نماینده مجلس: تصور مردم بسیاری از کشورها از ایران کشوری مانند عراق است ، سخت‌گیری‌های کشورها برای ورود ایرانیان به کشورشان بسیار است

 

نگام ، اجتماعی _ علیرضا ابراهیمی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس ایران در اظهاراتی مهم اعلام کرد: مردم بسیاری از کشورها ایران را به خوبی نمی‌شناسند و وقتی صحبت از ایران می‌شود تصور آنان کشوری مانند عراق و… است؛ این برداشت غلط باعث می‌شود کشورهای دیگر از وضعیت امنیت در کشور ما اطلاعی نداشته باشند و بنابراین تمایلی به لغو روادید ندارند.

سارا آکالین _ ابراهیمی این اظهارات را در این رابطه که اعتبار گذرنامه ایرانی در چند سال اخیر پایین‌تر آمده است، بیان کرد و افزود: در حال حاضر حفظ منزلت و شأن پاسپورت ایرانی با چالش مواجه شده و سخت‌گیری‌های سایر کشورها برای ورود ایرانیان به کشورشان بسیار است.

ابراهیمی تاکید کرد: وزارت خارجه باید با دپیلماسی قوی راهی برای ارتقای اعتبار گذرنامه ایرانی بیابد؛ رایزن‌های فرهنگی، سفرا و کاردارها باید علاوه بر مسائل سیاسی به مسائل اقتصادی، فرهنگی و… نیز توجه کنند ولی کم‌کاری مسئولان باعث شده چهره ایران به درستی در جهان نمایش داده نشود.

او در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: معرفی جاذبه‌های گردشگری و اطمینان‌بخشی برای وجود امنیت در ایران می‌تواند یکی از راه‌های ارتقا اعتبار گذرنامه ایران باشد تسهیل سفر، لغو دوطرفه روادید، پرداخت یارانه به آژانس‌های مسافرتی برای برگزاری تورهای باکیفیت و… می‌تواند به این موضوع کمک کند.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در صورتی که زیرساخت‌های گردشگری مناسب ایجاد شود و گردشگر از سفر به ایران خاطره خوشی داشته باشد پس از رفتن از ایران تمایل دارد که مجددا بازگردد؛ بنابراین دولت‌ها راغب خواهد شد روادید خود را لغو کنند.

گفتنی است تسهیل و لغو ویزا یکی از مهم ترین شاخصه های تامین امنیت در کشورهای متبوع به شمار می رود و همچنین توانایی یک کشور در لغو روادید متقابل شاخصی مهم در توسعه سیاسی و اجتماعی از ویژگی های سیاست خارجی کارآمد دولت ها محسوب می شود. حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی سال ۱۳۹۲ وعده بازگرداندن احترام به پاسپورت ایرانی را داد. با روی کار آمدن دولت یازدهم و لغو صدور روداید میان ایران و کشورهای همسایه و جهان با هدف افزایش حضور گردشگران خارجی در ایران و همچنین تسهیل سفر شهروندان ایرانی به خارج از کشور، یکی از اولویت های کاری دولت برشمرده شد؛ تا جایی که شخص رئیس جمهور با تاکید بر این موضوع، دستور تشکیل کارگروه ویژه ای با حضور وزارتخانه های اطلاعات، امور خارجه و سازمان گردشگری را صادر کرد.

«هنلی و شرکا» به عنوان یک موسسه بین المللی که در مسائل اقامت و شهروندی فعالیت می کند، هر سال گزارشی درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف دنیا منتشر می کند که در گزارش سال ۲۰۱۲ این موسسه، پاسپورت ایرانی یکی از بی اعتبار ترین پاسپورت های جهان بود.

One thought on “نماینده مجلس: تصور مردم بسیاری از کشورها از ایران کشوری مانند عراق است ، سخت‌گیری‌های کشورها برای ورود ایرانیان به کشورشان بسیار است

Comments are closed.