اخبار روز حقوق بشر ؛ گزارشی از بازداشت فرهاد جعفری، نویسنده و روزنامه‌نگار در مشهد / دو فعال دانشجویی بازداشت شده در اعتراضات سراسری دیماه به ۱۶ سال زندان محکوم شدند

نگام ، حقوق بشر _ «تایید حکم اعدام» هشت متهم حمله به مجلس و آرامگاه خمینی در دیوان عالی کشور ، اعتصاب غذا هشت درویش و ادامه برگزاری دادگاه‌ زندانیان عقیدتی بدون حضور وکلا ، تعویق جلسه دادرسی حمیدرضا امینی به دلیل اعمال “تبصره ماده ۴۸” و گزینشی کردن حضور وکیل ، سها ایزدی دانشجوی بهایی دانشگاه زنجان از تحصیل محروم شد ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

گزارشی از بازداشت فرهاد جعفری، نویسنده و روزنامه‌نگار در مشهد

فرهاد جعفری، نویسنده و روزنامه نگار ساکن مشهد توسط ماموران اطلاعات سپاه در منزل خود بازداشت و پس از بازجویی‌های اولیه به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده است. دادگاه انقلاب دیروز وثیقه ارائه شده از سوی خانواده این شهروند مشهدی را نپذیرفت تا بازداشت او در بند قرنطینه زندان وکیل آباد ادامه یابد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دو فعال دانشجویی بازداشت شده در اعتراضات سراسری دیماه به ۱۶ سال زندان محکوم شدند

در ادامه برخورد با دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دیماه، سینا درویش عمران و علی مظفری، دو تن از فعالان دانشجویی روز دوشنبه توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مجموعا به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

«تایید حکم اعدام» هشت متهم حمله به مجلس و آرامگاه خمینی در دیوان عالی کشور

همزمان با اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره دستگیری ۲۷ عضو یک «گروه تروریستی»، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران خبر داد که حکم اعدام هشت متهم حمله به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اعتصاب غذا هشت درویش و ادامه برگزاری دادگاه‌ زندانیان عقیدتی بدون حضور وکلا

همسر محسن عزیزی درویش زندانی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت همسر او به همراه هفت درویش دیگر در زندان ندامتگاه بزرگ تهران در اعتراض به وضعیت‌شان در زندان و ادامه محدودیت‌ها برای رهبرشان (نورعلی تابنده)اقدام به اعتصاب غذا (تر)  کرده‌اند. به گفته نیلوفر دولتشاه این دراویش اعلام کرده‌اند تا ادامه این وضعیت دست از اعتصاب غذا برنخواهند داشت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

تعویق جلسه دادرسی حمیدرضا امینی به دلیل اعمال “تبصره ماده ۴۸” و گزینشی کردن حضور وکیل

دیروز جلسه دادرسی حمیدرضا امینی مدیر یک کانال تلگرامی به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به دلیل اعمال “تبصره ماده ۴۸” و گزینشی کردن حضور وکیل، به تعویق افتاد. آقای امینی خواستار حضور وکیل مدافع منتخب خود بود اما قاضی با اشاره به لیست وکلای “مورد اعتماد رئیس قوه قضائیه” گفت که چون نام وکیل او در این لیست نیست نمیتواند در محاکمه آقای امینی شرکت جوید.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سها ایزدی دانشجوی بهایی دانشگاه زنجان از تحصیل محروم شد

یک منبع مطلع به کمپین گفت سها ایزدی دانشجوی مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه زنجان در اسفند ۱۳۹۶ به دلیل «بهایی بودن» از دانشگاه اخراج شده است.سها ایزدی، متولد سال ۱۳۷۶، در سال ۱۳۹۴ در رشته مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان پذیرفته شد. او  با گذراندن ۱۵۰ واحد تحصیلی و در شرایطی که تقریبا یک سال بیشتر از پایان تحصیلش نمانده بود از  این دانشگاه در اسفند ۹۶ اخراج شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید