همیشه در مسیر دولت رد پای مشهد دیده می شود ، از ناآرامی‌های دی ماه تا پیامک تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس ، سنگ‌اندازی جدید مخالفان خراسانی روحانی

نگام ، سیاسی _ مدتی است مشهد نه با امام رضا (ع) که با برخی حواشی  …، از جمله مواضع تند، شروع اعتراضات دی ماه ۹۶ و این روزها هم پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس بر سر زبان‌ها می‌افتد ، ۵ ماه از حوادث دی‌‌ماه می‌گذرد و حالا رد پای مشهد در جنجالی تازه دیده می‌شود؛ آنطور که علیرضا رحیمی نماینده اصلاح‌طلب مجلس خبر داده سرمنشأ موج پیامک‌های تهدید‌آمیز به نمایندگان در صورت تصویب لایحه FATF که در چند هفته خبرساز بوده، از شهر مشهد بوده است ، گویا شکست رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته برای مردم تاوان سنگینی دارد که علم الهدی و یاران دلواپسش را از ادامه سنگ اندازی های بی امان بر علیه دولت منتخب ملت منصرف نمی کند.

 

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، مصطفی کواکبیان نماینده تهران از دریافت نزدیک به ۶۰۰ پیامک تهدیدآمیز علیه  FATF توسط نمایندگان خبر داد که مرجع آن را یک نهاد دانشجویی معرفی کرد. امروز نیز علیرضا رحیمی در حساب توییتری خود، پرده از منشأ پیامک‌ها برداشت و اعلام کرد: «امروز از گزارش پیامکهای حاوی تهدید و توهین به نمایندگان در حضور دکتر لاریجانی مشخص شد مرکز طراحی و سازماندهی پیامکها علیه نمایندگان و مجلس (با هدف رد لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم) شهر مشهد بوده است». او مرکز طراحی این پیامک‌ها را حلقه اولترا افراطی خواند که از کره شمالی برای ایران تصور بیشتری ندارند.

سهیلا جلودارزاده نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا در گفت‌وگویی که با خبر فوری داشت، این پیامک‌ها را بعضا توهین آمیز خواند و تعدادی دیگر که محتوایی مودبانه داشت را به برخی از تشکل‌های دانشجویی نسبت داد. او در عین حال اظهار کرد که در راستای احترام به عقاید مردم، پیامک های تهدیدآمیز برخی از افراد را نادیده می‌گیریم.

به نوشته خانه ملت، علی ادیانی نماینده قائم‌شهر نیز با اشاره به تهدیدآمیز بودن برخی پیامک‌ها و استفاده از تعبیر بمباران پیامکی نمایندگان، از رییس مجلس و هیات رییسه خواست برای این مساله فکری کنند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز با ارجاع به ماده ۲۴ آیین نامه اظهار کرد: معتقدم این موضوع باید در هیات رئیسه بررسی شود تا برای آن چاره ای یافته و مانع از ادامه پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان شویم، چرا که برخی ها از طریق پیامک ها مانع از تفقد نمایندگان در موضوعات مختلف می شوند، لذا موضوع در هیات رئیسه بحث و بررسی می شود.

اما حلقه اولترا افراطی در مشهد که یک روز جنجال اعتراضات و روزی دیگر پیامک‌های حاوی تهدید و توهین به نمایندگان قانونی ملت را می‌سازند، چه کسانی هستند و چرا برخوردی با آن‌ها صورت نمی‌گیرد؟

تقریبا سرنخ همه اتفاق‌ها و اعتراضات یک سال اخیر را که دنبال کنی به یک جا ختم می‌شود؛ مشهد. از اعتراضات دی ماه که کشور را با بحران جدی مواجه کرد تا جنجال‌های هفته اخیر درباره تصویب لایحه الحاق ایران بهFATF که حالا خبر می‌رسد از یک اتاق فکر هدایت می‌‌شود؛ اتاق فکری در مشهد، شهر رقبای سیاسی حسن روحانی که پیاده‌نظام‌ها در تهران برنامه‌هایش را اجرا می‌کنند.

 

با بالا گرفتن اعتراضات مردمی در زمستان سال گذشته که جرقه آن از مشهد زده شده بود خبری به نقل از غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی منتشر شد که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، احمد علم‌الهدی را به دلیل «اقدام پشت ‌پرده او در تجمع مشهد» به‌شدت توبیخ کرده و گفته بود پرونده او را به دادگاه ویژه روحانیت ارسال می‌کند.

