طنز سیاسی : سقوط تدارکاتی با نادر خان / شهاب پاک‌نگر

آیا می‌دانستید سقوط هواپیما چقدر برای قشنگی‌تان مفید است؟ این نظر من نیست. نظر کارشناسی یکی از نمایندگان مجلس است که در ماهنامه حمل‌و‌نقل منتشر شده. البته ایشان اشاره دقیقی به قشنگی شما نداشتند ولی گفتند «ایران می‌تواند با آزمون و خطا هواپیما تولید کند، آنقدر سقوط کند و بیفتد تا بالاخره موفق شویم». ممکن است برای‌تان سؤال ایجاد شود که اگر هواپیما سقوط کند، چه بلایی سر سرنشیان هواپیما می‌آید؟!

 

از منظر روانشناسی تحلیل رفتار متقابل، کل زندگی یک بازی است. با همین رویکرد می‌توانیم پرواز هواپیماها را به‌عنوان یک بازی تدارکاتی در نظر بگیریم. سرمربی معمولاً در بازی‌های تدارکاتی از بازیکن‌هایی استفاده می‌کند که در ترکیب اصلی جایی ندارند تا بتواند قابلیت‌های آنها را شناسایی کند. اگر بازیکن از پس خواسته‌های سرمربی بربیاید می‌تواند وارد ترکیب اصلی تیم شود. در مسأله سقوط هواپیما هم اوضاع همین است. یعنی یک‌سری آدم داریم که ممکن است ذخیره باشند. این‌ها سوار هواپیما می‌شوند. اگر هواپیما سقوط کند، ما یارهای اصلی‌مان را از دست ندادیم و فقط چند روان‌شاد به روان‌شادهای کشور اضافه می‌شود. اگر هم سقوط نکند، ممکن است این آدم‌های جان سخت به ترکیب اصلی راه پیدا کنند. حتی می‌توانیم از همین‌ها برای تست آلودگی هوا، پارازیت، تصادفات جاده‌ای و… هم استفاده کنیم.

 

حالا با یک رویکرد دیگر به این مسأله می‌پردازیم. در قبل اشاره کردیم که زندگی بازی است. الان علم کلی پیشرفت کرده و دیگر مثل زمان آتاری ۲۶۰۰ نیست که اگر هواپیما بخورد به دیوار یا بنزینش تمام شود، بترکد و رکورد آدم پاک شود. با پیشرفت تکنولوژی یک دکمه سیو به بازی‌ها اضافه شده. برای همین اگر دیدیم هواپیما‌ی‌مان دارد سقوط می‌کند، می‌توانیم سریع از بازی خارج شویم و از مرحله قبلی که سیو کرده بودیم بازی را ادامه دهیم. با این کار هیچ کس نمی‌میرد و تلفاتِ سوانح هوایی را به صفر می‌رسانیم. تازه اگر از آن قارچ سبزها هم بخوریم یکی به جان‌های‌مان اضافه می‌شود.

 

البته ما اضافه‌گویی کردیم و راهکار پیشنهادی نماینده مجلس خیلی بهتر بود. او گفته بود که اگر هواپیمای جنگی داشت سقوط می‌کرد خلبان بپرد پایین. این رویکرد مدرن‌تر است و در بازی GTA برای عوض کردنِ فوری ماشین جواب می‌دهد. ما اسم این نماینده را نمی‌بریم چون آقای قاضی‌پور خیلی روزنامه‌نگار جماعت را دوست دارند و علاقه‌شان را با شوخی‌های فیزیکی نشان می‌دهند. مطلب‌مان را هم با یک پند اخلاقی تمام می‌کنیم. «مادر پدرای عزیز! تعطیلات تابستونی شروع شده! مراقب باشین بچه‌هاتون خیلی بازی‌های رایانه‌ای نکنن برای خودشون و بقیه خطرناکه. به جاش باهم برین پارک الاکلنگ سوار شین و مراقب قشنگی‌هاتون باشین!».