اخبار روز حقوق بشر ؛ گزارشی از جزئیات بازداشت نسرین ستوده و واکنش‌ها به آن / سینا عمران و علی مظفری به زندان، ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شدند

نگام ، حقوق بشر _ در آستانه عید فطر؛ بازداشت شهروندان عرب در خوزستان ادامه دارد ، واکنش قوه‌قضاییه به انتقاد: بازداشت نسرین ستوده به بهانه اجرای حکم غیابی پنج سال زندان ، ضرب و شتم گروهی زندانیان در زندان رجایی شهر کرج توسط ماموران ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

گزارشی از جزئیات بازداشت نسرین ستوده و واکنش‌ها به آن

به دنبال بازداشت نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که روز چهارشنبه ۲۳ خردادماه در منزل خود بازداشت شد، رضا خندان، همسر وی بیان داشت که ماموران امنیتی به دلیل اجرای حکم ۵ سال حبسی که هیچ کس از آن خبر ندارد، همسرش را بازداشت کردند. همچنین شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر با نگارش نامه‌ای سرگشاده از جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران خواستار اقدام در جهت آزادی این فعال حقوق بشر شد. سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط نسرین ستوده شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سینا عمران و علی مظفری به زندان، ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شدند

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران سینا عمران و علی مظفری دو فعال دانشجویی دانشگاه تهران را علاوه بر هشت سال حبس تعزیری، به دو سال ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت‌ سیاسی و ممنوعیت حضور در  فضای مجازی محکوم کرد.یک منبع نزدیک به این فعالان دانشجویی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت این حکم از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی  و به دلیل اتهاماتی چون اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام صادر شده و روز ۲۱ خرداد ۹۷ به آنان ابلاغ شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

در آستانه عید فطر؛ بازداشت شهروندان عرب در خوزستان ادامه دارد

روز چهارشنبه شماری از شهروندان عرب ساکن اهواز توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. احتمال اینکه این بازداشت ها همزمان با فرارسیدن عید فطر و قصد برگزاری اعتراضاتی در این روز باشد وجود دارد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

واکنش قوه‌قضاییه به انتقاد: بازداشت نسرین ستوده به بهانه اجرای حکم غیابی پنج سال زندان

(۲۳ خرداد ۱۳۹۷)- کمپین حقوق بشر در ایران از قوه‌قضاییه ایران خواست تا نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر را به صورت غیرقانونی در منزل خود توسط مامورین دستگیرشده است را آزاد کند و به آزار واذیت و ارعاب وکلا به دلیل دفاع از حقوق شهروندی و انسانی خود و موکلانشان پایان دهد.همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او ظهر روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه از سوی ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شده است. به گفته رضا خندان ماموران دلیل بازداشت خانم ستوده را گذراندن «حکم پنج سال زندان» عنوان کرده‌اند

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

ضرب و شتم گروهی زندانیان در زندان رجایی شهر کرج توسط ماموران

گروهی متشکل از ۳۰ تن از زندانیان زندان رجایی شهر کرج بصورت دسته جمعی توسط ماموران زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و سپس به سالن ۹ در اندرزگاه ۳ که به “رینگ خونین” شهرت دارد، تبعید شدند. آسیب‌های جدی بر اثر ضرب و شتم به این زندانیان وارد شده است، با این وجود مسئولان زندان از اعزام این افراد به بهداری خودداری می‌کنند. رینگ خونین در زندان رجایی شهر نام غیررسمی بندی است که به دلیل ترکیب جمعیتی خاص و استفاده ابزاری مسئولان از آن، شاهد بیشترین نزاع ها و قتل های درون زندان است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید