تشریح ابعاد لایحه تجمعات اعتراضات مردمی در ایران ، نحوه رسیدگی به توهین به صالحی و دختر هاشمی رفسنجانی در گذشته باید مشخص شود

 

نگام ، سیاسی _ لایحه تجمعات اعتراضات مردمی پس از تجمعات دی ماه سال ۹۶ در دستور کار وزارت کشور قرار گرفت و بنا به گفته قدرتعلی حشمتیان، نائب رئیس خانه احزاب ایران نخستین جلسه کارشناسی تدوین این لایحه نیز در آخرین روزهای سال گذشته برگزار شد.

سارا آکالین _ هیات دولت نیز روز بیست خرداد با هدف ساماندهی برگزاری تجمعات، درخصوص پیش‌بینی و تعیین محل‌های مناسب برای این اقدام تصمیم‌گیری کرد و ورزشگاه‌های دستجردی، تختی، معتمدی، آزادی و شهید شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، شهر و ضلع شمالی مجلس به عنوان محل‌های مناسب تجمع در کلانشهر تهران تعیین شدند. در سایر شهرها، شوراهای تأمین برای شهرهای با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر، یک محل و با جمعیت بیش از آن، دو محل را با لحاظ شرایط ایجابی و سلبی از قبیل قابل دسترس و داخل محیط شهری بودن و متناسب بودن وسعت محل اجتماع، با جمعیت تعیین کرد.

در این رابطه قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به ابعاد لایحه تجمعات اعتراضات مردمی اشاره و تصریح کرد: در لایحه تجمعات اعتراضات مردمی جایگاه اعتراضات، روش حضور در تجمعات و نحوه جمع‌بندی، اعتراضات صنفی، سیاسی و اجتماعی به طور مجزا تعریف و مشخص شده است.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ملت درباره آخرین وضعیت و مفاد لایحه تجمعات اعتراضات مردمی، گفت: معاونت سیاسی وزارت کشور بعد از برگزاری تجمعات و اعتراضات گسترده مردمی در دی ماه سال ۹۶ با هدف ساماندهی اعتراضات و تعیین اماکن مشخص برای برگزاری تجمعات لایحه تجمعات اعتراضات مردمی را تهیه و پیشنهاد کرد.

میرزایی نیکو افزود: کمیسیون ماده ۱۰ احزاب نیز پیشنهادهایی در مورد لایحه تجمعات اعتراضات مردمی دارد که در اولین جلسه آتی قرار است به این موضوعات پرداخته شود، در حقیقت در جریان تصمیمات و بررسی اصلاح قانون احزاب که طی سه ماه اخیر جلسات منظمی داشتیم، در مورد تجمعات نیز پیشنهادهایی مطرح شد که بر اساس آنها راه‌حل‌ها که می‌تواند فضای جامعه را از شرایط شکننده خارج کند، تجمیع و ارایه شود.

وی همچنین گفت: در صورتی که قرار به تدوین چارچوب و مقررات برای تجمعات در کشور باشد، در لایحه مذکور باید محورهایی جهت جلوگیری از توهین به اشخاص ملی و بروز تخلفات در جریات اعتراضات مورد توجه قرار گیرد، توهین به رئیس‌جمهور، وزیر و رئیس قوه‌ای‌ یا مسئول دیگر انتخاب شده درست نیست، بنابراین نحوه رسیدگی به توهین‌هایی همچون توهین به آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در راهپیمایی روز قدس و دختر آقای هاشمی رفسنجانی در گذشته باید مشخص شود.

این نماینده مجلس، با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر تعیین اماکنی برای برگزاری تجمعات، تصریح کرد: تعیین فضاهای مشخص برای برگزاری تجمعات با چارچوب معین تصمیم بسیار منطقی است که در لایحه تجمعات اعتراضات مردمی نیز به طور تکمیلی باید مورد توجه قرار گیرد. این فضاها باید از نفوذ بیگانگان و سودجویان عاری باشد، همچنین فضاهای حفاظت شده‌ای باشد که علاوه بر تامین امنیت معترضان از بروز خشونت علیه سایرین هم جلوگیری کند، در حقیقت هر چه به سمت دموکراسی پیش رویم، وضعیت اعتراضات مردم و تجمعات شفاف‌تر و روشن‌تر خواهد شد.

گفتنی است تعیین محل تجمعات اعتراضی از این حیث حائز اهمیت است که عماد افروغ، استاد دانشگاه و نماینده دوره هفتم مجلس گفته بود: هرچند اعتراضات دی‌ماه در چند روز به پایان رسید و خاموش شد، اما نگرانی از اینکه دوباره این زخم سرباز کند، بین بسیاری از مسئولان وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از راه‌های پیشگیری صحبت می‌کنند و پیشنهادهای متفاوتی می‌دهند؛ از جلب رضایت عمومی مردم گرفته تا حل مشکلات معیشتی و جلوگیری از فساد و رانت در دستگاه‌ها.