اخبار روز حقوق بشر ؛ متهم شدن حمیدرضا امینی به سب النبی به دلیل ابراز عقیده در تلگرام / انتقال یک زندانی سیاسی شکنجه شده به زندان مرکزی زاهدان

اخبار روز حقوق بشر _ نگاه به حرمت پیکر مردگان غیر مسلمان، میان دو دیدگاه/ مجتبی لطفی ، شیرین عبادی:‌ لیست قوه قضاییه حق دفاع را کاملا از بین‌ می‌برد؛ حکومت خود را آماده سرکوب مخالفان می‌کند ، با دخالت وزارت اطلاعات از آزادی زودهنگام سه فعال تلگرامی جلوگیری شد ، محمدرضا جلایی پور از بازداشتگاه سپاه پاسداران به بند عمومی زندان منتقل شد ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

متهم شدن حمیدرضا امینی به سب النبی به دلیل ابراز عقیده در تلگرام

یک منبع آگاه به کمپین گفت حمیدرضا امینی، که از یازده آذر ۱۳۹۶ به اتهام ابراز عقیده و فعالیت در تلگرام بازداشت شد، قرار است اوایل تیر ماه ۱۳۹۷ به اتهام سب النبی و توهین به ائمه محاکمه شود. اتهامی که در صورت اثبات می‌تواند حکم اعدام را برای این تعمیرکار موبایل ۴۷ ساله به دنبال داشته باشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

انتقال یک زندانی سیاسی شکنجه شده به زندان مرکزی زاهدان

مسعود قنبرزهی که به  اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروه های مخالف نظام” بازداشت شده بود، از بازداشتگاه وزارت اطلاعات این شهر به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است.این زندانی ۲۸ ساله در شهر زاهدان توسط اداره وزارت اطلاعات دستگیر و به مدت ۳ هفته در سلول های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفته بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نگاه به حرمت پیکر مردگان غیر مسلمان، میان دو دیدگاه/ مجتبی لطفی

در نگاه دینی، همان گونه که انسان مسلمان و در نگاه خاص تر انسان مومن(شیعه) دارای احترام است و عقیده انسان حی موجب احترام به وی می شود، هنگامی که از دنیا رفت نیز چنین دیدگاهی درباره پیکر وی وجود دارد و کافر از هیچ احترامی برخوردار نیست.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شیرین عبادی:‌ لیست قوه قضاییه حق دفاع را کاملا از بین‌ می‌برد؛ حکومت خود را آماده سرکوب مخالفان می‌کند

شیرین عبادی وکیل و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ به کمپین حقوق بشر در ایران گفت انتخاب بیست وکیل از بین بیش از ۶۰ هزار وکیل در ایران برای وکالت پرونده‌های امنیتی و سیاسی به معنای «حمله نهایی برای از بین رفتن کامل استقلال قوه قضاییه، کانون وکلا و از بین رفتن کامل حق دفاع در ایران است.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

با دخالت وزارت اطلاعات از آزادی زودهنگام سه فعال تلگرامی جلوگیری شد

با درخواست آزادی مشروط علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان صالح، سه فعال تلگرامی که از سال ۹۵ در زندان اوین محبوس هستند با دخالت وزارت اطلاعات از سوی مراجع قضایی مخالفت شد. این افراد به عنوان زندانیان عقیدتی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم هستند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

محمدرضا جلایی پور از بازداشتگاه سپاه پاسداران به بند عمومی زندان منتقل شد

محمدرضا جلایی پور جامعه شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب که از ۲۹ فروردین‌ماه سال جاری در بازداشت به سر می‌برد پس از حدود ۵۰ روز بازداشت در بند امنیتی ۲ الف تحت نظر سپاه پاسداران، به بند عمومی ۴ زندان اوین منتقل شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید