اخبار روز حقوق بشر ؛ محکومیت بکتاش آبتین به کار اجباری و جریمه نقدی برای انتشار یک عکس در اینستاگرام / تاملی بر قضیه جسد مومیایی رضاشاه پهلوی/ محمد محبی

نگام ، حقوق بشر _ به گفته رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران، برای پرونده اتهام‌های جدید علیه نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی‌ـ‌ایرانی زندانی وقت تعیین شده و کیفرخواست آن نیز ارسال شده است ، رییس‌جمهور، مجلس، و مجمع تشخیص مصلحت: ناتوان در حفاظت از حقوق شهروند زرتشتی سپنتا نیکنام ، کردستان؛ احضار سه شهروند از سوی اطلاعات سپاه ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

محکومیت بکتاش آبتین به کار اجباری و جریمه نقدی برای انتشار یک عکس در اینستاگرام

بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز به کمپین حقوق بشر در ایران گفت دادگاه انقلاب کرج او را به دلیل انتشار یک عکس در صفحه اینستاگرام، به تبلیغ علیه نظام متهم و به سه ماه کار اجباری در سازمان بهزیستی و پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرده است.بکتاش آبتین عضو هیئت مدیره کانون نویسندگان ایران روز ۱۷ خرداد با اعلام این خبر به کمپین گفت مصداق اتهام تبلیغ علیه نظام از نظر دادگاه، انتشار تصویر مزدک زرافشان است که در مراسم سالگرد قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای در سال ۱۳۹۵ به شدت از سوی پلیس مضروب شده بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تاملی بر قضیه جسد مومیایی رضاشاه پهلوی/ محمد محبی

دفن یا به خاک سپردن اجساد انسان های مرده، یک سنت قدیمی بشری محسوب می شود. برخی پژوهش های دیرینه شناسانه، قدمت این کار را نزدیک به سی هزار سال پیش می دانند. حتی قبایلی از انسان های نئاندرتال هم مردگان خود را در خاک دفن می کردند. اما انتقام از جسد انسان مرده و بی احترامی به آن سنت نبوده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

به گفته رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران، برای پرونده اتهام‌های جدید علیه نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی‌ـ‌ایرانی زندانی وقت تعیین شده و کیفرخواست آن نیز ارسال شده است

موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران به خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران از تعیین وقت برای پرونده اتهام‌های جدید علیه نازنین زاغری رتکلیف در دادگاه و ارسال کیفرخواست آن خبر داد. به گفته غضنفرآبادی، «این پرونده تعیین وقت شده اما اطلاع ندارم دادگاه چه تاریخی را برای برگزار جلسه در نظر گرفته است.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رییس‌جمهور، مجلس، و مجمع تشخیص مصلحت: ناتوان در حفاظت از حقوق شهروند زرتشتی سپنتا نیکنام

حسن روحانی رییس جمهور ایران روز ۱۲ خرداد ماه در سخنرانی بدون اینکه نامی از سپنتا نیکنام که به دلیل زرتشتی بودن نتوانست در شورای شهر یزد به کار خود ادامه دهد حذف یک غیرمسلمان را کار غیرقانونی دانست و گفت امیدوار است که این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام حل شود.حسن روحانی درباره سپنتا نیکنام گفت: «واقعا آدم ناراحت می شود که ببیند یک غیرمسلمانی در یک انتخاباتی رای مردم را به دست بیاورد اما بعد درباره حضور او شک و شبه ایجاد شود که آیا این اقا می تواند در شورا حضور داشته باشد یا نه. البته مجلس قدم خوبی برداشته و امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در این رابطه قدم مثبتی بردارد.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

کردستان؛ احضار سه شهروند از سوی اطلاعات سپاه

اجلال قوامی، هیوا رحیمی و احمد خلیقی سه تن از فعالین حقوق بشری و مدنی استان کردستان، از سوی نهاد امنیتی سازمان اطلاعات سپاه احضار شده‌اند.یک منبع مطلع با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “آقایان اجلال قوامی، هیوا رحیمی و احمد خلیقی از سوی اطلاعات سپاه احضار شدند و می بایست روز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ به این نهاد امنیتی مراجعه کنند”.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید