واکنش دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران به صدور احکام دانشجویان بازداشتی: وزیر علوم باید پاسخگو باشد

نگام ، سیاسی _ دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با بیان این که وزیر علوم باید پاسخگو باشد که تا به امروز چه میزان پای احکام قضایی دانشجوها ایستاده است، گفت: دانشگاه مرغ قربانی عزا و عروسی است.

 

به گزارش شفقنا ، مهرداد پولادی با اشاره به احکام صادره از دادگاه انقلاب برای دانشجویان و موج جدید بازداشت ها اظهار کرد: ما هر جا صحبت از استقلال دانشگاه کردیم، قطعا یکی از مولفه های آن را تبدیل دانشگاه امنیتی به دانشگاه امن می‌دانیم. وزیر علوم باید پاسخگو باشد که تا به امروز چه میزان پای احکام قضایی دانشجوها ایستاده است. شنیده می‌شود که زندان‌های ۸ ساله و ۵ ساله جزای دانشجوهاییست که در اعتراضات دی‌ماه در محیط دانشگاه چند شعار دادند. در انتخابات، دانشگاه محرکه‌ی جامعه است و همه صحبت از استقلال آن می‌کنند اما فردای انتخابات، دانشگاه فرزند خوانده‌ی دولت‌ها می‌شود. اینجاست که دانشگاه مرغ قربانی عزا و عروسی می‌شود.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که عمده‌ی دانشجوهای بازداشتی در دی‌ماه در کجا و چگونه بازداشت شدند‌، گفت: در بین دانشجوهای بازداشتی حتی افرادی هستند که در اعتراضات دی ماه صرفاً در دانشگاه حضور داشتند و بعد از تعقیب در راه منزل یا خوابگاه بازداشت شدند در حالی که وابستگی خاصی به جریانی نداشتند. سوال من این است که آیا وزیر علوم یک مرتبه پای صحبت‌های این دانشجوها نشسته است؟

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران در خصوص اینکه دانشگاه فضای تعامل و گفت‌وگوست، افزود: وقتی از دانشگاه امن سخن به میان می‌آوریم یعنی خواهان آن هستیم که فعالیت و ابراز عقیده در دانشگاه در فضای تعاملی ادامه پیدا کند و احکام قضایی پایانی بر اعتماد به دانشجو و جوانان نباشد. دانشگاه ساز و کارهای انضباطی درون خود دارد و فردی که ده شعار در دانشگاه داده نباید ۸ سال به زندان برود. اصل تناسب جرم و مجازات که بدیهی‌ترین اصل حقوقی است هم در این احکام رعایت نشده است.

پولادی با اشاره به مناظرات شهید بهشتی با گروه‌های فکری دیگر یادآورد شد: اگر به اول انقلاب برگردیم خواهیم دید گفت‌وگوهایی که شهید بهشتی با سایر گروه‌ها در فضایی آزاد داشت، تا چه میزان به رشد انقلاب کمک کرد .اما امروز شمشیر، تیزتر از اعتقاد است و نباید در نقشی مقابل شهید بهشتی ایستاد و یکه‌تاز میدان زندان و دلسرد کردن جامعه و دانشجو از انقلاب شد.

او افزود: اگر بخواهیم به این جمله از امام راحل جامه‌ی عمل بپوشانیم که دانشگاه مبدا همه‌ی تحولات است بنابر این از تغییر نسل‌ها و دغدغه‌ها نباید هراس داشت. هراس با حبس، زندان و بازداشت دانشجو پایان نمی‌پذیرد بلکه استخوان لای زخم گذاشتن است.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران در پایان با توجه به ضرورت پاسخگویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری خود تصریح کرد: امیدوارم وزیر علوم پاسخگوی ورود نهادهای خارجی به دانشگاه باشد و بعد از روزه‌ی سکوت یک کنفرانس خبری بگذارد تا با صدای ایشان آشنا شویم.