 

گرچه این خبر بلافاصله از سوی امام جمعه مشهد تکذیب شد اما مسئولان دولتی در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود با کنایه‌ به کسانی که اعتراضات را به بهانه حمله به دولت کلید زده بودند هشدار می‌دادند دود این آتش تنها به چشم دولت نمی‌رود و همه را خواهد سوزاند. نمونه آن اظهارات اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری بود که یک روز پس از راه‌پیمایی‌ها در مشهد، هشدار داد که «کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند، بدانند دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان‌دهنده آن نیستند.»

 

روشن شدن جرقه اعتراضات از مشهد با شعارهایی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت حسن روحانی چیزی نبود که قابل انکار باشد؛ حتی علم‌الهدی در شکوائیه‌ای که برای دبیرشورای امنیت ملی نوشت شروع اعتراضات از مشهد را منکر نشده و هرچند باز هم از دولت انتقاد و گلایه کرده بود اما گفته بود در روز اول تجمعات مشهد در سفر سبزوار بوده است.

 

حالا ۵ ماه از حوادث دی‌ ماه می‌گذرد و  این بار رد پای مشهد در جنجالی تازه دیده می‌شود؛ درحالیکه فرصت زیادی برای بررسی و تصویب لایحه الحاق ایران به FATF  زمان باقی نمانده است و در صورت تصویب نشدن، ایران در لیست سیاه قرار می‌گیرد و به موجب آن ریسک سرمایه‌گذاری خارجی در کشور افزایش می‌یابد، به نظر می‌رسد با هدایت از مشهد برای دو ماه به تعویق افتاده است.

 

 

از یک سو نصرالله پژمانفر، محمدجواد کریمی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدحسین حسین‌زاده بحرینی که همگی از مشهد راهی بهارستان شده‌اند جزء مخالفان تصویب لایحه الحاق ایران به FATF و از سردمداران جنجال‌های اخیر در مجلس‌اند، از سوی دیگر خبر رسیده که سرمنشأ موج پیامک‌های تهدید‌آمیز به نمایندگان در صورت تصویب این لایحه که در چند هفته خبرساز بوده، شهر مشهد بوده است؛ علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس این خبر را اعلام کرده و در توئیتر خود با تأیید نقش مشهد در به تعویق افتادن بررسی لایحه الحاق ایران به FATF نوشته است:‌‌ »از گزارش پیامکهای حاوی تهدید و توهین به نمایندگان در حضور دکتر لاریجانی مشخص شد مرکز طراحی و سازماندهی پیامک‌ها علیه نمایندگان و مجلس (با هدف رد لایحه مقابله با تأمین مالی تروریسم) شهر مشهد بوده است. حلقه اولتراافراطی که از کره شمالی برای ایران تصور بیشتری ندارند.»

 

محمدرضا تابش دیگر نماینده‌ای است که درباره سرمنشاء این پیامک‌ها اظهارنظر کرده و گفته که بعضی از شماره‌هایی که این پیامک‌ها را ارسال کرده تقریبا ثابت است و ظاهرا تشکیلاتی شماره نمایندگان هر استان را به همان استان مرتبط داده تا آنها این پیامک‌ها را ارسال کنند؛ تابش اما گفته که ممکن است به صورت کشوری هم این کار را انجام داده باشند اما اینکه این تشکیلات چه تشکیلاتی است، موضوعی است که وزارت اطلاعات باید آن را عنوان کند.

علی مطهری هم معتقد است ارسال‌کنندگان پیامک به نمایندگان حتی از جبهه پایداری هم تندروتر هستند ، او در این رابطه گفته است : به نظر می‌رسد این پیامک‌ها توسط همان کسانی ارسال شده که کنسولگری عربستان در مشهد را نیز مورد حمله قرار دادند. درواقع مسائلی درباره منشا ارسال این پیامک‌ها مطرح شده که البته هنوز به اثبات نرسیده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس هم امروز در جلسه علنی در پاسخ به تذکر علی ادیانی که نسبت به ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان اعتراض کرده بود اعلام کرد هیات رئیسه این موضوع را پیگیری خواهد کرد.  لاریجانی در واکنش به این اتفاق گفت: «ارسال پیامک تهدیدآمیز به نمایندگان ممکن است موجب شود نمایندگان نتوانند در موضوعات مختلف تفکر کنند لذا ما در هیات رییسه این موضوع را بررسی می‌کنیم که چطور شماره‌های نمایندگان در اختیار این افراد قرار گرفته و برای آن تمهیدی خواهیم کرد.»

 

حال باید منتظر ماند و دید نتیجه پیگیری‌های هیات رئیسه مجلس از پشت پرده پیامک‌های تهدید‌آمیز به نمایندگان منجر به افشای نقش رقبای مشهدی حسن روحانی در سنگ‌اندازی جدید برای دولت خواهد شد یا باید شاهد شروع جنجال‌آفرینی جدید دیگری از این شهر باشیم.