اخبار روز اقتصادی ؛ سایه تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر سر بانک سرمایه‌گذاری اروپا / قطعه‌سازان فرانسوی سفر خود به ایران را لغو کردند

نگام ، اقتصادی _ شرکت بوئینگ قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران را لغو کرد، گرفتار احتکار شده‌ایم ، خروج پژو از ایران: موج جدید بیکاری خودروسازان در راه است ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

سایه تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر سر بانک سرمایه‌گذاری اروپا

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از منابعی در اتحادیه اروپا گزارش کرده است که بانک سرمایه‌گذاری اروپا (European Investment Bank) به دلیل تحریم‌های پیش روی آمریکا، رغبتی به اجرایی شدن پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا درباره ادامه معامله با ایران ندارد و در برابر آن مقاومت می‌کند.رویترز نامی از این افراد ذکر نکرده است.انتظار می‌رود اعضای کمیسیون اروپا فردا (چهارشنبه ۱۶ خرداد) یک برنامه اجرایی را به بحث بگذارند که براساس آن، این بانک به سرمایه‌گذاری در ایران از طریق شرکت‌های اروپایی فعال در این کشور، تشویق شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

بدلیل نگرانی از تحریم ‌آمریکا؛قطعه‌سازان فرانسوی سفر خود به ایران را لغو کردند

به علت تنش‌های موجود بین آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران، گروه لابی قطعه سازان خودرو فرانسه، FIEV، سفر ماه جولای خود به ایران را کنسل کرد.رئیس FIEV، جک‌ کوئس مائوگ، گفت: این سفر کنسل شده است و در عوض آن قرار است نمایندگان ایران به فرانسه بیایند تا بتوانیم در مورد رویدادهای حاضر واکنش درستی اتخاذ کنیم.
تنش‌ها بین ایران و آمریکا پس از این که ترامپ در ۸ می، آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد، اوج گرفته است. ترامپ این توافق را بسیار اشتباه خواند و تحریم‌های هسته‌ای را دوباره بر علیه ایران بازگرداند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

شرکت بوئینگ قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران را لغو کرد

شرکت هواپیمایی بوئینگ چهارشنبه ۶ ژوئن/ ۱۶ خرداد اعلام کرد که به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، از رابطه تجاری ایران کناره‌گیری می‌کند و هیچیک از ۸۰ فروند هواپیمایی را که ایران خریده، تحویل این کشور نمی‌دهد. بوئینگ در سال ۲۰۱۶ قراردادی برای فروش ۸۰ فروند هواپیما به ارزش ۱۷ میلیارد دلار با ایران ایر منعقد کرده بود. این شرکت می‌بایست طبق این قرارداد در اردیبهشت سال جاری نخستین هواپیما بوئینگ ۷۷۷ را به ایران‌ایر تحویل می‌داد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پای صحبت‌های یک صادرکننده ؛ گرفتار احتکار شده‌ایم

سعید حسین‌زاده در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود به دلیل شرایط ارزی کشور در ماه‌های گذشته واردات پوشاک به طرز چشمگیری کاهش یافته و اکنون بیشتر پوشاک مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، توضیح داد: کم‌شدن واردات به دلیل آن است که نوعی شوک به بازار وارد شده و همگان منتظر هستند که ببینند شرایط بازار چگونه خواهد شد. این دوره می‌تواند فرصتی مناسب برای تولیدکنندگان ما باشد. زمانی که جلوی واردات گرفته شود مانند آن است که فرصتی برای صادرات ایجاد شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

خروج پژو از ایران: موج جدید بیکاری خودروسازان در راه است

لغو قراردادهای سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های خارجی با ایران شدت بیشتری گرفته است. پس از لغو قراردادهای نفتی توسط شرکت‌های بزرگ بین‌المللی، شرکت خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه نیز اعلام کرد: در صورت عدم حمایت دولت فرانسه برای مصون ماندن از تحریم‌های امریکا به همکاری با ایران را خاتمه می‌دهد. پیامد این قطع همکاری‌ها در حوزه اشتغال چه خواهد بود؟

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید