اخبار روز بین الملل ؛ واکنش اسرائیل به دستور خامنه‌ای برای افزایش غنی سازی؛ ائتلاف جهانی علیه ایران تشکیل شود/ هشدار آمریکا به متحدان و شرکای خود درباره روابط اقتصادی با ایران

نگام ، بین الملل _ واکنش آمریکا به دستور خامنه‌ای برای غنی سازی اورانیوم: اهرم‌های زیادی علیه ایران داریم ، آمریکا: نمی‌توانیم گزارش‌های «جمع آوری دوربین‌های مدار بسته فردو» را تایید کنیم / راهبرد‌ی که پمپئو اعلام کرد، روشن است؛ ایران هرگز نباید غنی سازی اورانیوم انجام دهد / می‌توانیم تحریم‌های زیادی اعمال کنیم تا دولت‌های دیگر، تجارت با ایران را انتخاب نکنند ، ‘طرح ایران ناقض برجام نیست اما اعتماد ایجاد نمی کند’ ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

واکنش اسرائیل به دستور خامنه‌ای برای افزایش غنی سازی؛ ائتلاف جهانی علیه ایران تشکیل شود

یک روز پس از دستور آیت الله خامنه‌ای برای آماده سازی افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، مقام‌های این سازمان از آغاز مقدمات این کار خبر داده‌اند، همزمان، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که از این تصمیم رهبر ایران شگفت زده نشده است.آقای نتانیاهو که در جریان سفر اروپایی خود برای مذاکره درباره مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران در فرانسه به سر می‌برد، سه شنبه ۱۵ خرداد در یک پیام ویدئویی در توئیتر ضمن بیان این مطلب گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

هشدار آمریکا به متحدان و شرکای خود درباره روابط اقتصادی با ایران

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده به متحدان و شرکای آمریکا و بخش خصوصی هشدار داد که ایران تلاش می‌کند از آنها جهت تامین منابع مالی برای «فعالیت‌های شریرانه» خود سوءاستفاده کند.سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد در یک سخنرانی گفت: «باید شبکه‌های اقتصادی خود را مصمم‌تر کنید و از کمپانی‌های خود بخواهید تلاش بیشتری به خرج بدهند تا به دام شبکه فریبکار ایران نیفتند. باید به صراحت مخاطرات بسیاری را که تجارت با کمپانی‌ها و اشخاص در ایران دارد، بیان کنید».

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

واکنش آمریکا به دستور خامنه‌ای برای غنی سازی اورانیوم: اهرم‌های زیادی علیه ایران داریم

«هدر ناوئرت» سه شنبه عصر ۱۵ خرداد در جمع خبرنگاران به دستور روز دوشنبه رهبر جمهوری اسلامی برای آمادگی از سرگیری غنی سازی اورانیوم واکنش نشان داد و در پاسخ خبرنگاری گفت: ما این گزارش را دیده ایم. وزیر خارجه آمریکا تنها چند روز پیش در سخنرانی خود سیاست ما در قبال ایران را شرح داد. او در این سخنرانی شفاف گفت که ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوف کند و هرگز به دنبال بازفرآوری پلوتونیوم نباشد. ایران نباید راهی به سمت تولید سلاح هسته‌ای داشته باشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آمریکا: نمی‌توانیم گزارش‌های «جمع آوری دوربین‌های مدار بسته فردو» را تایید کنیم / راهبرد‌ی که پمپئو اعلام کرد، روشن است؛ ایران هرگز نباید غنی سازی اورانیوم انجام دهد / می‌توانیم تحریم‌های زیادی اعمال کنیم تا دولت‌های دیگر، تجارت با ایران را انتخاب نکنند

نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که با خروج از برجام، آمریکا کرسی کمیسیون مشترک را از دست داده است، آیا این موضوع مانع دستیابی آمریکا به اطلاعات آژانس بین المللی انرژی نیست، گفت: من فکر می کنم ما در موقعیتی بهتر از قبل هستیم.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

‘طرح ایران ناقض برجام نیست اما اعتماد ایجاد نمی کند’

اتحادیه اروپا در واکنش به قصد ایران برای افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم گفته است که این اقدام ناقض توافق اتمی ایران و قدرت ها، برجام، نخواهد بود اما آن را گامی که باعث تضعیف اعتماد می شود توصیف کرده است.علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه شنبه گفت که اگر شرایط اجازه دهد فرداشب گشایش مرکز تولید سانتریفوژهای تازه اعلام خواهد شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید