اخبار روز اقتصادی ؛ بازگشت خودروسازان به روزهای بحران / تصمیم جدید دولت برای واردکنندگان؛ تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی محدود شد

نگام ، اقتصادی _ کاهش تقاضا عامل ارزانی سکه/ حباب به ۱۵۰هزارتومان رسید ، علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران ، قیمت کتاب در ایران ۳۰ درصد گران‌ شد ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

بازگشت خودروسازان به روزهای بحران

صنعت خودروسازی به عنوان دومین صنعت پس از نفت‌وگاز، جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد ایران دارد. این صنعت با داشتن سهم ۲۱ درصدی در ایجاد ارزش افزوده ، سهم ۲ تا ۴ درصدی در تولید ناخالص داخلی و در نهایت با گردش مالی حدود ۱۰ میلیارد دلاری، به نوعی موتور محرک صنعت کشور تلقی می‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تصمیم جدید دولت برای واردکنندگان/ تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی محدود شد

از بیست و یکم فروردین ماه سال جاری که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرده که دولت، سیستم جدید ارزی را عملیاتی نموده و یکسان‌سازی نرخ ارز را با دلار ۴۲۰۰ تومانی کلید زده است، آمار رسمی حکایت از افزایش بی‌سابقه ثبت‌سفارش واردات کالا در دو ماه پس از اجرای این تصمیم دارد. به گواه آمار رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت تا بیستم خردادماه سال جاری، ۲۰ میلیارد دلار کالا ثبت سفارش شده است که آمار نگران‌کننده‌ای را از وضعیت واردات تداعی می‌کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران :کاهش تقاضا عامل ارزانی سکه/ حباب به ۱۵۰هزارتومان رسید

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم در پی افزایش قیمت طلا و سکه اظهار کرد: با روند افزایشی سکه طی چند روزه گذشته تمایل و قدرت خرید مردم برای سرمایه گذاری در این حوزه کاهش یافت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید، تصمیم دولت و بانک مرکزی مبنی‌بر انجام معاملات روی گواهی‌های ثبت سفارش برای معاملات ارزی و به‌وجود آمدن نرخ سوم ارز بعد از نرخ ارز نیما و نرخ ارز آزاد، به افزایش قیمت دلار دامن زده و این موضوع باعث رشد شاخص بازار سرمایه شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

قیمت کتاب در ایران ۳۰ درصد گران‌ شد

سقوط ریال و افزایش قیمت ارز بر قیمت کاغذ اثر گذاشت: قیمت کتاب در ایران «شناور» شده است. کتابفروشان به سبب بحران ارز، قیمت کتاب را که در درون کتاب درج شده و معمولاً قابل تغییر نیست، با چسباندن برچسب تغییر می‌دهند. این کتاب‌های «برچسبی» تا ۳۰ درصد گران‌تر در اختیار خوانندگان کتاب قرار می‌گیرند. توقف انتشار کتاب‌های مرجع دور از انتظار نیست.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید