اخبار روز اقتصادی ؛ سرازیر شدن سرمایه ایرانیان به ترکیه و گرجستان؛ خروج سرمایه چگونه صورت می‌گیرد؟/ بروز حباب در بازار مسکن و سکه

نگام ، اقتصادی _ تورم بخش مسکن ۱۲.۵درصد یا ۳۴درصد؟/ هجوم نقدینگی دلیل گرانی مسکن ، بانک های متخلف در تخصیص ارز واردات معرفی می شوند ، رفتن بوئینگ از ایران؛ کدام طرف ضرر می‌کند؟ ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی  بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

خروج ۵۹میلیارد دلار سرمایه از ایران طی ۲سال ؛ سرازیر شدن سرمایه ایرانیان به ترکیه و گرجستان/ خروج سرمایه چگونه صورت می‌گیرد؟

در بحبوحه بحران سال ۲۰۰۸، احتمال خروج سرمایه ۷۰۰میلیارد دلاری آمریکا در حال وقوع بود و به اعتقاد اقتصاددانان اگر این خروج سرمایه رخ می‌داد، زمینه ورشکستگی این کشور فراهم می‌شد اما دولت آمریکا با اتخاذ سیاست‌هایی مانع از انجام این کار شد و بدین ترتیب اقتصاد خود را سروسامان داد. طبق گزارش‌ اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس نیز، طی دو سال گذشته بیش از ۵۹میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده که میزان سرمایه خروجی ایران در سال گذشته برابر با ۸۳درصد درآمد ایران از محل صادرات غیرنفتی۴۷میلیارد دلاری کشور بوده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

بروز حباب در بازار مسکن و سکه

عمق نوسان در ۲ بازار مسکن و سکه افزایش پیدا کرده است. تلاطم بهای سکه و مسکن، بحث در مورد سهم متغیرهای اقتصادی و انتظارات در این نوسانات را بالا برده است.  بررسی‌ها نشان می‌دهد در بازار سکه، رفتار هیجانی معامله‌گران، حباب آن را با محاسبه ارزش افزوده به بالای ۲۰۰ هزار تومان رسانده است؛ در واقع ۲۰ درصد از قیمت بازاری سکه حباب دارد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

درخواست صدور پروانه ساخت در سال ۹۴ نصف شد ؛ تورم بخش مسکن ۱۲.۵درصد یا ۳۴درصد؟/ هجوم نقدینگی دلیل گرانی مسکن

پروانه اصلانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با رد تورم ۳۴ درصدی در بخش مسکن، تورم ۱۲ ماهه این بخش را حدود ۱۲ و نیم درصد اعلام کرد. وی با بیان اینکه نهاده های تولید مسکن حدود ۲۴ درصد رشد داشته ادامه داد: نرخ رشد در بخش ساخت در فروردین امسال ۱۵ درصد و در اردیبهشت ۱۵.۸ درصد افزایش یافته و نرخ رشد شاخص دستمزد کارگران ساختمانی نیز ۸.۷ درصد افزایش داشته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رئیس سازمان حمایت:بانک های متخلف در تخصیص ارز واردات معرفی می شوند
محمود نوابی طی نامه‌ای با موضوع تخصیص و تامین ارز به روسای سازمان صنعت استان‌ها اعلام کرد: نظر به گزارش‌های عمومی و بدون ذکر مصادیق درمورد مشکلات موجود در فرآیند تخصیص ارز، اعلام مراتب به رئیس کل بانک مرکزی مکررا اعلام و تاکید می‌کند برای تخصیص و تامین ارز، ثبت سفارش‌های انجام شده هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و به لحاظ رفع ایرادات مبتلا به سامانه در شروع کار طی هفته‌های اخیر و در حال حاضر با سرعت در مسیر اقدام قرار می‌گیرد.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

رفتن بوئینگ از ایران؛ کدام طرف ضرر می‌کند؟

شرکت هواپیماساز بوئینگ آمریکا که از چند دهه قبل به عنوان بزرگترین غول هواپیماسازی در حوزه جت‌های مسافربری شناخته شده می‌تواند امروز سرنوشتی را تجربه کند که در زمان نهایی کردن قرارداد خود با شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به هیچ عنوان به آن فکر نمی‌کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید