اخبار روز اجتماعی ؛ دبیر جمعیت هلال‌احمر: شیوع بیماری‌های واگیر، مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه جدی است/ زخمِ ناسورِ بی‌‌شناسنامه‌گی برای زباله‌گرد بلوچ؛توقیف و اردوگاه، ایستگاه آخر است

نگام ، اجتماعی _ از عاقبت طرح “شهر تاب‌آور کیش” تا نقش هلال احمر در تاب‌آوری ، وزیر کشور جمهوری اسلامی خواستار رسیدگی سریع به مسئله تجاوز به زنان در ایرانشهر شد ، گسست نسلی میان تصمیم‌گیرندگان و دختران دهه هشتادی ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

دبیر جمعیت هلال‌احمر: شیوع بیماری‌های واگیر، مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه جدی است

محمود محمدی‌نسب دبیرکل هلال احمر جمهوری اسلامی از وزارت بهداشت و درمان خواست که اقدامات جدی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیر در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه انجام دهد. او گفت که تجمع افراد در کانکس‌های کنارهم خطر شیوع بیماری‌های واگیر را بیشتر می‌کند و نیازمند توجه بیشتر است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

زخمِ ناسورِ بی‌‌شناسنامه‌گی برای زباله‌گرد بلوچ/توقیف و اردوگاه، ایستگاه آخر است

هزاران سیستانی و بلوچستانی بدون شناسنامه در کشور داریم. «شهروندانی» که هیچ اوراق هویتی برای اثبات تعلق‌شان به این آب و خاک ندارند و از همین رو «حقوق مدنی» و شهروندی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. شهروندانی که نمی‌توانند ثابت کنند ما هم ایرانی هستیم؛ ما هم زیر همین پرچم و روی خاک همین وطن زندگی می‌کنیم. مردمانی از جنس خاک و نخل و کپر که در حاشیه شهرهای سیستان و بلوچستان چشم به دنیا گشوده‌اند؛ مردمانی وارث دردِ «بی‌شناسنامه‌گی».

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

/تاب‌آوری شهری و اولویت‌های پیش رو/ ؛ از عاقبت طرح “شهر تاب‌آور کیش” تا نقش هلال احمر در تاب‌آوری

رئیس پیشین جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه تاب‌آوری اجتماعی از مهمترین ابعاد تاب‌آوری است به نقش و وظایفی که جمعیت هلال احمر در این زمینه دارد اشاره کرد و از طرحی به نام “شهر تاب‌آور کیش” نام برد که قرار بود به عنوان نمونه اجرایی شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

وزیر کشور جمهوری اسلامی خواستار رسیدگی سریع به مسئله تجاوز به زنان در ایرانشهر شد

جمعی از مردم ایرانشهر یکشنبه ۲۷ خرداد مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند و خواستار رسیدگی به موضوع تجاوز به ۴۱ زن در این شهر شدند. وزیر کشور نیز دستور داد که به سرعت گزارش دقیقی از همه ابعاد این مسئله تهیه شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مدیرکل امور زنان آموزش و پرورش مطرح کرد ؛ گسست نسلی میان تصمیم‌گیرندگان و دختران دهه هشتادی

مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون در مدارس با نسل دختران دهه هشتادی روبرو هستیم و یک گسست نسلی بین نسل دانش‌آموزان حاضر در مدرسه و تصمیم گیرندگان و سیاست گذاران به وجود آمده است، گفت: سعی می‌کنیم امکان یک گفت‌وگوی بین نسلی را فراهم کنیم و قصد داریم امسال یک مطالعه عمیق روی دختران انجام دهیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید