اخبار روز بین الملل ؛ رایزنی یک ساعته‌ تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه؛ روحانی: اگر ایران نتواند از امتیاز برجام استفاده کند، عملا ماندن در آن، امکان پذیر نخواهد بود؛ اقدامات اروپا باید ملموس باشد / مکرون: نباید برای کسانی که به دنبال نابودی توافق هستند، فرصت طلایی ایجاد کرد

نگام ، بین الملل _ اتحاد مقتدی صدر و هادی عامری برای تشکیل دولت آینده عراق ، واکنش‌ها به توافق خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی: همه راضی‌اند جز ایران ، رای مجلس کانادا به توقف مذاکرات برای از سرگیری روابط با ایران ، ترامپ: کیم قطعا در زمان مناسب به کاخ سفید خواهد آمد ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

رایزنی یک ساعته‌ تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه؛روحانی: اگر ایران نتواند از امتیاز برجام استفاده کند، عملا ماندن در آن، امکان پذیر نخواهد بود؛ اقدامات اروپا باید ملموس باشد / مکرون: نباید برای کسانی که به دنبال نابودی توافق هستند، فرصت طلایی ایجاد کرد
حجت الاسلام حسن روحانی عصر سه شنبه در گفت و گوی تلفنی “امانوئل مکرون” رئیس جمهور فرانسه، از مواضع اروپا و از جمله فرانسه برای حفظ برجام تاکنون، ابراز خرسندی کرد اما درعین حال گفت که این اظهارات و بیانیه ها، باید با اقدامات و راه حل های عملی و ملموس جهت جبران بهره مندی ایران از منافع ماندن در برجام همراه باشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اتحاد مقتدی صدر و هادی عامری برای تشکیل دولت آینده عراق

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی و هادی عامری، رئیس سپاه بدر و متحد حکومت ایران، پس از چند هفته مذاکرات فشرده از اتحاد دو ائتلاف خود برای تشکیل دولت آینده عراق خبر داده اند.این خبر سه شنبه (۱۲ ژوئن) در یک نشست خبری مشترک پس از دیدار مقتدی صدر و هادی عامری در شهر نجف اعلام شد.مقتدی صدر در این نشست گفت: “دیدار ما بسیار مثبت بود. ما برای پایان دادن به رنج این کشور و مردم آن دیدار کردیم. اتحاد جدید ما ملی است.”

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

واکنش‌ها به توافق خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی: همه راضی‌اند جز ایران

کره جنوبی، ژاپن و مالزی از توافق خلع سلاح هسته‌‌ای شبه‌جزیره کره که در گفت‌وگوی رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی در سنگاپور حاصل شد، خشنودند. جمهوری خلق چین اعلام کرده که وقت گفت‌وگو درباره رفع تحریم‌های اقتصادی علیه پیونگ‌یانگ فرارسیده، حتی روسیه هم اجلاس سنگاپور را سازنده خوانده. جمهوری اسلامی اما همانطور که انتظار می‌رفت، با اشاره به خروج آمریکا از برجام، از اعتماد کره شمالی به رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رای مجلس کانادا به توقف مذاکرات برای از سرگیری روابط با ایران

مجلس عوام کانادا روز سه شنبه ۲۲ خردادماه طرح توقف کلیه مذاکرات با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک را تصویب کرد. طبق این مصوبه، همچنین سپاه پاسداران ایران در «فهرست گروه‌های تروریستی» قرار می‌گیرد.این طرح به پیشنهاد گارنت گینویس، نماینده محافظه کار، در مجلس عوام کانادا مطرح شد.به هنگام رای گیری که به صورت قیام انجام شد، ابتدا نمایندگان محافظه‌کار به عنوان حمایت از این طرح قیام کردند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ترامپ: کیم قطعا در زمان مناسب به کاخ سفید خواهد آمد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از دعوت کیم جونگ اون به کاخ سفید خبر داده و تاکید کرده که مانورهای نظامی مشترک کشورش با کره جنوبی تا زمانی که مذاکرات با کره شمالی با “حسن نیت” ادامه پیدا بکند متوقف خواهد شد.دونالد ترامپ پس از دیدار روز سه شنبه با رهبر کره شمالی، در یک کنفرانس خبری در سنگاپور این مانورهای سالانه را اقدامی “تحریک آمیز خواند” که توقف آن صرفه جویی مالی بزرگی برای آمریکا خواهد بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید