هشدار نماینده مجلس: سال آبی آینده بدتر خواهد شد زیرا ذخایر آب سدها کاهش پیدا کرده است

 

نگام ، اجتماعی _ درست در شرایطی که دعوای آبی بین ایران و اسرائیل در پی اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که درباره وضعیت کم آبی و بحران خشکسالی در ایران گفته کشورش وبسایت فارسی آموزشی برای مقابله با بحران آب راه اندازی کرده تا تجریبات اسرائیل در این زمینه را به ایرانی ها منتقل کند، آغاز شده و مقامات ایرانی در واکنش به نتانیاهو وانمود می کنند مشکل آب در کشور آنگونه که نتانیاهو می گوید وخیم نیست، نمایندگان مجلس در اظهاراتی جدید از وخامت وضعیت آب در کشور سخن گفته اند.

سارا آکالین _ عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در این رابطه اعلام کرد: آنچه که اکنون به عنوان یک شرایط سخت از آن یاد می‌کنیم، در سال آبی آینده بدتر خواهد شد زیرا ذخایر آب سدها کاهش پیدا کرده است.

او در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت افزود: کشور ایران یک کشور خشک و نیمه خشک و متوسط بارندگی ایران حدود یک‌سوم متوسط بارندگی جهانی است و در این شرایط خوزستان در کل کشور با شرایط بدتری مواجه است و جزو استان‌هایی به شدت کم بارش و با ریسک کشاورزی بسیار بالا هستیم.

پاپی زاده گفت: در دو سه دهه گذشته با سدسازی‌هایی که در خوزستان انجام گرفت، شاهد آن بودیم ذخیره آبی در خوزستان شکل بگیرد و برخی از سال‌ها که با خشکسالی کوتاه مدتی مواجه می‌شدیم را تحمل و از آن عبور کنیم اما در سال آبی که اکنون در اواخر آن قرار داریم، بارندگی‌ها به خصوص در بالادست خوزستان به شدت کاهش پیدا کرده و با توجه به شرایط اقلیمی استان، ورودی آب به سدها به شدت کاهش پیدا کرده است.
او تصریح کرد: با توجه به این‌که در اواخر فروردین و اردیبهشت ماه بارندگی‌هایی در بالادست خوزستان اتفاق افتاد و اندکی به ذخایر آبی نیز اضافه شد، اما این بارندگی‌ها نیز نتوانستند کمبودها را به طور کامل جبران کنند و این انتظار را داریم در سال زراعی آینده شرایط بسیار سخت‌تر از شرایط کنونی شود.
این نماینده مجلس گفت: دغدغه ما فصل زراعی پیش روی کشاورزان است زیرا اکنون بارندگی‌ها به اتمام رسیده و تنش اصلی که در بحث آب وجود دارد را هنوز متوجه نشده‌ایم و از این به بعد است که ذخیره آبی گذشته بر روی زراعت اثر می‌گذارد.
او در خصوص از بین رفتن کشت‌های دیم در خوزستان عنوان کرد: کشاورزان همیشه در بحث کشت دیم با ضرر مواجه می‌شوند زیرا خوزستان به دلیل شرایط آب و هوایی که دارد، در بسیاری از سال‌ها کشت دیم با شکست مواجه می‌شود و از بین می‌رود.
علی ابراهیمی، دیگر نماینده مجلس نیز با انتقاد از اینکه بخشی از مساحت ایران در معرض بیابان زایی قرار دارد و این پدیده بحران بزرگ زیست محیطی برای کشور به شمار می رود، گفت: به دلیل شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک جنگل ها و مراتع به طور مداوم در معرض خطر قرار دارند و به گونه ای ۶۱ درصد مساحت کشور در اقلیم خشک قرار گرفته که در این رابطه توسعه بی رویه کشاورزی مقطعی در برخی مناطق منجر به کاهش سطح پوشش گیاهی و مراتع و در نهایت گسترش پدیده بیابان زایی شده است.
او افزود: هر چند باید اقدامات موثر برای پیشگیری از این پدیده در دستور کار دستگاه های مسئول قرار می گرفت، به روش های مختلف با پدیده بیابان زایی مقابله می کردیم و بیابان زدایی را به صورت مستمر ادامه می دادیم اما متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی، سوء مدیریت و عدم انجام اقدامات به موقع بیابان زایی از بیابان زدایی پیشی گرفته و اقدام اساسی و پایداری برای حفظ منابع جنگلی صورت نگرفته.
وی بی توجهی به کنترل پدیده بیابان زایی را علت شیوع ریزگردها دانست و ادامه داد: بی توجهی به حفاظت از مراتع و جنگل ها باعث کاهش سطح مراتع و جنگل ها در نهایت تبدیل آنها به بیابان شده است.
این نماینده مجلس، فرسایش خاک را از عوامل بیابان زایی دانست و گفت: نباید اجازه می دادیم سطح برداشت آب در مناطق غربی و شمال غربی به گونه ای باشد که منجر به خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها شود.
ابراهیمی افزود: هر چند ایران در حوزه بیابان زایی جزو کشورهای حساس و شکننده است اما متاسفانه اقدامات صورت گرفته برای این پدیده متناسب با شرایط اقلیمی نبوده است.
او با بیان اینکه مقابله با بیابان زایی در لایحه حفاظت از خاک که توسط کمیسیون کشاورزی تصویب و در دستور بررسی صحن علنی قرار دارد پیش بینی شده است، گفت: عواملی مانند تخریب پوشش گیاهی، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و عدم رعایت حقابه تالاب ها و دریاچه ها در گسترش بیابان زایی موثر است و متاسفانه نه تنها در بیابان زدایی جزو کشورهای موفق محسوب نمی شویم بلکه شاهد گسترش پدیده شوم بیابان زایی نیز هستیم و این زنگ خطری جدی است.
او گفت حفظ بافت جنگلی در مناطق غربی و جنوب غربی باید در دستور کار دستگاه ها قرار گیرد و برای پیشگیری از بیابان زایی حقابه تالاب ها برای حفظ رطوبت خاک باید رعایت شود، برداشت از آب های زیرزمینی کاهش یابد، کاشت درخت و توسعه جنگل در مناطق شمالی مورد توجه قرار گیرد و همچنین کاشت درختان مقاوم در برابر گرما و کم آبی، جلوگیری از آتش سوزی مراتع، چرای بی رویه دام، ایجاد موانعی برای جلوگیری از حرکت شن های روان در سیستان و بلوچستان باید در دستور کار قرار گیرد و به طور قطع هر اندازه که در انجام این اقدامات تعلل شود کنترل پدیده بیابان زایی بسیار مشکل خواهد بود.

گفتنی است نتانیاهو در پیام خود گفته بود “نفرت رژیم ایران، احترام و دوستی میان دو ملت را متوقف نخواهد کرد”. او مردم ایران را “قربانی رژیمی بی‌رحم و استبدادی” خواند “که حتی آب مورد نیازشان را از آنها دریغ می‌کند.”
رضا اردکانیان، وزیر نیروی کشور نیز گفته بود: حدود ۳۰۰ شهر کشور با جمعیت حدود ۱۷ میلیون نفر در تنش آبی هستند. در شرایطی که آب مورد نیاز در یک منطقه با آب موجود برابر نباشد تنش آبی رخ می‌دهد و به هر میزانی هم که کسری آب داشته باشیم میزان تنش بیشتر خواهد بود.