اخبار روز حقوق بشر ؛ جسد ستیزی، آشنای دیروز و امروز ما/ مرتضی هامونیان / چهار تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در تبریز به حبس محکوم شدند / سند

نگام ، حقوق بشر _ مرگ حاتم مرمضی در اداره اطلاعات اهواز و سکوت مسوولان درباره علت مرگ و محل دفن جسد ، جسد دختر بچه ۱۰ ساله که احتمالا قربانی تجاوز شده در خرمشهر پیدا شد ، شیما بابایی: به حکم ناعادلانه‌ برای برداشتن روسری از سرم معترضم ، قتل پسر دایی ۱۶ ساله‌ به بهانه ناموسی ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

جسد ستیزی، آشنای دیروز و امروز ما/ مرتضی هامونیان

پیکری منسوب به رضا شاه در باغ طوطی شاه عبدالعظیم حسنی کشف شد. این پیکر اما یادآور رفتاری بود که شیخ صادق خلخالی، اولین حاکم شرع دادگاه های انقلاب در ایران پس از انقلاب با مقبره سرسلسله پهلوی کرد، آن را تخریب کرد و اما هیچ گاه به پیکر رضا خان دست نیافت. این رفتار خلخالی در آن سال و رفتارهای اخیر با مومیایی منسوب، اما می تواند این پرسش را به ذهن متبادر کند که آیا در گذشته ایران زمین هم چنین سابقه ای از چنین برخوردهایی با پیکر حاکمان پیشین توسط حاکمان زمان وجود داشته است؟ آیا رفتار خلخالی و رفتارهای جمهوری اسلامی با پیکر مخالفین (فوت شده یا اعدام شده) پس از آن نمونه ای خاص از یک منش و رفتار است و یا مسبوق به سابقه است؟

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

چهار تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در تبریز به حبس محکوم شدند / سند

شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی احرار، حکم چهار تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه در این شهر را به صورت گروهی صادر کرد. بر اساس احکام صادر شده، ۳ تن از این افراد هر یک به ۷ ماه حبس تعزیری و ۱ تن دیگر نیز به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. احکام صادره در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عیناً تائید شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مرگ حاتم مرمضی در اداره اطلاعات اهواز و سکوت مسوولان درباره علت مرگ و محل دفن جسد

یکی از بستگان حاتم مرمضی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت اداره اطلاعات اهواز، پس از یک سال از بازداشت این جوان ۲۰ ساله ساکن سوسنگرد، به خانواده‌اش خبر داده که او در زندان فوت کرده است. فیصل ممرضی به کمپین گفت ماموران وزارت اطلاعات جسد حاتم را برای خاکسپاری به خانواده تحویل نداده و آنان را از برگزاری مراسم ختم و مصاحبه و اطلاع‌رسانی در این باره منع کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

جسد دختر بچه ۱۰ ساله که احتمالا قربانی تجاوز شده در خرمشهر پیدا شد

جسد دختر بچه حدودا ۱۰ ساله و با هویت نامشخص در مسیر فرودگاه آبادان توسط نیروهای شهرداری پیدا شد. یک مسئول امنیتی در شهرستان خرمشهر گفت که “احتمال می رود این طفل معصوم مثل آتنا دختر بچه پارس آبادی قربانی نیت شوم شده است و قاتل برای پوشاندن عمل خود اقدام به سوزاندن جسد کرده است”.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شیما بابایی: به حکم ناعادلانه‌ برای برداشتن روسری از سرم معترضم

شیما بابایی یکی از دخترانی که به دلیل برداشتن روسری از سر به دو ماه حبس تعزیری و پرداخت یک میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او به حکم «ناعادلانهاش» اعتراض کرده و در حال حاضر علاوه بر انتظار برای نتیجه دادگاه تجدیدنظر پرونده حجاب، منتظر تشکیل دو دادگاه دیگر با اتهاماتی متفاوت برای خود و همسرش (داریوش زند) است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

قتل پسر دایی ۱۶ ساله‌ به بهانه ناموسی

پسری جوان مدعی است پنج ماه پیش پس از آنکه متوجه شد خواهرش با پسر دایی ۱۶ ساله خود رابطه دوستی برقرار کرده است، پسر نوجوان را به ساختمان نیمه کاره پدرش برده و پس از اقدام به خفه کردن، وی را به قتل رسانده و مثله کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید