گفتگوی نگام با سارنگ نادری ، کارشناس امور بازرگانی : سپاه امروز تبدیل به غده سرطانی اقتصاد ایران شده است

نگام ، منصور راسخی _ تلاش برای مهار قدرت اقتصادی سپاه سابقه‌ای طولانی دارد، اما ظاهرا این کار به آن سادگی که برخی گمان می‌کنند نیست. ارزش پروژه‌هایی که به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپرده شده حدود ۱۰ برابر کل بودجه عمرانی کشور است.از طرف دیگر خروج آمریکا از برجام این نقیصه را بیش از پیش در اقتصاد کشور نمایان ساخت.

 

پیرامون همین موضوع گفتگویی کوتاه با آقای سارنگ نادری ، کارشناس امور بازرگانی داشتیم که در ادامه می خوانید:

 

نگام : خروج آمریکا از برجام چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت ؟

بدیهی است که قطع ارتباط ایران با قوی ترین اقتصاد جهان بدون تبعات نیست ، خصوصا اینکه در اقتصاد امروز و شرکتهای عظیم چند ملیتی ، نقش آمریکا بسیار موثرتر از چهل سال قبل است.

 

نگام : پس از دید شما اقتصاد ایران با خروج آمریکا دچار مشکل میشود ؟

بله قطعا ، اقتصاد ایران بخصوص در زمینه ناوگان حمل و نقل هوایی و دریایی بشدت آسیب می بیند و شاهد رشد تورم خواهیم بود.

 

نگام : آیا اعتصابات اقشار مختلف مردمی که در ماهها و هفته های اخیر شاهد آن بودیم میتواند کمکی بر اوضاع نابسامان اقتصاد جامعه داشته باشد؟

تا وقتی که این اعتصابات بصورت سازمان یافته و سندیکایی نباشد تاثیر چندانی ندارد … البته موثرترین این اعتصابات متعلق به کامیونداران بود که در صورت ادامه میتوانست ضربه مهلکی به اعتبار نظام و سپاه بزند.

 

نگام : نقش سپاه بر اوضاع و وضعیت اقتصاد ایران چیست ؟

سپاه امروز تبدیل به غده سرطانی اقتصاد ایران شده … از سویی دچار رشد و بسط گسترده در همه زمینه های اقتصادی شده و از سوی دیگر با فساد سیستماتیک مواجه است … صدر تا ذیل مجموعه اقتصادی سپاه در غیاب نهادهای نظارتی دولتی ، گرفتار فساد است و در بلند مدت خودبخود موجب فلج شدن این پیکره خواهد شد.

 

نگام : تا چه میزان میتوان به بهبود وضعیت اقتصادی کشور خوشبین بود ؟

تنها درمان و علاج وضعیت اقتصادی کنونی ، خروج کامل سپاه و ناجا از حوزه اقتصاد و حرکت بسوی خصوصی سازی واقعی است ، عرض میکنم واقعی ، نه آنچه که تا امروز بنام خصوصی سازی صورت گرفته است.