اخبار روز اجتماعی ؛ کاخ اردشیر بابکان در معرض نابودی / شهرک‌های صنعتی به قبرستانی از ماشین‌آلات تبدیل شده‌اند/ خصوصی‌خوری به‌جای خصوصی‌سازی

نگام ، اجتماعی _ چرایی افزایش خیانت در جامعه / خیانت به همسر از کجا شروع می‌شود؟ / سونامی “پلاستیک‌ها” / ایران جزو ۱۰ کشور پرمصرف ظروف “یکبار مصرف” / فقر مهمان سفره کم‌درآمدها: گرانی مصرف لبنیات را کاهش داد ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

میراث ساسانیان در پیروزآباد، از ثبت یونسکو باز می‌ماند؛کاخ اردشیر بابکان در معرض نابودی!

رشد قارچ‌گونه و بی‌ضابطه رستوران‌ها، کبابی‌ها و فروشگاه‌های مواد خوراکی در حریم درجه یک شاهکار معماری ساسانیان، افزون بر سرپیچی از قانون‌های میراث فرهنگی، چهره ناخوشایند و زننده ای را به نمایش گذاشته است که با روح یک اثر تاریخی فرهنگی ناسازگار بوده و شأن و حرمت آن را به زیر پرسش برده و خدشه‌دار کرده است. نصب و برپایی تیرهای برق در حریم درجه یک و کنار کاخ اردشیر بابکان از دیگر دشواری‌های پیش روی یادگار بی‌همتای ساسانیان است. سیاست‌های یک بام و دو هوای سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تصمیم نادرست و نسنجیده معاون این سازمان در ماندگاری (تثبیت) روستای آتشکده در حریم درجه یک و کنار کاخ اردشیر بابکان، بی‌گمان سرپیچی از قانون‌ها و ضوابط میراث فرهنگی است که با منشورهای فراملی حفاظت از آثار تاریخی فرهنگی ناسازگار (درتضاد) بوده و در واقع، تیر خلاص سازمان میراث فرهنگی بر پیکره ناتوان و رنجور و بی‌دفاع میراث ساسانیان است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دبیرخانه کارگر استان مازندران:شهرک‌های صنعتی به قبرستانی از ماشین‌آلات تبدیل شده‌اند/ خصوصی‌خوری به‌جای خصوصی‌سازی

نصر الله دریابیگی (دبیرخانه کارگر استان مازندران) درباه نگرانی‌ها از وضعیت معیشتی و امنیت شغلی کارگران، گفت: در استان مازندران به خاطر بیکاری هزاران کارگر و تعطیلی شهرک‌های صنعتی فاجعه‌ای رقم خورده است.وی افزود: برای نمونه نساجی مازندران که شامل چهار کارخانه بود و ۸ هزار کارگر در آن کار می‌کردند حالا کمتر از ۲۵۰ کارگر دارد و این کارگران چند ماه است که مزد دریافت نکرده‌اند و حتی سازمان تامین اجتماعی هم به خاطر عدم ارئه لیست از سوی کارفرما دفترچه بیمه‌های آنها را تمدید نمی‌کند لذا کارگران این واحد برای تامین هزینه‌های درمان خود به شدت به دردسر افتاده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

چرایی افزایش خیانت در جامعه / خیانت به همسر از کجا شروع می‌شود؟

تقریبا روزی نیست که در اخبار؛ شاهد حوادث یا نزاع‌های میان افراد نباشیم که ریشه‌ی آنها به خیانت‌های زناشویی ختم شود.
در ایران آمارهای رسمی از میزان خیانت‌های زناشویی وجود ندارد اما بررسی‌های کیلینیکال و میدانی مختصصان حوزه سلامت روان نشان می‌دهد خیانت در جامعه ایران رو به افزایش است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سونامی “پلاستیک‌ها” / ایران جزو ۱۰ کشور پرمصرف ظروف “یکبار مصرف”

تجزیه ظروف پلاستیکی و کیسه‌های یکبار مصرف در طبیعت نه تنها می‌تواند حتی تا چهار قرن طول بکشد بلکه مواد شیمیایی موجود در آن می‌تواند از طریق خاک وارد آب، گیاهان و چرخه غذایی شود و صدمات جبران‌ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای بگذارد. با وجود تمام این‌ها تنها در کشور ما سالانه حدودا ۱۸۵ هزار تن پلاستیک تولید می‌شود و از این منظر جزو ۱۰ کشور پر مصرف ظروف یکبار مصرف در دنیا هستیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

فقر مهمان سفره کم‌درآمدها: گرانی مصرف لبنیات را کاهش داد

قیمت گوشت قرمز و گوشت مرغ در ایران از آغاز سال جاری نزدیک به ۶۰ درصد بیشتر شده است. مهدی یوسف‌خانی رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت مرغ و ماهی به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است: پیش‌بینی می‌شود قیمت گوشت مرغ تا ۸۵۰۰ تومان نیز افزایش یابد. همزمان یک مقام مسئول در وزارت بهداشت و درمان در باره فقر کلسیم ناشی از کاهش مصرف لبنیات هشدار داد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید