احمد شیرزاد : علی لاریجانی‌ تیزبین‌تر از دیگر برادرانش است ؛ روحانی، خاتمی و ناطق‌نوری جزء باهوش‌ترین سیاستمداران کشور هستند ؛ جریان اصولگرایی دچار یک کندذهنی شده است

نگام ، سیاسی _ نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم معتقد است در بین برادران لاریجانی، علی لاریجانی نسبت به مسائل کشور و مردم حساس‌تر و تیزبین‌تر است و مصلحت‌های کشور را بهتر می‌فهمد و این ویژگی در سال‌های اخیر نمود بیشتری داشته است.

 احمد شیرزاد، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم به تحلیل رفتارهای اخیر علی لاریجانی در قبال دولت و اصولگرایان پرداخت و گفت: «در اینکه لاریجانی‌ها همیشه چشمی معطوف به قدرت دارند شکی نیست ولی تلاش اخیر لاریجانی برای تصویب FATF در مجلس تنها برای قدرت نیست.»

 

او با بیان اینکه «لاریجانی تلاش دارد جمهوری اسلامی تصمیمات درست بگیرد» به «اعتمادآنلاین» گفت: «در بین برادران لاریجانی؛ علی لاریجانی نسبت به مسائل کشور و مردم حساس‌تر و تیزبین‌تر است و مصلحت‌های کشور را بهتر می‌فهمد. این ویژگی در سال‌های اخیر نمود بیشتری داشته است. مثلاً در بحث برجام موضع لاریجانی بسیار مهم و تأثیرگذار بود او تلاش کرد که مسئله برجام در سطوح مختلف حاکمیت جا بیفتد و همچنین در زمان تصویب آن در مجلس مؤثر عمل کرد.»

 

شیرزاد اضافه کرد: «اگر بخواهیم بدبینانه به رفتارهای لاریجانی نگاه کنیم او به فکر جایگاه خود در قدرت است که البته هر سیاستمداری در تصمیمات خود نگاهی معطوف به قدرت دارد اما در کنار آن هر سیاست‌مداری یک وجه خدمت‌گزاری دارد به خصوص اگر از هوشمندی و تدبیر بیشتری برخوردار باشد.»

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه «اگر منصفانه بخواهیم قضاوت کنیم افرادی مانند روحانی، خاتمی و ناطق‌نوری جز باهوش‌ترین سیاست‌مداران هستند» گفت: «آقای لاریجانی نیز انسان باهوشی است اما متأسفانه جریان اصولگرایی دچار یک کندذهنی شده است و در برخورد با مسائل کشور یک روحیه منجمد دارند. تلاش‌های لاریجانی برای پیش‌برد برنامه‌های دولت روحانی در جهت درنظر گرفتن مصلحت کشور است و سعی می‌کند با توجه به اعتمادی که به ایشان وجود دارد محافل مذهبی و سیاسی اصولگرا را قانع کند.»

 

شیرزاد با تاکید بر اینکه «نباید تمام فعالیت‌‌های لاریجانی را انتخاباتی دانست» گفت: «نیمی از این تلاش‌ها برای کشور است.»

 

او در همین حال اضافه کرد: «لاریجانی دوست دارد شخصیتی فراجناحی باشد. این تلاش را زمانی آقای خاتمی هم داشت اما بعد از مدتی طرفداران ایشان را اصلاح‌‌طلبان تشکیل دادند. زمانی هم آقای روحانی تلاش داشت فراجناحی باشد. لاریجانی هم از این قاعده مستثنا نیست.»

 

شیرزاد در پاسخ به این سؤال که لاریجانی برای انتخابات آینده تمایل به رأی کدام جناح سیاسی خواهد داشت گفت: «این مسئله به شورای نگهبان بستگی دارد. اگر شورای نگهبان بخواهد بسته عمل کند لاریجانی این شانس را خواهد داشت که موردحمایت بخشی از اصلاح‌‌طلبان قرار گیرد اما امیدواریم این وضعیت اتفاق نیفتد. بنابراین این مسئله به بستگی به شورای نگهبان دارد که بخواهد چگونه عمل کند و به گروه‌های سیاسی این شانس را بدهد که خودشان کاندیدای خود را انتخاب کنند یا خودش برای آنها کاندیدا انتخاب کند.»