دعوای آبی ایران و اسرائیل ؛ از پیشنهاد نتانیاهو تا توهین های مقامات ایرانی

 

نگام ، بین الملل _ پس از اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه در پیامی به ایرانی ها درباره وضعیت کم آبی و بحران خشکسالی در ایران گفته و عنوان کرد که کشورش وبسایت فارسی آموزشی برای مقابله با بحران آب راه اندازی کرده تا تجریبات اسرائیل در این زمینه را به ایرانی ها منتقل کند، دعوای آب بین ایران و اسرائیل آغاز شد و مقامات کشور در واکنش هایی شدید نتانیاهو را هدف قرار دادند.

سارا آکالین _ اولین واکنش از سوی بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران صورت گرفت و او در واکنش تند در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: نمی‌دانم چقدر باید به سخنان شومن فریبکار پاسخ داد. بیان سخنان بی‌ربط کار اول ایشان نیست. بهتر است ایشان دست از کشتار مردم مظلوم فلسطین بردارد و دست از جنایت‌های روزمره‌شان بردارند. لازم نیست ایشان نگران وضعیت مردم ایران باشد. بی‌تردید مردم ایران توانایی حل و فصل مسائل خودشان را دارند و نیازی به شعبده‌بازی و فریبکاری نیست.

قاسمی افزود: به نظر می‌رسد در پی سفر ناکام نخست‌وزیر اسرائیل به اروپا و ناکامی‌شان در همراه ساختن تروییکا اروپا با آمریکا، درصدد بودند کار دیگری انجام دهند و به همین خاطر، این اقدام ریاکارانه و فریبکارانه در این باره تفسیر کرد.

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز دومین فردی بود که به پیشنهاد بنیامین نتانیاهو واکنش نشان داد. چرا که نتانیاهو در پیام ویدئویی خود از آقای کلانتری هم نام برده و به نقل از او گفته بود که بحران آب در ایران ۵۰ میلیون نفر از شهروندان ایرانی را مجبور به ترک خانه هایشان خواهد کرد.

کلانتری در واکنش به نتانیاهو گفت که نخست وزیر اسرائیل “هر کاری دوست دارد بکند ولی قبل از آن بهتر است برود کثافت‌کاری‌های خودش را جمع کند”.

او افزود “نتانیاهو غلط می‌کند. به نتانیاهو چه ربطی دارد محیط زیست ایران، او برود دنبال کار خودش”. بهرام قاسمی سخنگوی وزرات امور خارجه ایران هم درباره اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو گفته “بهتر است ایشان دست از کشتار مردم مظلوم فلسطین بردارد… لازم نیست ایشان نگران وضعیت مردم ایران باشد”.

گفتنی است نتانیاهو در پیام خود گفته بود “نفرت رژیم ایران، احترام و دوستی میان دو ملت را متوقف نخواهد کرد”. او مردم ایران را “قربانی رژیمی بی‌رحم و استبدادی” خواند “که حتی آب مورد نیازشان را از آنها دریغ می‌کند”.

پیش از این رضا اردکانیان، وزیر نیروی کشور گفته بود: حدود ۳۰۰ شهر کشور با جمعیت حدود ۱۷ میلیون نفر در تنش آبی هستند. در شرایطی که آب مورد نیاز در یک منطقه با آب موجود برابر نباشد تنش آبی رخ می‌دهد و به هر میزانی هم که کسری آب داشته باشیم میزان تنش بیشتر خواهد بود.