تشکل های دانشجویی: رفتار گزینشی و سلیقه ای دفتر نهاد رهبری نسبت به دانشجویان قابل دفاع نیست

نگام ، سیاسی _ رفتار گزینشی و سلیقه ای دفتر نهاد رهبری به ضیافت افطاری هر ساله با دانشجویان محدود نمیشود. عملکرد نهاد چه در سطح وزارت و چه در سطح دانشگاه به هیچ عنوان قابل دفاع نیست. در سطح وزارت، دفتر نهاد با رفتار و اعمال غیرقانونی مانع تاسیس اتحادیه های دانشجویی میشود. مصداق بارز آن، اتحادیه تشکلهای اسلامی دانشجویان ایران است که حدود ده ماه از موافقت اصولی آن میگذرد اما با مانع تراشیهای غیرموجه دفتر نهاد رهبری در دانشگاهها و همچنین تهمت های ناروا و غیراخلاقی برخی مسئولین نهاد به اعضای تشکلهای هیئت موسس این اتحادیه، تاکنون موفق به اخذ مجوز نهایی نشده است.

 

شرح بیانیه را در ذیل میخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم
لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمِیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ
همانا ما پیامبران خود را با ادلّه و معجزات فرستادیم و با ایشان کتاب و میزان عدل نازل کردیم تا مردم به راستی و عدالت گرایند

اتحادیه‌ها و تشکلهای موسس اتحادیه‌های دانشجویی سراسر کشور در رابطه با عملکرد دفتر نهاد‌‌‌ رهبری در دانشگاه‌ها، در چند بند انتقاداتی را ارائه می‌دهد:

هر ساله در ماه مبارک رمضان، رهبری با دانشجویان دیداری دارد، در این جلسه نگرانی‌ها و دغدغه‌های طیف‌های دانشجویی نسبت به مسائل کلان کشوری و دانشگاهی توسط نمایندگان دانشجویان مطرح می‌گردد، متاسفانه در سال‌های اخیر، تریبون‌های دانشجویی در این جلسه کاملا فرمایشی و گزینشی بوده‌ است به طوری که به جز نماینده نشریات دانشجویی که در برخی سالها امکان صحبت مییابد، همه تریبون‌ها به یک طیف و جناح خاص داده می‌شود و این در حالی است که طیفهای دیگر تشکل‌های دانشجویی نظیر امضا کننده این اطلاعیه و شوراهای صنفی که جمعیت زیادی را در دانشگاه‌ها نمایندگی می‌کنند، فرصت و مجال بیان دیدگاهها و انتقادات خویش را در حضور رهبری نمی‌یابند. از طرفی کلیه متن‌های سخنرانی برخلاف تصور، قبل از جلسه توسط دفتر نهاد رهبری بررسی میشود تا مبادا صحبت‌هایی برخلاف میل دفتر نهاد بر زبان رانده شود. به طور مثال در ضیافت افطاری سال قبل یک ساعت قبل از شروع جلسه دو نفر از سخنرانان بعد از بررسی متن ایشان به بهانه کمبود وقت حذف شدند، در حالی که در همان جلسه به دانشجوی عراقی به نمایندگی از دانشجویان خارج از کشور فرصت سخنرانی داده شد.

چند روز قبل از ضیافت افطاری امسال، وزارتین از تشکلهای هیئت موسس اتحادیه تشکلهای اسلامی دانشجویان ایران جهت سخنرانی در مراسم درخواست معرفی سخنران نمودند. اما در کمال ناباوری و بدون ارائه هیچ دلیلی با سه گزینه اول معرفی شده برای سخنرانی توسط دفتر نهاد رهبری مخالفت شد. این تشکلها نیز در اعتراض به این حرکت، حاضر به معرفی گزینه های دیگر نشدند. از طرف دیگر فرصت سخنرانی نماینده انجمنهای اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) نیز غصب شد. به طوری که برخلاف هماهنگیهای صورت گرفته، ایشان پس از ورود به بیت رهبری متوجه میشود که نامش در بین سخنرانان جلسه قرار ندارد و انجمنهای اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) نیز از حق قانونی خود برای اعلام دلبستگیها و نگرانیهای خود به رهبری جمهوری اسلامی محروم شدند. بدین ترتیب روند غیر حسنه دفتر نهاد در ضیافت امسال هم ادامه داشت و طیف عظیمی از جریان دانشجویی بدون داشتن حتی یک تریبون رمضان امسال را هم به پایان ببرند.

رفتار گزینشی و سلیقه ای دفتر نهاد رهبری به ضیافت افطاری هر ساله با دانشجویان محدود نمیشود. عملکرد نهاد چه در سطح وزارت و چه در سطح دانشگاه به هیچ عنوان قابل دفاع نیست. در سطح وزارت، دفتر نهاد با رفتار و اعمال غیرقانونی مانع تاسیس اتحادیه های دانشجویی میشود. مصداق بارز آن، اتحادیه تشکلهای اسلامی دانشجویان ایران است که حدود ده ماه از موافقت اصولی آن میگذرد اما با مانع تراشیهای غیرموجه دفتر نهاد رهبری در دانشگاهها و همچنین تهمت های ناروا و غیراخلاقی برخی مسئولین نهاد به اعضای تشکلهای هیئت موسس این اتحادیه، تاکنون موفق به اخذ مجوز نهایی نشده است. در سطح دانشگاه دفتر نهاد رهبری به جای اینکه مآمنی برای دانشجویان باشد تا چهره اسلام حقیقی را برای نسل جدید آشکار کند، به مثابه یک نهاد امنیتی و فراقانونی در اغلب دانشگاهها رفتار میکند و گاها با ایجاد پرونده سازیهای غیراخلاقی و واهی، دانشجویان را درگیر دادگاههای پرمخاطره قوه قضاییه میکند.
سوالی که در این جا مطرح میشود این است که دفتر نهاد بر اساس چه اصول و قوانینی دست به چنین اعمالی میزند؟ مگر این مجموعه نماینده رهبری در دانشگاهها نیست؟ بر اساس کدام فرمایش ایشان اینگونه رفتار میکنند؟ رهبری که چند سال پیش طرح کرسیهای آزاداندیشی در دانشگاه را مطرح نمودند و همواره بر ایجاد فضای باز در دانشگاه و جامعه جهت انتقاد از حتی شخص اول مملکت تاکید دارند. اما مجموعه تحت امر ایشان به گونه ای دیگر رفتار میکند. امید است برای برطرف شدن چنین مشکلاتی هرچه سریعتر در این حوزه تدابیری اندیشیده و اتخاذ گردد و اعتماد عمومی در دانشگاهها احیا شود، چرا که آثار زیان بار این اعمال به شدت جبران ناپذیر و سنگین است.
والسلام

تشکلهای هیئت موسس تشکلهای اسلامی دانشجویان ایران (تادا)
تشکلهای هیئت موسس اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره)
اتحادیه تشکلهای اسلامی سیاسی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی (اتحادیه اول)