اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ طولانی‌ترین روز سال در انتظار زمینیان؛دلایل علمی افزایش دما در تابستان / کشف میکروب چندزبانه

نگام ، علم و تکنولوژی _ سفر هوایی نوعی عنکبوت‌ با چترهایی از تار! ، آیا می دانید اولین ستارگان جهان چه شکلی بودند؟ ، سنتز نانوکاتالیستی که یک گاز خطرناک را به سوخت پاک تبدیل می‌کند ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

طولانی‌ترین روز سال در انتظار زمینیان/دلایل علمی افزایش دما در تابستان

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار کرد: خورشید در گردش ظاهری بر کره آسمان طی ۳۵۵ روز (یک سال خورشیدی) صورت‌های فلکی منطقهالبروج را طی می‌کند که به این مسیر “مدار گرفت” یا “دایرهالبروج” می‌گویند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کشف میکروب چندزبانه

محققان میکروب جدیدی را کشف کردند که قادر است کد دی ان ای را به دو طریق مختلف ترجمه کند. این ویژگی، پیش بینی پروتئین هایی را که ژنوم میکروب برای آن ها کدگذاری می شود، تقریبا غیرممکن می کند.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

سفر هوایی نوعی عنکبوت‌ با چترهایی از تار!

عنکبوت‌ها معمولا شناخته شده نیستند، اما آیا می‌دانید برخی از آنها می‌توانند پرواز کنند؟تحقیقات جدید بر روی عنکبوت خرچنگی نشان می‌دهد که آنها به جای پیاده‌روی مسیرهای خیلی بلند، از تارهایشان برای ساختن ساختاری مانند چتر نجات استفاده کرده و پرواز می‌کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

آیا می دانید اولین ستارگان جهان چه شکلی بودند؟

جهان وقتی تازه متولد شد شبیه امروز خود نبود. بیش از ۱۳.۷ میلیارد سال پیش، همه چیز بسیار متفاوت از حالا بود. هیچ سیاره، ستاره و کهکشانی وجود نداشت. اولین وقایع جهان در مه غلیظی از هیدروژن و ماده تاریک رخ داد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سنتز نانوکاتالیستی که یک گاز خطرناک را به سوخت پاک تبدیل می‌کند

محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در تحقیقات آزمایشگاهی خود موفق به سنتز یک نانوکاتالیست محلول جامد شدند که به کمک آن و نور خورشید می‌توان هیدروژن سولفید را به سوخت پاک هیدروژنی تبدیل کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید