رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: چین و آلمان نیز از تحریم های آمریکا علیه ایران تبعیت خواهند کرد

نگام ، اقتصادی _ در پی تعلیق فعالیت های شرکت فرانسوی پژو در ایران که متعاقب خروج آمریکا از برجام صورت گرفت، عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد که خروج پژو از ایران قابل پیش بینی بود.

سارا آکالین _ اکبریان گفت شرکت خودروسازی پژوی فرانسه همواره در روزهای سخت ایران را ترک کرده و در واقع دوست روز خوب ایران بوده است به همین جهت نباید از این خروج تعجب کرد.
اما نکته قابل توجه این است که این نماینده مجلس در نکته ای مهم گفته است که شرکت های خودروساز آلمان، کره و چین نیز از تحریم های آمریکا علیه ایران تبعیت خواهند کرد.

او افزود: اکثر شرکت های خودروساز آلمان، فرانسه و کره به دلیل تبعیت از آمریکا همکاری خود را با ایران قطع خواهند کرد، این پیش بینی در قبال شرکت های خودروساز چینی نیز وجود دارد.
کشوری که بیشترین میزان واردات ایران را به خود اختصاص داده و با کالاهای بی کیفیت و بیماری زایش ضربه بزرگی هم به تولید کشور و هم سلامت مردم زده است.
با اینهمه اکبریان خروج چین را نیز پیش بینی می کند و بر افزایش کمیت و کیفیت تولید خودروی داخلی تاکید می کند.
این در حالی است که کیفیت پایین خودروی داخلی چون پراید سالهاست که مطرح می شود و هنوز گامی در این راستا برنداشته شده است، به گونه ای که بالاترین آمار تصادفات منجر به مرگ مربوط به این خودروی تولید داخل است و از آن به «ارابه مرگ» تعبیر می شود و بعید به نظر می رسد که از این پس نیز اقدامی برای افزایش کیفیت آن صورت گیرد.
با اینهمه این نماینده مجلس گفته است در هیچ کجای دنیا ساخت خودرو ۱۰۰ درصد داخلی نیست، بنز آلمان نمی تواند مدعی باشد تمام قطعات خود را در داخل کشور می سازد، این حرف به این معنا است که درصدی وابستگی وجود دارد اما باید میزان آن را کاهش داد.
اکبریان افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که درصد بالایی از تولید خودروها براساس توان داخل باشد تا با خروج شرکت های خودروساز آسیبی به تولید وارد نشود. موضوعی که همواره در حد باید و حرف مطرح شده و تحریم ها ضعف در این زمینه را به وضوح آشکار کرده است.