نماینده مجلس: بی‌ثباتی در اقتصاد و مشکلات اجتماعی از عوامل کاهش اعتبار گذرنامه ایرانی است

 

نگام ، اجتماعی _ بازگرداندن احترام و اعتبار به پاسپورت ایرانی یکی از وعده‌های اصلی حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی سال ۱۳۹۲ بود. با روی کار آمدن دولت روحانی تسهیل و لغو صدور روداید میان ایران و کشورهای همسایه و جهان با هدف افزایش حضور گردشگران خارجی در ایران و همچنین تسهیل سفر شهروندان ایرانی به خارج از کشور، یکی از اولویت‌های کاری دولت برشمرده شد؛ تا جایی که شخص رئیس‌جمهور روحانی با تاکید بر این موضوع، دستور تشکیل کارگروه ویژه‌ای با حضور وزارتخانه‌های اطلاعات، امور خارجه و سازمان گردشگری را صادر کرد اما به رغم این وعده ها و اقدامات اعتبار به پاسپورت ایرانی برنگشت وغلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات در مجلس امروز به صراحت سخن از پایین بودن اعتبار پاسپورت ایرانی به میان آورد و در تشریح علل آن به نکاتی چند اشاره کرد.

سارا آکالین _ جعفرزاده در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت درباره علت پایین بودن اعتبار پاسپورت ایرانی اظهار داشت: علاوه بر وزارت خارجه که باید به عنوان یکی از سازمان‌های اصلی تمام تلاش خود را برای افزایش اعتبار گذرنامه ایرانی انجام دهد عوامل و سازمان‌های مختلف دیگری را می‌توان در این امر اثرگذار دانست.

این نماینده مجلس افزود: در صورتی که نتوان وضعیت اقتصادی کشور را به ثبات رساند و مسائل و مشکلات اجتماعی به قوت خود در جامعه وجود داشته باشد نمی‌توان انتظار داشت رتبه گذرنامه ایران نسبت به سال‌های گذشته بهتر شود چراکه با وجود چنین مسائلی، در ارتباطات بین‌المللی مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

جعفرزاده با بیان اینکه هر کشوری برای برقراری ارتباط با سایر کشورها شاخص‌هایی را مد نظر قرار می‌دهد، تصریح کرد: اگرچه امنیت در کشور ما نسبت به کشورهای همسایه وضعیت بهتری دارد اما مسائل دیگری نیز مانند ثبات قیمت و … نیز در برقرار این رابطه از نظر کشورهای دیگر مهم است.

این نماینده مجلس با اشاره به یکی دیگر از علل پایین بودن اعتبار گذرنامه ایرانی، ادامه داد: مردم بسیاری از کشورهای دنیا با ایران آشنایی کافی ندارند و اطلاع‌رسانی در این زمینه کم است در صورتی که بتوان ایران را به درستی به آنها معرفی کرد می‌توان این کشورها را برای لغو روادید ترغیب کرد.

او تاکید کرد: باید مسئولان اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهند تا اعتبار گذرنامه ایرانی افزایش یابد.

گفتنی است بر اساس گزارش موسسه بین المللی «هنلی و شرکا» که در مسائل اقامت و شهروندی فعالیت می کند درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف دنیا در سال ۲۰۱۲، پاسپورت ایرانی یکی از بی‌اعتبار‌ترین پاسپورت‌های جهان بود. در میان حدود ۱۰۰ کشوری که اعتبار گذرنامه آنها در این گزارش بررسی شده بود، ایران و افغانستان در رتبه ۹۶ قرار داشتند. بر اساس آن گزارش، شهروندان ایرانی در سال ۲۰۱۲ برای سفر تنها به ۳۷ کشور جهان بی‌نیاز از ویزا بودند.

One thought on “نماینده مجلس: بی‌ثباتی در اقتصاد و مشکلات اجتماعی از عوامل کاهش اعتبار گذرنامه ایرانی است

Comments are closed.