مرخصی مقامات سابق از زندان و مرگ شهروند عادی در زندان

 

نگام ، حقوق بشر _ همزمان با انتشار خبر مرخصی حمید بقایی معاون اجرایی محمود احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری او و سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و متهم کهریزک از زندان، خبر کشته شدن حاتم مرمضی، یک شهروند عادی در زندان در استان خوزستان منتشر شد که نقدهایی را در پی داشت.

 

سارا آکالین _ به گزارش سایت دولت بهار نزدیک به محمود احمدی نژاد، رئیس دولت سابق ایران، حمید بقایی معاون اجرایی او در دوران ریاست جمهوری از یکشنبه شب (سیزده خرداد) برای شش روز از زندان به مرخصی رفت.
حمید بقایی که دوران محکومیت ۱۵ سال حبس خود را سپری می‌کند، در زمان بازداشت گفته بود در صورت مرخصی و برگزاری دادگاه علنی اعتصاب غذای خود را می‌شکند.

یکی از اتهام‌های بقایی اختلاسی است به مبلغ سه و نیم میلیون یورو که ادعا می‌شود قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران برای توزیع میان سران کشورهای آفریقایی به او داده بود.

همزمان خبر مرخصی سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران در” شب‌های قدر” منتشر شد.

پیشتر برخی از منابع خبری از حضور مرتضوی در مراسمی در تفت، زادگاه او خبر داده بودند.

مرتضوی حدود یک ماه و نیم پیش در شمال دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

دادستان سابق تهران به جرم معاونت در قتل محسن روح‌الامینی که در کهریزک کشته شد، به دو سال حبس قطعی محکوم شده است؛ نام او در پرونده‌های دیگری نظیر کهریزک، مرگ زهرا کاظمی در زندان اوین، تأمین اجتماعی، پالیزدار نیز گره خورده است.

این در حالی است که همزمان با این اخبار، خبر کشته شدن حاتم مرمضی در زندان منتشر شد. او سال گذشته در سوسنگرد بازداشت شده بود و پس از یک سال بی خبری، به خانواده او اطلاع داده شد که حاتم مرمضی در زندان درگذشته است.

موضوعی که ماه‌های اخیر و به دنبال اعتراضات ضدحکومتی در دی ماه ۱۳۹۶ برای چندمین بار اتفاق افتاده است.