دیپلمات ایرانی در پی توافق روسیه با اسرائیل علیه ایران:روسیه و اسرائیل روابط گسترده‌‌‌ای باهم دارند و روسیه ضامن حفظ امنیت اسرائیل است

 

نگام ، بین الملل _ چندی پیش بود که واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد علنا اعلام کرد که در خصوص حضور نیروهای ایرانی در سوریه با اسرائیل توافق کرده اند و اتفاقا از این توافق نیز راضی هستند، سیدحسین موسویان، دیپلمات سابق کشور نکاتی را درباره وضعیت پیش رو در سوریه و یمن و احتمال معامله پشت پرده میان اسرائیل و روسیه عنوان کرد و حال، سید رسول موسوی، استاد دانشگاه و سفیر پیشین ایران در فنلاند نکاتی را درباره روسیه اعلام کرد که در نوع خود قابل تامل است.

سارا آکالین _ سید رسول موسوی در گفتگو با “ایلنا” تصریح کرد: روس‌ها می‌دانند که نباید کاری را انجام دهند که به امنیت اسرائیل لطمه بخورد چون به هر حال مسکو و تل‌آویو روابط گسترده‌‌‌ای باهم دارند و روسیه به عنوان یک عضو گروه چهارجانبه ضامن حفظ امنیت رژیم اشغالگر قدس است. با این وجود روس‌ها همزمان می‌دانند که نباید شرکایشان هم ضربه بخورند. ایران در سوریه خواه یا ناخواه شریک روسیه محسوب می‌شوند.

وی افزود: با این حال باید برآیندهای نهایی را دید و منتظر ماند که روند تحولات چگونه پیش می‌رود. روس‌ها می‌دانند که نباید وارد عرصه‌ای شوند که امنیت اسرائیل به خطر بیفتد و از طرف دیگر احتیاط‌های دیگر را هم مدنظر قرار می‌دهند و به صورت همزمان با بازیگران مختلف در ارتباط بوده و به ایفای نقش می‌پردازند.

این دیپلمات گفت: روس‌ها یکی از اعضای گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه است و بازیگرانی همچون اتحادیه اروپا، ایالات متحده امریکا و سازمان ملل هم در آن هستند و این گروه برای شکل‌گیری صلح خاورمیانه بر اساس تئوری به رسمیت شناختن اسرائیل و تضمین امنیت اسراییل و شکل‌گیری فلسطین به عنوان یک دولت فعالیت می‌کنند.

موسوی افزود: در این چارچوب روس‌ها در جایی که اسرائیلی‌ها تحرک داشته باشند، وارد نمی‌شوند. اگر کسانی تصور می‌کنند روسیه در چارچوب دیدگاه‌های ایران به محور مقاومت وارد شده و در جهت خواست محور مقاومت در سوریه عمل می‌کند، دچار اشتباه تحلیلی شده‌‌اند اما از طرف دیگر، اگر فکر کنیم روسیه و اسرائیل به توافقی برای حل بحران سوریه رسیدند، هم اشتباه است.

او گفت شناختی که من نسبت به راهبرد سیاست خارجی روسیه در خاورمیانه دارم آن است که روسیه بر اساس طرح کنسرت چندصدایی سیاست‌های خود را در خاورمیانه را پیش می‌برد یعنی روس‌ها درصدد هستند همزمان با همه بازیگران اصلی در خاورمیانه و شمال آفریقا رابطه گسترده داشته باشند. این قدرت‌ها، الزاما قدرت‌های دولتی نیستند بلکه می‌توانند بازیگران غیردولتی همانند حزب‌الله، حوثی‌ها، حماس و … را شامل شوند.

پیش از این سیدحسین موسویان، دیپلمات سابق کشور درباره موضوع مذاکره روسیه و اسرائیل گفته بود: چند روز پیش هم در کنفرانسی در اروپا شرکت داشتم و از کارشناسان مطلع اروپایی شنیدم که اسراییل و روسیه در حال مذاکره در مورد نهایی کردن طرحی در مورد حل بحران سوریه هستند.

به گفته موسویان در طرح هفت ماده‌ای روسیه و اسرائیل گفته شده،۱- بشار اسد در قدرت بماند، ۲- به حضور نظامی ایران و حزب‌‌‌الله در سوریه خاتمه داده شود،

۳- اسرائیل به حملات نظامی خود به سوریه خاتمه دهد، ۴- حضور نظامی روسیه در سوریه تثبیت شود، ۵- درصورت لزوم، مستشاران روسی و سازمان ملل در کنار سربازان سوریه در مرز این کشور با اسرائیل مستقر شوند۶- بعد از مدتی آمریکا هم به تدریج نیروهای نظامی‌‌‌اش را از سوریه خارج کند، ۷- عادی‌‌‌سازی روابط سوریه با اعراب انجام شود که با پول کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان آغاز شود.

این دیپلمات سابق کشور همچنین گفت: کارشناسان اروپایی همچنین به من گفتند که برنامه بعدی اسرائیل این است که اولا کشورهای عربی خلیج فارس کمک‌‌‌های میلیاردی خود به سوریه را به کاهش نفوذ سیاسی – امنیتی ایران در سوریه مشروط کنند و ثانیا بلندی‌های جولان سوریه را با حمایت آمریکا به طور رسمی به خاک اسرائیل الحاق کند که در این صورت دیگر قدرت‌‌‌‌‌‌های بزرگ و کشورهای عربی، همچون موضوع پایتختی بیت‌‌‌‌‌‌المقدس، به‌‌‌‌‌ صدور بیانیه‌‌‌‌‌‌های مخالفت سیاسی اکتفا کرده و این پروسه را به پیش برد.

One thought on “دیپلمات ایرانی در پی توافق روسیه با اسرائیل علیه ایران:روسیه و اسرائیل روابط گسترده‌‌‌ای باهم دارند و روسیه ضامن حفظ امنیت اسرائیل است

Comments are closed.