهد ، قانون گریزی در ایران بسیار شایع است

نگام ، اجتماعی _ در پی تعرض به دختربچه افغان در ایران که علاوه بر واکنش های گسترده در داخل کشور، صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان نیز به آن واکنش نشان داده و از سفیر کشورش در تهران خواست که موضوع تجاوز به دختربچه تبعه این کشور را در اصفهان پیگیری کند. پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس نیز اظهاراتی در نقد این موضوع بیان کرد که گویای بحرانی بودن وضعیت کودک آزاری در کشور است.

سارا آکالین _ سلحشوری در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت از اینکه برخی کودکان هیچ گونه آموزشی نسبت به خودمراقبتی ندیده اند، انتقاد و تصریح کرد: متاسفانه کودکان از آموزش های متناسب با سن شان در خصوص مسائل جنسی برخوردار نیستند این در حالی است که پدوفیل ها و افرادی که دچار اختلالات روانی جنسی هستند همه جا حضور دارند و خطر آنها کودکان را تهدید می کند در واقع پدوفیلیا انحراف جنسی و اختلال روانی است که در آن فرد از لحاظ جنسی جذب کودکان می‌شود.

او در ادامه گفت میزان واقعی کودک آزاری ها در کشور مشخص نیست، در حال حاضر کودک آزاری ها نسبت به گذشته بیشتر گزارش و منعکس می شود بنابراین تصور می شود میزان آن افزایش یافته است.

او افزود: وضعیت کودک آزاری در کشور بحرانی است و باید جدی گرفته شود و خشونت ها و کودک آزاری جامعه را به سمت فروپاشی اخلاقی سوق می دهد و زنگ خطری جدی است.

سلحشوری همچنین اظهار داشت: افزایش آگاهی و اطلاع رسانی و تصویب قوانین بازدارنده را راهکار مبارزه با کودک آزاری دانست و ادامه داد: در تمامی دنیا شاهد کودک آزاری جنسی هستیم و پدیده ای جهانی است اما رخداد روزانه این پدیده در کشور زنگ خطری جدی بوده و بیانگر این است که باید بیشتر به آن پرداخته و جدی گرفته شود.

به گفته او، تصویب قانون تنها راه حل معضل کودک آزاری نیست، قانون گریزی در ایران بسیار شایع است بنابراین تصویب قانون صد در صد جوابگو نبوده و حل مشکل کودک آزاری تنها با قوانین کیفری امکان پذیر نیست بلکه باید ساز و کار اجرایی آنها نیز فراهم شود.

این در حالی است که روح الله بابایی صالح، عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص اقداماتی که از سوی مسئولان مربوطه برای حمایت از کودکانی که بیشتر در معرض کودک آزاری قرار دارند انجام شده است، گفت: تاکنون تمهیداتی در این خصوص اندیشیده نشده است و حتی در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان نیز به این موضوع به طور خاص پرداخته نشده است، ضمن اینکه این لایحه نیز که در جهت حمایت از کودکان کار تدوین شده، طی ۲ سال گذشته به تصویب نرسیده و تنها در حد شعار باقی مانده است.

او تاکید کرد: با توجه به اتفاقات اخیر که در زمینه کودک آزاری در کشور افتاده است، دستگاه‌های متولی حمایت از این کودکان باید با قدرت به منظور تصویب قانونی در رابطه با ممانعت از تکرار این قبیل حوادث در جامعه ورود پیدا کنند، همچنین روند بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را از طریق کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس پیگیر باشند، ضمن اینکه کمیسیون اجتماعی هم از این آمادگی برخوردار است که در جهت ایجاد قانونی برای حمایت از کودکانی که در معرض کودک آزاری قرار دارند همکاری کند.